Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek o polskich parkach narodowych

78 788  
270   47  
Może nie mamy swojego Yellowstone albo Wielkiego Kanionu, ale nie oznacza to bynajmniej, że u nas nie ma co zwiedzać. 23 parki narodowe dają spory wybór atrakcji!

#1.

Póki co ustanowiono 23 parki narodowe w Polsce, ale ich liczba może w przyszłości wzrosnąć. Jednym z planowanych nowych może być Jurajski Park Narodowy, który objąć ma część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy Częstochową a Zawierciem. Gdyby zrealizowano projekt, którego pomysł powstał już w latach 70., byłby to 24. park narodowy w Polsce, a zarazem jeden z najmniejszych. Ale za to mielibyśmy swój własny, prawdziwy Jurassic Park.

#2.


Pierwszym ustanowionym parkiem narodowym w Polsce był Pieniński Park Narodowy otwarty w 1932 roku. Nieco później, ale wciąż w tym samym roku uruchomiono Białowieski Park Narodowy - prawdopodobnie najbardziej znany na świecie z polskich parków. Zarówno Pieniński jak i Białowieski były jednymi z najwcześniej ustanowionych w całej Europie.

#3.


Jednym z najciekawszych jest Słowiński Park Narodowy z imponującymi wydmami. Jednak odwiedzający go turyści z wycieczki zapamiętują zwykle wielokilometrową wędrówkę przez las zanim ukaże się jakikolwiek widok, hordy meleksów i punkty poboru opłat na każdym kroku. Pod względem przyrodniczym to miejsce wspaniałe - ale turystyczne „okoliczności” pozostawiają wiele do życzenia.

#4.


Park Narodowy Gór Stołowych kojarzy się przede wszystkim z widokiem Szczelińca, który złośliwi nazywają polskim Uluru. Ale Szczeliniec to tylko jedna z atrakcji - są jeszcze Błędne Skały, a w bezpośrednim pobliżu uzdrowiska - Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój czy Kudowa-Zdrój. Pod względem struktury wiekowej odwiedzających to taka polska Floryda.

#5.


Parki Narodowe w Polsce zajmują około 1% powierzchni - to niedużo. Największy - Biebrzański Park Narodowy - zajmuje nieco poniżej 60 tys. hektarów. Z kolei najmniejszy - Ojcowski - mieści się na nieco ponad 2 tys. hektarów. Najwięcej parków narodowych mieści się w województwie małopolskim.

#6.


Najchętniej odwiedzanym z polskich parków jest Tatrzański Park Narodowy - cel zarówno letnich, jak i zimowych wycieczek, mieszczący też najwyżej położony punkt Polski - jeden z trzech wierzchołków Rysów. Do Tatrzańskiego PN dociera rocznie ok. 3 milionów turystów. Trzy najpopularniejsze parki - Tatrzański, Karkonoski oraz Woliński - zapewniają (lub zabierają) 60% ruchu turystycznego.

#7.


Najrzadziej odwiedzany, choć niesłusznie, jest Narwiański Park Narodowy - trafia tam ledwie 12 tysięcy osób rocznie. Mimo to Polska Organizacja Turystyczna utrzymuje, że największym problemem polskich parków narodowych jest… nadmierna frekwencja. Tłum, hałas, zanieczyszczenia, budki z hot-dogami i stragany z pamiątkami. To nieodłączna część parków w Polsce - ale czy oby na pewno winni są przybywający turyści?

Źródła: 1, 2, 3
4

Oglądany: 78788x | Komentarzy: 47 | Okejek: 270 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało