Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 interesujących faktów o pingwinach

53 233  
229   35  
Od niejakiego Fazy dowiedzieliśmy się już, że pingwiny niespecjalnie przepadają za piciem wódki. Eksperyment przyniósł ważny wkład w świat nauki - ale to nie jedyna ciekawostka o pingwinach, którą warto znać.

#1.

Pingwiny nie mają zębów, posługują się wyłącznie dziobem. Dlatego od czasu do czasu połykają też kamienie, które ułatwiają im rozdrabnianie pożywienia już w żołądku. Według naukowców niektóre dinozaury robiły dokładnie to samo. W przypadku pingwinów naukowcy wskazują jednak jeszcze aspekt - połknięte kamienie mogą stanowić balast, który pomaga ptakowi nurkować na większą głębokość.

#2.


Pingwiny to wyjątkowo towarzyskie ptaki, które najlepiej czują się w grupie. Wspólnie pływają, wspólnie jedzą, wspólnie spędzają czas na czymś, co nam wygląda na doskonałą - przynajmniej z ptasiej perspektywy - zabawę. Największe kolonie pingwinów, jak ta na wyspie Zawadowskiego, potrafią liczyć nawet do dwóch milionów osobników!

#3.


Mniej więcej 1 na 50 000 pingwinów rodzi się z brązowym upierzeniem zamiast czarnego. Oryginalność ma jednak swoją cenę. Gorzej się kamuflujące brązowe pingwiny stają się łatwiejszym celem dla drapieżników, przez co zwykle przedwcześnie rozstają się z życiem. Mają też trudności ze znalezieniem partnerów. Może więc zamiast brązowe, powinny nazywać się rude?

#4.


Ślizg na brzuchu to jedno z ulubionych pingwinich zajęć. Naukowcy długo zastanawiali się, o co chodzi, po czym doszli do wniosku, że tzw. tobogganing - ślizganie się na brzuchu po śniegu i lodzie - po prostu sprawia pingwinom mnóstwo radości. Poza tym to całkiem efektywna metoda pokonywania dłuższych dystansów.

#5.


Pingwiny raczej nie boją się ludzi - wynika to z faktu, że na lądzie nie mają naturalnych wrogów. Na lądzie odpoczywają, korzystając ze względnego przynajmniej bezpieczeństwa. Zagrożenie czyha w wodzie, gdzie polują. Z potencjalnego napastnika mogą nagle stać się ofiarą - wystarczy, że w pobliżu znajdzie się jakaś orka, rekin czy… uchatka.

#6.


Uchatki zagrażają pingwinom jeszcze z innego względu - zdarza im się je… gwałcić. Jakkolwiek absurdalnie to brzmi, naukowcy kilkukrotnie zaobserwowali na wyspie Mariona sytuację, w której uchatka schwyciła pingwina, przygwoździła go do ziemi, a następnie wykorzystała seksualnie. W jednym przypadku po zakończeniu „stosunku” uchatka pingwina zabiła i zjadła. Źle się dzieje w świecie zwierząt…

#7.


Choć zaliczają się do ptaków, pingwiny nie potrafią latać - umiejętność tę zatraciły miliony lat temu. Nie znaczy to jednak, że ewolucja źle się z nimi obeszła - zamiast w powietrzu, lepiej przystosowała je do życia w wodzie. Pingwiny w wodzie czują się najlepiej ze wszystkich ptaków - pływają najszybciej i najgłębiej też nurkują.

Źródła: 1, 2, 3
1

Oglądany: 53233x | Komentarzy: 35 | Okejek: 229 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.01

26.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało