Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 apokaliptycznych ciekawostek o zombie

60 810  
120   35  
Różne scenariusze malują się przed naszą planetą - przy czym apokalipsa zombie, jakkolwiek malownicza, na tle pozostałych wydaje się niespecjalnie realna. Co nie znaczy, że nie warto być na nią przygotowanym.

#1.

Istnieją dwie główne teorie dotyczące tego, jak miałyby powstawać zombie. Według pierwszej człowiek, na którego rzucono klątwę, umiera, by powrócić na Ziemię w nowej roli. Drugi wariant zakłada zarażenie się wirusem bądź napromieniowanie. Z kolei jedyne sposoby, żeby trwale unicestwić zombie, to zniszczyć ich mózg lub uciąć głowę.

#2.


Generalnie rzecz biorąc, zombie to taki umarlak, któremu znudziło się leżenie w trumnie - to wersja, która upowszechniła się po kinowym sukcesie „Nocy żywych trupów”. Wcześniej - za sprawą zachodnioafrykańskich wpływów voodoo - za zombie uważano osoby pozbawione świadomości, pozostające pod kontrolą innej osoby. Sama idea zombie rozpowszechniła się wraz z niewolnikami, których przywożono z Afryki, przez Karaiby, do Ameryki.

#3.Jednak sama idea wskrzeszania umarlaków ma znacznie dalej sięgające tradycje - a biblijne wskrzeszenie Łazarza to tylko jeden, w sumie dość niedawny przykład. W sięgającym 5 tysięcy lat wstecz Eposie o Gilgameszu znajduje się wzmianka o rozzłoszczonej bogini przywracającej do życia umarłych, by ci pożerali żywych.

#4.


Na Haiti obowiązują specjalne prawa dotyczące zombie. Otóż przestępstwem jest przemienianie innych w zombie. Artykuł 249 tamtejszego prawa mówi, że kto odurza innego człowieka, chowa go jak umarłego, a następnie wykopuje i przywraca do życia, sądzony będzie jak za morderstwo. Prawo bez zastosowania? Niekoniecznie - najsłynniejszym z rzekomych zombie był Haitańczyk Clairvius Narcisse, który twierdził, że przemianę zapewniła mu mieszanka neurotoksyn i halucynogenów.

#5.


Pogrzebanie żywcem to kiepska sprawa. Dzisiaj zdarza się raczej rzadko, jednak dawniej, kiedy medycyna znajdowała się w zupełnie innym miejscu niż teraz, pacjentów w śpiączce często uznawano za martwych. Chowano ich ciała i na tym historia powinna się zakończyć - ale nie. Złodzieje miewali w zwyczaju rozkopywać groby w poszukiwaniu kosztowności. I mogło się przy tym zdarzyć, że któryś celny traf szpadlem wybudzał ofiarę ze śpiączki. Ciąg dalszy - w zasadzie można wyobrazić sobie samemu.

#6.


Statystycy, którzy jak zwykle zajmują się niezwykle ważkimi zagadnieniami, postanowili policzyć również, co stałoby się, gdyby faktycznie wirus zombie zaczął się rozprzestrzeniać. Z obliczeń wynikło, że w półmilionowym mieście niezbędna byłaby zdecydowana odpowiedź militarna w ciągu pierwszego tygodnia od wybuchu epidemii. Gdyby na odstrzał zombie trzeba było poczekać dłużej niż 8 dni, populacja nie miałaby szans na przetrwanie. Cóż, warto wiedzieć.

#7.


Co radzą eksperci na wypadek faktycznej apokalipsy zombie? Najpierw wypada zdziwić się, że istnieją eksperci od zombie. Potem - że szczególnie odkrywczych porad jednak nie mają. Po pierwsze, nie należy chronić się w samochodzie, do którego nie ma się kluczy. Hm… Nie należy też zostawiać broni w zasięgu zombie ani też wręczać jej histerykom. Ponadto nie należy schodzić do piwnicy bez zapasów żywności ani dać się otoczyć zombie w windzie. A przede wszystkim nie dać się ponosić emocjom. Nie wiem jak wy, ale ja już czuję się przygotowany!

Źródła: 1, 2, 3

Oglądany: 60810x | Komentarzy: 35 | Okejek: 120 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.02

20.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało