Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 krótkich ciekawostek o spacerach

50 299  
184   38  
Wędrówka do samochodu i marszobiegi z kanapy na hamak - katalog sportów uprawianych na co dzień kurczy się z każdym dniem. Tymczasem zwykłe, ale regularne spacerowanie też potrafi nieźle zmęczyć przynieść wiele korzyści.

#1.

Najdłuższy spacer w historii trwał 11 lat i liczył 75 tysięcy kilometrów. Prowadził przez 64 kraje, a odbył go Jean Beliveau - były sprzedawca neonowych reklam, który postanowił zrobić ze swoim życiem coś jeszcze mniej użytecznego niż dotychczas.

#2.


Najlepiej z punktu widzenia zdrowia byłoby, aby człowiek robił dziennie przynajmniej 10 tysięcy kroków - co przy obecnym siedzącym trybie życia nie jest wcale łatwym zadaniem. Najgorzej spośród wszystkich krajów rozwiniętych radzi sobie z tym USA - przeciętny mieszkaniec wyrabia tam zaledwie połowę normy, a konsekwencje, cóż, widać gołym okiem. Wyjątek stanowią Amiszowie, robiący dziennie po nawet 18 tysięcy.

#3.


Ile czasu zajęłoby człowiekowi pokonanie jednego roku świetlnego? Przyjmując średnie tempo marszu na poziomie 4,5 km/h, rok świetlny przeszlibyśmy już w ciągu 225 milionów lat. Na obejście Ziemi dookoła wystarczyłby niecały rok.

#4.


Zrzucenie jednego Big Maca - odpowiednik 540 kalorii - to przeciętnie 1 godzina 43 minuty żwawego spaceru. Pochłonięcie zestawu, z frytkami i dużą colą, wydłuża czas chodzonej pokuty aż do 7 godzin. Jakby argumentów przeciw fast foodom było mało.

#5.


Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven obwieścili światu swoje odkrycie: z tego, w jaki sposób kobieta chodzi, można wyczytać historię jej seksualnego życia, zwłaszcza jeśli ta doświadcza regularnie orgazmu pochwowego. Tiaa, może na katolickich uczelniach jeszcze w to wierzą…

#6.


Żeby nie odnieść błędnego wniosku, że spacery to samo zdrowie - człowiek ma 36 razy większe prawdopodobieństwo poniesienia śmierci idąc niż jadąc samochodem i 300 razy większe idąc niż lecąc samolotem. Wygląda więc na to, że coraz mniej osób chodzi, bo to zwyczajnie niebezpieczne!

#7.


Z badań wynika, że regularne spacerowanie zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór piersi oraz okrężnicy. Podobnie rzecz ma się z chorobami serca i osteoporozą. Zasiedzieliśmy się jako gatunek, zasiedzieliśmy!

#8.


Nie ma tego dobrego, co by nie odwinęło się czymś gorszym. Naukowcy wykazują, że ludzki kręgosłup wcale nie jest przystosowany do trwania w pozycji pionowej czy poruszania się na dwóch kończynach. Konsekwencją tego właśnie nieprzystosowania są powszechne bóle pleców, wypadające dyski, artretyzm i inne przyjemności.

#9.


Istnieje prosty sposób, by znacznie zwiększyć liczbę spalanych podczas chodzenia kalorii - aż o 80%. Wystarczy… zacząć chodzić bokiem. Nienaturalne dla człowieka ruchy powodują, że przemieszczanie się wymaga więcej energii i angażuje więcej mięśni.

#10.


Moda na bieganie - najlepiej w obcisłych jarzeniowych gatkach - bezdyskusyjnie dzisiaj króluje. Tymczasem okazuje się, że owo wychwalane wszędzie bieganie wcale nie musi być zdrowsze od zwykłych, żwawych spacerów. Przebadano ponad 30 tysięcy badaczy i ponad 15 tysięcy spacerowiczów na przestrzeni 6 lat i okazało się, że przy identycznej ilości wydatkowanej energii, spacerujący uzyskiwali nawet dwukrotnie większą poprawę zdrowia - uwzględniając w tym ryzyko zachorowań na choroby serca, zmiany ciśnienie krwi czy poziomu cholesterolu.

Źródła: 1, 2, 3
3

Oglądany: 50299x | Komentarzy: 38 | Okejek: 184 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało