Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Kilka zdjęć i faktów o klejnotach Elżbiety II - tiary, korony i diademy

82 575  
266   32  
Indie od kilku lat usilnie zabiegają o zwrot jednego z najcenniejszych diamentów świata. Trudno zwrócić coś, co stało się symbolem świetności Imperium Brytyjskiego.

#1. The Imperial State Crown


Brytyjska Korona Imperialna została zaprojektowana dla Królowej Wiktorii w 1838 roku. Przerobiona i dopasowana w 1937 dla Króla Jerzego VI uświetniła jego koronację, by następnie w 1952 spocząć na głowie jego córki i osiąść na ponad 60 lat.


Wykonana przez Garrard & Co. Stworzona z złota, platyny i srebra. 2868 diamentów zostało oprawionych w pałąki korony, prócz tego 17 szafirów, 12 szmaragdów i 269 pereł. Front zdobi Cullian II i Szafir Stuardów. Sama korona waży 1060 gramów. Wyścielana aksamitem i obszyta gronostajem.


Rokrocznie zakładana podczas uroczystej inauguracji roku parlamentarnego w Wielkiej Brytanii (The State Opening of Parliament). Na co dzień wystawiana w Tower of London

#2. Queen Elizabeth The Queen Mother's Crown


Korona Królowej Matki została wykonana z platyny i 2800 diamentów różnej wielkości. Frotowy krzyż ozdobiony został wspomnianym wcześniej diamentem Koh-i-noor. Korona waży 510 gramów.


Korona ta pełniła rolę symboliczną, ostatni raz wykorzystana publicznie podczas pogrzebu Królowej Matki 2002 roku.

Korony z uwagi na swoja wagę używane są sporadycznie. Podczas uroczystych bankietów członkinie rodziny królewskiej zakładają znacznie lżejsze i poręczniejsze diademy i tiary.

#3. The George IV State Diadem

.
Diadem wykonany w 1820 roku dla Króla Jerzego IV. Stworzony z srebra i złota, opatrzony w 1333 bezbarwne diamenty i jeden żółty, 4-karatowy diament. Obwódka ozdobiona została dwoma rzędami pereł.


Później został dopasowany dla Królowej Adelajdy, noszony następnie przez Królową Wiktorię, Aleksandrę, Marię, Królową Matkę i dziś przez Elżbietę II.

#4. Queen Alexandra's Kokoshnik TiaraDiadem wykonany w rosyjskim stylu, stworzona przez Garrard & Co z okazji srebrnej rocznicy ślubu króla Edwarda VII i królowej Aleksandry w 1888 roku. Zrobiona z platyny (61 prątków), ozdobiona 675 diamentami o łącznej wadze 102 karatów i dwoma 3,25-karatowymi diamentami.
 

 

Po śmierci noszona przez Królową Marię, a w 1953 została przerobiona i dopasowana do Królowej Elżbiety.

 

#5. The Girls of Great Britain and Ireland Tiara


Prezent ślubny dla księżnej Marii of Teck (Różniejszej Królowej Marii) ofiarowany przez dziewczęta Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wykonana w 1893 roku przez R & S Garrard. Pierwotnie wykonana z srebra i złota, ozdobiona 14 dużymi perłami. W 1914 roku na polecenie Królowej Marii perły zostały zamienione na 13 diamentów. W 1947 roku została przekazana przez Królową Marię swojej wnuczce Elżbiecie.


 

#6. The Cambridge Lover's Knot Tiara


Tiara ta została zaprojektowana i wykonana dla Królowej Marii, na wzór Tiary Księżnej Augusty, Księżnej Cambridge. Tiara w 1953 roku po śmieci Królowej Marii trafiła do Elżbiety II, która to podarowała ją Księżnej Dianie 1981 roku.


Księżna Diana uczyniła z niej jeden z swoich symboli, nosząc ją chętnie i często. Po rozwodzie tiara wróciła do rodziny królewskiej. Dziś po dopasowaniu i lekkiej przeróbce, która uczyniła ją znacznie lżejszą i bardziej delikatną, jest noszona przez Księżną Kate.Źródła: 1, 2, 3
5

Oglądany: 82575x | Komentarzy: 32 | Okejek: 266 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.01

21.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało