Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Znikające mosty w krainie Avatara

50 423  
168   23  
Park Narodowy Zhanghiajie w Chinach, który posłużył za inspirację twórcom filmu Avatar, to miejsce wyjątkowe. Wkrótce też mogą ozdobić je jedyne w swoim rodzaju, niemal niewidzialne mosty.

Zhangjiajie to perła prowincji Hunan, a zarazem pierwszy park narodowy utworzony na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Łatwo dostępny, przyciąga każdego roku setki tysięcy turystów chętnych ujrzeć ziemskie wcielenie filmowej Pandory. Wznoszące się na kilkaset metrów ponad otaczającą powierzchnię piaskowcowe skały robią jeszcze większe wrażenie niż te na ekranie. Także dlatego, że są prawdziwe. I jedyne w swoim rodzaju.

Ale Park Narodowy Zhangjiajie to nie tylko perła natury na liście UNESCO. To również morze turystów wtapiających się w typowo chińską scenerię - betonowe ścieżki, betonowe schody, metalowe poręcze. Wszystko równe, gładkie… i finezyjne jak Związek Radziecki. Z tym ostatnim postanowiono coś jednak zrobić.


Rozpisany niedawno konkurs wygrało francuskie biuro Martin Duplantier Architectes, przedstawiwszy projekt unikalny i widowiskowy. A przy tym… do pewnego stopnia niewidzialny. Całą kolekcję mostów i pawilonów, jakie zaplanowano dla Zhangjiajie, łączy jedno - wszystkie stanowić mają iluzję optyczną.

Zbudowane ze stali, szkła i czarnego kamienia mosty stwarzać mają iluzję jakoby turyści chodzili dosłownie w powietrzu. Konstrukcje mają bazować na geometrycznych kształtach, a przy tym wpisywać się w krajobraz na tyle doskonale, że pod pewnymi kątami staną się niemal zupełnie niewidoczne.


W projekcie francuskich architektów znalazło się miejsce dla dwupoziomowego mostu, jednak prawdziwą gratkę dla odwiedzających stanowić będzie z pewnością inny most umieszczony pomiędzy dwoma szczególnie wysokimi skałami. W jego środkowej części ma znajdować się otwór, na którym rozpięta zostanie solidna (oby!) siatka. Ci bardziej odważni turyści będą mieli możliwość położyć się na niej i nacieszyć oczy niczym niezakłóconym widokiem. Ci mniej odważni - puścić pawia w 300-metrową przepaść.

W pawilonach nie zabraknie tarasów oferujących 360-stopniowe panoramy. Znajdzie się też kawiarnia i nieduże, ale luksusowe pomieszczenie, w którym za niemałą cenę można będzie spędzić noc. Ścieżki spryskiwane będą wodą, by stworzyć wrażenie chodzenia „w powietrzu” - jakkolwiek śliski ten pomysł by się nie wydawał.


Realizacja projektu w Parku Narodowym Zhangjiajie wedle wstępnych szacunków ma kosztować 5,3 miliona dolarów. Kiedy się rozpocznie - tego jeszcze nie wiadomo. Ustalanie szczegółów trwa.

Źródła:
1, 2, 3

Oglądany: 50423x | Komentarzy: 23 | Okejek: 168 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało