Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

9 potwornickich ciekawostek o Merkurym (nie Freddiem)

132 682  
400   37  
Merkury, niby tak blisko Słońca, a jednak zimno.

#1. Nazewnictwo

Tak zarządziła Międzynarodowa Unia Astronomiczna, zajmująca się między innymi porządkowaniem nazw w kosmosie. Co ciekawe, według ustaleń międzynarodowych Merkurego można oznaczać w skrócie literą ''H'' - od jego greckiej drugiej nazwy: Hermes.

Zasad nazewnictwa jest więcej, np. wszystkie góry mają nosić w nazwie słowo "gorący" w dowolnym języku; wszystkie doliny mają nosić nazwy opuszczonych starożytnych miast, etc.

#2. Powierzchnia

Liczne kolizje i powstałe w ten sposób kratery spowodowane są brakiem silnej atmosfery na Merkurym. Wygląda to bliźniaczo podobnie do warunków, jakie panują na naszym ziemskim satelicie. Różnicą jest to, że na Merkurym występują ogromne różnice temperatur między nocą a dniem. W nocy temperatury spadają poniżej minus 180 stopni Celsjusza, a w dzień przekraczają 400 stopni na plusie!

#3. Odkrycie

Inne źródła wskazują na pierwsze dokumentacje sięgające 1000 r. p.n.e. w starożytnej Grecji. Jedno jest pewne: astronomia nas fascynowała bez względu na szerokość geograficzną i czas. Zawsze patrzyliśmy w niebo, szukając specyficznych właściwości, a czasem odpowiedzi na wiele z pytań.

#4. Kolejne miejsce z wodą

Naukowcy odkryli, że te części planety bardzo dobrze odbijają fale radaru, zupełnie tak, jak robi to lód wodny, a warunki fizyczne we wskazanych miejscach są sprzyjające do powstania pokrywy lodowej. W 2012 dane z sondy Messenger pozwoliły potwierdzić poprzednie przypuszczenia - na Merkurym znajduje się zamarznięta woda.

#5. Te liczby mają bardzo ciekawe właściwości

Na pierwszy rzut oka może i brzmi trochę zagadkowo, ale nie ma w tym wielkiej matematyki. Do niedawna (1965) myśleliśmy, że Merkury obraca się w stosunku 1:1 - na jeden obrót wokół Słońca przypadałby jeden obrót wokół własnej osi. W takim przypadku byłby ustawiony do Słońca tak, jak Księżyc ustawiony jest do nas - zawsze tą samą stroną. Gdyby stosunek wynosił 2:1 (2 obroty wokół własnej osi na 1 rok), to jeden dzień na Merkurym trwałby jeden rok. Rezonans wynosi natomiast 3:2 (3 obroty wokół własnej osi na 2 lata). Sprawia to, że słoneczna doba trwa tu dokładnie dwa lata. Wszystko ułożone jest jak w zegarku i z piekielną precyzją. Dla jednych to dowód na piękno natury i praw fizyki, dla innych to dowód na istnienie boskiego planu.

Sprawdzenie:
88*2=176
58,(6)*3=176

#6. Nie może

Silne oddziaływanie grawitacji Słońca i słabe Merkurego nie pozwoliłaby na utrzymanie księżyca w orbicie wokół planety. Po jego orbicie poruszały się jedynie sztuczne satelity.

#7. Spotkamy się w sondzie

Misja Messengera zakończyła się w 2015, kiedy to planowo rozbił się o powierzchnię planety. Przy kilku poprzednich przelotach wykonał zdjęcia i mapy całej planety, dzięki którym mamy dziś szersze informacje na temat tej planety i udało nam się obalić kilka mitów, jakie powstały na jej temat. Choćby ten z prędkością obracania się planety.

#8. Wielki krater

Dookoła krateru powierzchnia planety wypiętrzyła się o 2 km. Po drugiej stronie planety znajduje się także pagórek, który według naukowców mógł powstać wskutek rozchodzenia się fal sejsmicznych po uderzeniu, które utworzyło Równinę Żaru.

#9. Ale głupi ci... Grecy?

Przez tę pomyłkę Merkury nosił w dawnej Grecji dwie nazwy. Poranny nazywany był Apollem, a wieczorny Hermesem. Ostatecznie został Hermes i ta nazwa jako "zapasowa" funkcjonuje do dziś.

Słońce

W poprzednim odcinku mówiliśmy o Słońcu, a w kolejnym z tej serii przeniesiemy się na Wenus. Zapraszam już dziś.

Źródła: 1, 2, 2b, 3, 3b, 4, 5, 6, 7, 8, 9,
2

Oglądany: 132682x | Komentarzy: 37 | Okejek: 400 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.06

24.06

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało