Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 zaskakujących odkryć, które namieszały w głowach naukowcom

167 094  
577   77  
Odkrycie wcale nie musi być wielkie, żeby zmienić sposób postrzegania pewnych spraw, a przynajmniej wprawić w konsternację kilka tęgich głów.

#1.


Śpiewające humbaki zastanawiają naukowców od dziesięcioleci, badacze próbują wyjaśnić, czym są specyficzne „pieśni” wykonywane przez te ssaki. I gdy już wydawało się, że co większe tajemnice udało się rozwiązać, pojawiła się zupełnie nowa. To bardzo niski, niemal niesłyszalny dla człowieka dźwięk, który zarejestrowano w 2015 roku w pobliżu Maui. I pojawiła się nowa zagadka - po pierwsze, po co humbaki wydają ten dźwięk. Po drugie, w jaki sposób. To także nurtuje naukowców.

#2.


Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Niemczech badali któregoś razu zachowanie atomów gazu w skrajnie niskich temperaturach. A czy może być coś bardziej skrajnego niż zero absolutne? Ku zaskoczeniu badaczy, okazało się, że jak najbardziej - chmurę atomów udało się schłodzić poniżej magicznej granicy -273,15 stopni Celsjusza. Odkrycie było tak niespodziewane, że nie wiedziano nawet, co właściwie dalej zrobić ze „zmrożonymi” atomami.

#3.


W 2013 roku jeden ze statków okrążających Saturna przesłał do NASA informację o ogromnym huraganie o średnicy 2000 kilometrów, zdolnym przemieszczać się po całej planecie. Wiatry w nim osiągały prędkość 530 km/h. Na Ziemi huragany powstają nad ciepłymi akwenami - gdy temperatura wody przekracza 26,5 stopnia. Mechanizm jest znany. Inaczej na Saturnie, gdzie oceanów nie ma. Skąd więc biorą się tamtejsze huragany? A to na razie pozostaje tajemnicą.

#4.


W latach 30. XX wieku podczas oczyszczania miejsca na jednej z wysp Kostaryki, gdzie powstać miała plantacja bananów, natrafiono na ponad 300 kamiennych kul różnej wielkości. Wykonane zostały ręcznie przez człowieka, najprawdopodobniej przez przodków rdzennych mieszkańców Isla del Cano. Kiedy i po co - to właśnie wciąż zastanawia badaczy.

#5.


Tomografia komputerowa czasem daje zaskakujące rezultaty - tak jak wtedy, kiedy badacze z Uniwersytetu w Lund postanowili prześwietlić zmumifikowanego skandynawskiego biskupa. Uzyskany obraz wykazał… płód ukryty pod stopą zmarłego, a więc coś, czego z całą pewnością się w tym miejscu nie spodziewano. Skąd płód się tam wziął, w jaki sposób łączył się z biskupem - to dopiero zagadka.

#6.


Baterie sprzed dwóch tysięcy lat? Wydaje się to mało prawdopodobne, niemniej jednak do tej właśnie wersji przychylają się naukowcy badający tzw. „baterie z Bagdadu”, zestaw składający się z ceramicznego garnka, tuby z jednego metalu i pręta z drugiego. Po wypełnieniu naczynia octem lub podobnym płynem, „urządzenie” generuje napięcie rzędu 1,1 wolta.

#7.


W 1985 roku podczas nurkowania w pobliżu Yonaguni natrafiono na dziwne kamienne struktury, które zaintrygowały badaczy regularnym układem. Niektórzy doszukiwali się pod wodą nawet rzeźb przedstawiających głowy… ale to dość daleko posunięta interpretacja, wziąwszy pod uwagę fakt, że nie wiadomo w ogóle, jak powstały tzw. monumenty Yonaguni. Czy to wyłączna zasługa natury, czy człowiek jej pomógł, modyfikując zastane obiekty, czy też od początku do końca skalne struktury wyszły spod ludzkiej ręki.

Źródła: 1, 2, 3, 4
25

Oglądany: 167094x | Komentarzy: 77 | Okejek: 577 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

30.05

29.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało