Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Dlaczego kac staje się coraz bardziej nie do zniesienia wraz z wiekiem

188 525  
474   94  
Wszyscy coraz bardziej odczuwamy efekty po spożyciu, choć jest to jedna z ostatnich rzeczy, których chcemy. Zła wiadomość jest taka, że to wcale nie są nasze urojenia. A najgorsze jest to, że będzie jeszcze gorzej.

Wspaniałe to były czasy, kiedy mogliśmy zalewać pałę do rana, a później wstawać na zajęcia, bo owszem, może trochę przysuszyło, głowa zabolała, zachwiało się i obrzygało wykładowcę, ale człowiek zaraz się prostował, taktownie przepraszał i szedł dalej emanować godnością. Niestety nasze supermoce zaczynają powoli zanikać, o czym coraz boleśniej zaczynamy przekonywać się każdego poranka poprzedzonego ostrym piciem. Strach, że coś się z nami dzieje, jest całkowicie uzasadniony, ponieważ kac naprawdę staje się tym gorszy, im starsi jesteśmy.

Dzieje się tak dlatego, że nie jesteśmy w stanie trawić alkoholu dobrze jak kiedyś. Wraz z wiekiem spada poziom dehydrogenazy i dehydrogenazy alkoholowej – znajdujących się w wątrobie enzymów odpowiadających za trawienie alkoholu. Spadek poziomu enzymów oznacza wolniejsze tempo trawienia alkoholu, co oznacza przedłużoną obecność alkoholu w organizmie i dłuższe odczuwanie wszystkich nieprzyjemnych skutków nadmiernego picia – nudności, bólu głowy, ciąż.


To, co wzrasta wraz z wiekiem, to poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Tyle dobrego. Natomiast zła wiadomość jest taka, że tłuszcz nie wchłania alkoholu i choć możesz wypić 150 litrów piwa, gdy ważysz 150 kilo, to na drugi dzień będziesz zdychać jakbyś ważył 40 kilo i wypił te 150 piw. Więcej tłuszczu, to mniej miejsca w organizmie na to, by alkohol swobodnie się trawił. Postępujące lata sprawiają też, że człowiek traci wodę w organizmie, a im mniej wody, tym większe stężenie (i odparowywanie) alkoholu.

Najgorsze na koniec… Bolesny kac to także efekt spadającej ogólnej zdolności organizmu do regeneracji. Wraz z wiekiem dojście do siebie zajmuje nam coraz więcej czasu nie tylko po ostrym piciu, ale i po kontuzji czy innym urazie.

Reasumując, lepiej nie będzie, więc jeśli jeszcze dobrze znosisz kaca, to wiedz, że to się wkrótce skończy.
23

Oglądany: 188525x | Komentarzy: 94 | Okejek: 474 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.05

28.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało