Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

9 potwornickich ciekawostek na temat Słońca (for dummies)

179 547  
665   111  
Słoneczkoooo... Dzisiaj kilka ciekawostek dla nieszczególnie wtajemniczonych w świat astronomii i reszty kosmosów.

#1. Kulka

Wszystko wskazuje na to, że różnica między średnicą na równiku a średnicą od bieguna do bieguna wynosi zaledwie 10 km! Pamiętajmy o tym, że Słońce jest wielokrotnie większe od Ziemi i te 10 km to przy jego rozmiarach absolutnie nic! Średnica naszej Gwiazdy to około 1,4 mln km.

#2. Waga

72-kilowy człowiek ważyłby na Słońcu aż 2 tony - tak silna jest grawitacja naszej najlepszej gwiazdy. Oczywiście warunek jest tylko jeden: wytrzymać ciepełko i nie pozwolić sobie wyparować.

#3. Powierzchnia

Często używa się sformułowania "powierzchnia Słońca", przez co wydaje nam się, że Słońce jaką taką, podobną do naszej ziemskiej, powierzchnię posiada. Może z lawy, może z magmy, pewnie z czegoś gorącego, ale powierzchnia musi być. Okazuje się jednak, że Słońce nie ma granicy, którą można by jednoznacznie określić powierzchnią gwiazdy.

#4. Barwa

Bardzo często sugerujemy się też grafikami i modelami Słońca, które ukazują je jako czerwono-żółtą kulę ognistej substancji. Jest to tylko reprezentacja graficzna w sztucznych barwach, mająca przeważnie na celu ukazać nam różnicę w temperaturze poszczególnych partii Słońca. Jeśli chodzi o samą obserwację z Ziemi, to sprawa wygląda tak, że nasza atmosfera bardzo dobrze rozprasza fotony o najkrótszej długości fali, czyli te odpowiedzialne za światło niebieskie. Właśnie dlatego nie dociera do nas niebieska część promieniowania ze Słońca i widzimy je w barwie dopełniającej do niebieskiego, czyli żółtej. Z tego samego powodu niebo jest niebieskie.

#5. Wiek

Dokładniej rzecz ujmując, Słońce powstało w wyniku zapadnięcia się części obłoku molekularnego. W jednym miejscu zaczęła skupiać się ogromna ilość materii, tworząc młodą gwiazdę. W niewielkiej odległości od niej zbierał się materiał protoplanetarny, z którego później powstały planety. Co ciekawe, obłok molekularny, z którego powstało Słońce i cały Układ Słoneczny, został prawdopodobnie rozwiany przez emitowany z naszej gwiazdy wiatr słoneczny.

#6. Prędkość

Nie dość, że kręcimy się wokół własnej osi z prędkością jednego obrotu na 24 godziny (1666 km/h na równiku), to jeszcze obracamy się wokół Słońca z prędkością 107 000 km/h. Że już nie wspomnę o tym, że Układ Słoneczny też w całości się przemieszcza. Jesteśmy bardzo szybcy, a niektórzy z nas są dodatkowo wściekli!

#7. Ważkość

Arystarch dość dobrze opisał całą sytuację, określając, że wszystkie planety krążą wokół Słońca, a w dodatku Ziemia obraca się wokół własnej osi - stąd obserwowany z Ziemi pozorny ruch gwiazd. Popełnił jednak niewielkie błędy w obliczeniach (założył, że orbita Ziemi jest okręgiem), co spowodowało, że jego pomysł został podważony przez innych zainteresowanych i porzucony.

#8. Temperatura

Dokładnie, 15 milionów stopni! Jądro Słońca składa się głównie z chaotycznie poruszających się cząstek helu tworzących plazmę. Jego gęstość jest 150 razy większa od gęstości wody, a najnowsze analizy zakładają, że jądro Słońca obraca się szybciej niż samo Słońce.

#9. Masa

Jest to równowartość masy 333 000 Ziemi. Pole powierzchni Słońca jest 11 918 razy większe od ziemskiego, za to średnia gęstość jest mniejsza od ziemskiej i wynosi 1408 kg na metr sześcienny (Ziemia ma czterokrotnie większą gęstość).

<< Zobacz też ciekawostki o Einsteinie

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,
13

Oglądany: 179547x | Komentarzy: 111 | Okejek: 665 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało