Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawostek o wódce i jej magicznych właściwościach

185 966  
503   82  
Mówią, że pies jest najlepszym przyjacielem. Jednak mądrości pokoleń twierdzą, że znacznie lepszym przyjacielem jest wódka.

#1.

Co czwarty Rosjanin nie dożywa 60. roku życia. Najczęstszą przyczyną opuszczenia Matuszki Rosji przez pięćdziesięciolatków jest nadużywanie wódki - ale rząd wie, że niewiele może na to poradzić. Podczas I wojny światowej wprowadzono zakaz sprzedaży wódki. Spożycia alkoholu to nie zmniejszyło. Za to istotnie spadły dochody budżetu - aż o jedną trzecią.

#2.


Na Litwie otwarto bardzo specyficzny „park tematyczny”, mający ukazywać trudne realia życia w Związku Radzieckim. Na dzień dobry odwiedzający pozbawiany jest osobistych rzeczy. W zamian otrzymuje maskę gazową, bilet na przesłuchanie i tekst radzieckiego hymnu do wykucia na pamięć. Za dobre sprawowanie otrzymuje się kieliszek wódki.

#3.


Aspiryna, napoje gazowane - jest wiele „ludowych” sposobów na przedłużenie świeżości kwiatów ciętych. Wystarczy dodać trochę magicznego eliksiru do wazonu i nagle w chabazie wstępuje nowe życie. Okazuje się, że w roli tegoż eliksiru doskonale sprawdza się wódka - o ile, rzecz jasna, ktoś miałby chęć dzielić się nią z kwiatkami. Z innych życiowych właściwości - ponoć wódka to dobre antidotum na wypadek zatrucia się płynem chłodniczym. Ponoć…

#4.


Skutki wybuchu w Czarnobylu okazały się tragiczne - sposoby ich ograniczania też nie były wiele lepsze. Władze Związku Radzieckiego zalecały, aby osoby pracujące na miejscu katastrofy co dwie godziny raczyły się połową szklanki wódki. Wierzono, że promieniowanie „zgromadzi się” w tarczycy, z której to następnie zostanie wypłukane za sprawą wódki. Cóż - każdy powód, żeby się napić, jest dobry.

#5.


Polskie czy rosyjskie wódki cieszą się renomą na całym świecie - przynajmniej w swojej kategorii. Znacznie gorzej jest z amerykańskimi. Znawcy twierdzą nawet, że kilkadziesiąt czy kilkaset marek to w rzeczywistości kilka identycznych napojów rozlewanych do różnych opakowań. Generalnie wszystko to samo, a zarazem nic szczególnego.

#6.


Najdroższa wódka na świecie kosztuje 3,7 miliona dolarów za butelkę - i dostarczana jest wraz z rocznymi usługami consierge’a. Pomijając absurdalną cenę, sam zakup też mija się z celem. New York Times zorganizował niegdyś eksperyment, serwując grupie badawczej wódki różnego rodzaju. Smirnoff, propozycja budżetowa w porównaniu do innych biorących udział w eksperymencie, zdeklasował droższych rywali - najwięcej osób wskazało właśnie na ten rodzaj jako najlepszy.

#7.


Wódka towarzyszy artystom prawdopodobnie od samego wynalezienia - wódki bądź artystów. Basista Guns N’Roses wsławił się pochłanianiem galona (3,78 l) wódki dziennie. Psy - twórca „Gangnam style” pije, kiedy jest wesoły, smutny, kiedy pada, kiedy świeci słońce. I kiedy pisze muzykę z pewnością też. Miłość do wódki śmiercią przypłacił John Bonham, perkusista Led Zeppelin - 40 shotów wódki w jeden dzień nie dało szans jego organizmowi.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
9

Oglądany: 185966x | Komentarzy: 82 | Okejek: 503 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało