Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 geograficznych ciekawostek z naszego europejskiego podwórka

114 075  
456   46  
Jako kontynent Europa raczej wolna jest od różnego rodzaju ekstremów. Ale i pomimo tego z geograficznego punktu widzenia jest całkiem interesująca.

#1.

Europa bywa nazywana „półwyspem półwyspów”. Raz, że stanowi półwysep superkontynentu euroazjatyckiego. Dwa, że w dużej mierze sama składa się z kolejnych półwyspów.

#2.Europa jest drugim najmniejszym kontynentem na świecie, a jednocześnie trzecim najbardziej ludnym. Na około 10 milionach kilometrów kwadratowych mieszka tu 740 milionów ludzi.

#3.


Nazywanie miejscowości długimi kombinacjami przypadkowych, można by sądzić, liter to typowo brytyjska domena. Tymczasem miejscowość o najkrótszej nazwie też znajduje się w Europie. To leżące w południowo-wschodniej Szwecji… Å. Å po szwedzku oznacza potok bądź rzekę.

#4.


Znajdująca się na Sycylii Etna to drugi najbardziej aktywny wulkan świata, ustępujący pod tym względem jedynie wulkanowi Kilauea na Hawajach.

#5.


Liechtenstein jest jedynym europejskim państwem „podwójnie pozbawionym” dostępu do morza. Oznacza to konieczność przekroczenia co najmniej dwóch granic, by przemieścić się z Liechtensteinu na jakiekolwiek wybrzeże.

#6.


0,00002% - tyle powierzchni Europy zajmują obszary położone powyżej 2500 m n.p.m. Zajmują 226 kilometrów z ogółu powierzchni kontynentu oszacowanej na 10 180 000 km kwadratowych.

#7.


Niezależnie od tego, w którym miejscu w Anglii się stanie, do morza i tak nigdy nie pozostanie odległość większa niż 121 kilometrów.

Źródła: 1, 2, 3
6

Oglądany: 114075x | Komentarzy: 46 | Okejek: 456 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało