Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

26 ciekawostek o królowej Elżbiecie II, czyli kobiecie, która nigdy nie chodziła do szkoły

163 378  
478   46  
Brytyjska królowa jest jedną z najbardziej ceniących sobie prywatność osób na świecie. Większość z nas kojarzy ją z pokerowej twarzy i imponującej kolekcji kapeluszy. Oto garść ciekawostek o najdłużej rządzącej monarchini na świecie.

#1. Nigdy nie chodziła do szkoły

Ale nie oznacza to, że nie jest wykształconą osobą. Elżbieta i jej siostra Małgorzata uczyły się na dworze królewskim u prywatnych korepetytorów. Uczyła się historii, geografii oraz studiowała Biblię. Gdy została królową, musiała douczyć się wszystkiego o polityce.

#2. Raz w życiu imprezowała z siostrą na ulicach Londynu


Elżbieta i Małgorzata uzyskały zgodę rodziców na to, aby dołączyć do tłumu świętującego na ulicach zakończenie II wojny światowej. Królowa wspomina, że 8 maja 1945 roku to jeden z dni, który najbardziej zapadł jej w pamięć.

#3. Jej tiara pękła w dzień ślubu


Na szczęście królewski jubiler zdążył ją naprawić tuż przed rozpoczęciem ceremonii ślubnej.

#4. Jest spokrewniona ze swoim mężem


Elżbieta i Filip są kuzynostwem w trzeciej linii. Filip, który urodził się jako książę Grecji i Danii, przed ślubem z Elżbietą zrzekł się swoich tytułów. Para pozostaje w związku małżeńskim od 69 lat.

#5. Obchodzi urodziny dwa razy w roku


Królowa urodziła się 21 kwietnia. Władcy, którzy urodzili się w zimnych miesiącach, mają ustaloną drugą, oficjalną datę urodzin, aby można było zorganizować parady dla poddanych. Królowa wraz z poddanymi obchodzi swoje oficjalne urodziny 11 czerwca.

#6. Rządzi od 1952 roku


81% procent Brytyjczyków nie było jeszcze na świecie, gdy Elżbieta objęła tron zaraz po śmierci swojego ojca. 90-letnia Elżbieta jest najdłużej panującą monarchinią na świecie.

#7. W czasie swojego panowania przeżyła 14 brytyjskich premierów i 13 prezydentów Stanów Zjednoczonych

#8. Miała ponad 30 psów corgi


Ojciec Elżbiety przyniósł pierwszego corgi do domu w 1933 roku. Elżbieta otrzymała na własność corgi o imieniu Susan na 18. urodziny. Wiele z kolejnych psiaków Elżbiety to potomkowie Susan. Królowa wymyśliła również krzyżówkę corgi z jamnikiem i w ten sposób powstała nowa rasa - dorgi.

#9. Jest właścicielką wszystkich delfinów i łabędzi pływających w wodach należących do Zjednoczonego Królestwa


Już w XII wieku rodzina królewska wprowadziła prawo, zgodnie z którym wszystkie łabędzie należały do niej. Łabędzie były wówczas wielkim przysmakiem i często lądowały na królewskim stole. Królowa Elżbieta jest również właścicielką delfinów, wielorybów i morświnów pływających w wodach przybrzeżnych - na mocy prawa obowiązującego od 1324 roku.

#10. Odbyła ponad 260 oficjalnych wizyt zagranicznych od momentu objęcia tronu


W czasie swojego panowania królowa odbyła 261 zamorskich podróży do 113 krajów. Obecnie zwolniła trochę z wizytami zagranicznymi, ale nadal bierze czynny udział w życiu publicznym. W 2015 roku pokazała się na różnych imprezach 341 razy - więcej niż książę William, książę Harry i księżna Kate razem wzięci.

#11. Jest bardzo bogata


Królowa wyceniana jest na około 340 milionów funtów. To brzmi całkiem nieźle, ale królowa nie załapała się nawet na listę 300 najbogatszych Brytyjczyków.

#12. Ma swój bankomat w pałacu Buckingham


Bankomat należy do banku Coutts, najbardziej prestiżowego banku w UK.

#13. Nie musi płacić podatków, ale i tak to robi


Monarchowie nie muszą płacić podatku, ale Elżbieta płaci go dobrowolnie od 1993 roku.

#14. Wysłała wiadomość na Księżyc


Zanim Apollo 11 wyruszył w podróż na Księżyc, 73 przywódców światowych zostało zaproszonych do przekazania wiadomości, która została zapisana na małym, krzemowym dysku. Królowa Elżbieta napisała: „W imieniu Brytyjczyków składam hołd ludziom, których odwaga i umiejętności pozwoliły dotrzeć na Księżyc. Niech to przedsięwzięcie zwiększy wiedzę i dobrobyt ludzkości”.

#15. Nakręcono o niej ponad 100 filmów i seriali telewizyjnych

#16. Codziennie przed snem wypija kieliszek szampana

#17. Od 1989 roku używa tego samego lakieru do paznokci


W 1989 roku fryzjerka królowej napisała list do Essie Weingarten, prosząc ją o przesłanie próbek klasycznych odcieni jej lakierów do paznokci. Od tamtej pory Elżbieta maluje paznokcie tylko i wyłącznie bladoróżowym lakierem, którego cena wynosi 9 dolarów za buteleczkę.

#18. Nie potrzebuje paszportu ani prawa jazdy


Mimo tego, że nie posiada prawa jazdy, królowa Elżbieta świetnie radzi sobie za kierownicą i zna się na samochodach. Pewnego razu wskoczyła za kierownicę Land Rovera i jako kierowca obwoziła księcia Arabii Saudyjskiej Abdullaha po swoich posiadłościach.

#19. Torebka


Królowa ma ponad 200 torebek od jednego projektanta i wiele, wiele innych. Królowa używa torebki do komunikacji ze swoimi asystentami. Gdy położy torebkę na stole oznacza to, że spotkanie musi się zakończyć w ciągu pięciu minut. Gdy torebka znajdzie się na podłodze, to wiadomo, że królowa chce natychmiast wyjść.

#20. Potrafi naśladować dźwięk lądującego Concorde’a


Jej królewska mość ma niesamowite poczucie humoru i talent do naśladowania różnych rzeczy. Biskup Michael Mann powiedział kiedyś, że najzabawniejsza rzecz jaką kiedykolwiek widział to Elżbieta naśladująca lądowanie Concorde’a.

#21. Kiedyś strollowała grupę turystów


Pewnego dnia królowa Elżbieta przechadzała się po swojej posiadłości Balmoral w chustce na głowie. Grupka turystów podeszła i zapytała ją, czy kiedykolwiek widziała królową brytyjską. Elżbieta odpowiedziała: „Ja nie, ale ten pan widział” wskazując na stojącego w pobliżu policjanta.

#22. Nie używa nazwiska


Kto potrzebuje nazwiska posiadając tytuł: „Z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Królestw i Terytoriów królowa, Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary”.

#23. Nadworna poetka


W 2009 roku, po raz pierwszy od 230 lat, nadwornym poetą została kobieta Carol Ann Duffy. Roczna zapłata dla poetki to siedem i pól tysiąca funtów oraz beczka sherry.

#24. Królowa nie może zostać oskarżona ani wezwana do sądu na świadka


Na szczęście Elżbieta żyje sobie spokojnie, nie nadużywa władzy i nie jest bohaterką żadnych skandali. Nie musi więc korzystać z tego prawa, by wywinąć się od wizyty w sądzie.

#25. Kupiła sobie apartament


W 2015 roku królowa zakupiła wielki apartament w Nowym Jorku za prawie 8 milionów dolarów, w budynku zaprojektowanym przez brytyjskiego architekta, któremu dużo wcześniej nadała tytuł szlachecki.

#26. Lista prezentów


Co roku rodzina królewska publikuje listę prezentów, które otrzymali jej członkowie. Nie są posiadaczami tych darów, ale mogą ich używać. W 2016 roku królowa otrzymała miedzy innymi srebrny pojemnik na karteczki samoprzylepne, szklaną babeczkę, torebkę soli i parę jeleni.
2

Oglądany: 163378x | Komentarzy: 46 | Okejek: 478 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało