Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 faktów, które na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe

225 118  
639   52  
„Nic nie jest takie, jakim się wydaje”, głosi znane powiedzenie. Czy absolutnie nic, to może przesada, ale wiele rzeczy na pozór niemożliwych okazuje się faktem, podczas gdy te - wydawałoby się - pewne okazują się błędne.

#1.

Irlandia, Szwecja, Finlandia, Szwajcaria czy Austria to żaden trzeci świat, prawda? A jednak! Rzecz w tym, że pojęcie krajów pierwszego, drugiego i trzeciego świata nie jest dokładnie tym, z czym je utożsamiamy obecnie. Cały podział wziął się z czasów zimnej wojny i państw de facto zgrupowanych przeciw sobie. Pierwszym światem określano państwa kapitalistyczne Ameryki Północnej i Europy Zachodniej sojusznicze ze Stanami Zjednoczonymi. Drugi świat to z kolei sympatycy (z własnej woli bądź nie) Związku Radzieckiego - w zasadzie od NRD na wschód. Mianem trzeciego świata wreszcie określano państwa neutralne, niezaangażowane po żadnej ze stron konfliktu.

#2.


Wydaje się, że akurat piasku na pustyni nie zabraknie nigdy - a jednak Arabii Saudyjskiej opłaca się sprowadzać piasek z… Australii. Nie kupują go, co prawda, na tony i nie usypują z niego wydm, tylko wykorzystują do piaskowania np. powierzchni budynków, ale zawsze. Na tym nie koniec - z Australii Arabowie przywożą też… wielbłądy, które tam zaczynają zagrażać już innym gatunkom, a których w Arabii brakuje. Arabowie nie importują wielbłądów po to, by się na nich ścigać po pustyniach - od tego mają 6-kołowe Mercedesy i inne zabawki - tylko w celach konsumpcyjnych.

#3.


Spróbujcie narysować z pamięci mapę świata. Jeśli akurat nie macie nic lepszego do roboty, to naprawdę spróbujcie… Już? OK. Jak ułożone są względem siebie obie Ameryki? Jedna pod drugą, mniej więcej w osi? W rzeczywistości są mocno przesunięte. Do tego stopnia, że Nowy Jork (jedno z najdalej wysuniętych na wschód wielkich miast USA) jest i tak wysunięty dalej na zachód niż Santiago, stolica Chile (zarazem jedno z najdalej wysuniętych na zachód miast Ameryki Południowej). Różnica wynosi 4 stopnie (70 wobec 74 stopni długości geograficznej zachodniej), choć na pierwszy rzut oka nic na to nie wskazuje. Może więc pomoże mapa:


#4.


Galaktyka, w której przyszło nam żyć, ze swoimi 100-120 tysiącami lat świetlnych średnicy, zdecydowanie wpisuje się w poetyckie określenie „wielka jak cholera”. Liczba gwiazd też wydaje się nieskończona - choć jesteśmy w stanie dostrzec tylko mikroskopijny fragment Galaktyki - a z pewnością znacznie, znacznie większa niż liczba drzew na Ziemi (zwłaszcza że cały czas mówi się o ich malejących zasobach). Co na to liczby? Tylko tyle, że gwiazd w naszej galaktyce jest ok. 400 miliardów, zaś drzew na Ziemi rośnie obecnie ok. 3 biliony.

#5.


Wiele państw ma swoje „zwierzęta narodowe”. U nas to orzeł biały, bocian czy żubr. Dla Rosji to niedźwiedź brunatny, dla Australii kangur i emu, a dla Francji kogut. Tymczasem Szkoci… znów wypili nieco za dużo, bo ich narodowym zwierzęcym symbolem został… jednorożec. Równie fikcyjny jak szkocka z Tesco, jednorożec już od XII wieku pełni swoją zaszczytną funkcję.

#6.


Nazywanie starszych ludzi grzybami nie jest zbyt kulturalne - ale w pewien sposób uzasadnione. Z punktu widzenia genetyki grzyby są bliżej spokrewnione z ludźmi niż z roślinami. Z kolei ludziom, niezależnie od ich wysokiego mniemania o sobie, bliżej jest na przykład do strzykw (po angielsku malowniczo określanych mianem „morskich ogórków”) niż jakichkolwiek owadów.

#7.


Bezpieczeństwo ponad wszystko, mówią… Tymczasem upowszechnienie się stosowania kasków w ogromnym stopniu zwiększyło liczbę rannych na całym świecie. Wydaje się to absurdalne - w końcu nie do tego kaski miały służyć, tylko przeciwnie. Sęk w tym, że liczba rannych faktycznie się zwiększyła, choć - dzięki kaskom - kosztem liczby zabitych. Wcześniej praktycznie każdy uraz głowy zwykle prowadził do śmierci. Kask zmniejszył prawdopodobieństwo zgonu, za co „STATYSTYCY GO ZNIENAWIDZILI!!!”.

Źródła: 1, 2, 3
23

Oglądany: 225118x | Komentarzy: 52 | Okejek: 639 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało