Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Z bojownikiem przez Tajlandię cz. V: Powrót na Phuket

25 834  
122   15  
Przed nami ostatnie 5 dni żeglugi po Morzu Andamańskim, toteż najlepsze smaczki, mam nadzieję, postanowiłem zostawić na koniec. Co jeszcze warto zobaczyć, jak wygląda życie na morzu oraz gdzie jest najlepsza impreza - dowiecie się już teraz.


#1. Wyspa Ko Lanta Yai


W południowej części prowincji Krabi, nieco na wschód od wyspy Ko Phi Phi Lee, znajduje się wyspa Ko Lanta Yai, którą szczególnie polecam. Dostać się tam możemy np. z Krabi, z którego organizowane są przewozy. Wyspę o długości ok. 27 km zamieszkuje ok. 20 tys. mieszkańców, w większości muzułmanów, co nie oznacza, że jest tam prohibicja.


Jest to zdecydowanie spokojniejsze miejsce niż np. wspomniana wcześniej Ko Phi Phi, toteż nie doświadczymy tutaj głośnych dyskotek czy masy turystów. Mimo to atrakcji tutaj nie brakuje i jest to świetne miejsce do zrelaksowania się. Do dyspozycji mamy lokalne restauracje, biura podróży oferujące wycieczki po wyspie i pobliskich atrakcjach poza wyspą, tajski masaż czy wypożyczalnię skuterów w celu zjeżdżenia wyspy. Do dyspozycji mamy także przejażdżkę tuk tukiem.

O ile na północy wyspy jest niewiele ciekawego do zobaczenia, znajdziemy tam głównie restauracje,


to na południu jest już zdecydowanie ciekawiej. I tak wynajmując pikapa, możemy przejechać się na pace na południe wyspy,


gdzie możemy zafundować sobie przejażdżkę na słoniu.


Obecnie nie pamiętam kosztów z tym związanych. Sam "spacer" natomiast trwa ok. godziny, lekki nie jest. Podczas przejażdżki mamy okazję zaliczyć prysznic od słonia przechodzącego przez strumień i próbującego się schłodzić. Na koniec zakupując za 120 BHT kosz z jadłem mamy możliwość nakarmienia jednego z nich.


Poza tym wynajmując przewodnika możemy udać się do Khlog Chak Waterfall, pobliskiej dżungli, i spędzić czas na łonie tropikalnej natury.


W ramach atrakcji mamy integrację z lokalnymi małpami,


termitami,


czy zaglądając do miejscowej jaskini możemy zaprzyjaźnić się z mieszkającymi tam nietoperzami.


Miłośnicy lekkiej wspinaczki także znajdą coś dla siebie,


a na końcu "podziwiać" możemy miejscowy wodospad.


Ponieważ w przeciwieństwie do Parku Narodowego Erawan w porze suchej nie pompują na górę wody, to w tym czasie jest trochę niedysponowany.

Dobrym i przyjemnym miejscem do spędzenia wieczoru jest Pimalai Resort & Spa, znajdujący się na południowym zachodzie wyspy,


w którym to czas umila lokalny zespół,


natomiast przed nim mamy pokazy "zabawy z ogniem".

https://www.youtube.com/watch?v=P8zLnXZkabg&feature=youtu.be

#2. Wyspa Ko Ngai


Z Ko Lanta Yai mamy dobry punkt wypadowy na trzy oddalone na południe wyspy. Jedną z nich jest Ko Ngai. Wzdłuż wschodniego wybrzeża ciągną się ośrodki wypoczynkowe, więc mamy możliwość zorganizowania sobie noclegu w egzotycznym miejscu z widokiem na morze. Od strony zachodniej natomiast mamy do dyspozycji dziką plażę.


Małą co prawda, ale z lądu do niej nie dotrzemy. Za to w pobliżu niej amatorzy nurkowania mogą podziwiać morski świat.


#3. Wyspa Ko Muk


Drugą wartą uwagi wyspą jest Ko Muk. A to za sprawą znajdującej się w jej zachodniej części jaskini Marakot Cave, w środku której czeka na nas plaża otoczona wysokimi klifami. Wybierając się tam we własnym zakresie należy pamiętać o pływach, ponieważ aby dostać się do środka, trzeba przepłynąć ok. 70 metrów przez ciemne i wąskie tunele, a wybierając się o złej porze w najlepszym wypadku możemy tam nie wpłynąć.

Przydatna będzie wodoodporna czołówka w celu oświetlenia sobie drogi, chyba że trafimy na peleton Azjatów,


to dzięki generowanemu przez nich hałasowi na całej trasie dostaniemy się do środka nawet bez latarki czołowej.


Zanim wpłyniemy w ciemny tunel, możemy podziwiać oświetlony przez słońce podwodny świat.


W środku jest kilka tuneli, tak że należy uważać, aby się nie zgubić. Na końcu właściwego czeka na nas wspomniana wcześniej plaża.


Niestety z powodu przybycia w porze przypływu za długo nie mogliśmy tam przebywać.

#4. Wyspa Ko Rok


Była to najdalej wysunięta wyspa na południe, którą przyszło nam odwiedzić. Wyspę Koh Rok tworzą dwie siostrzane wyspy: Ko Rok Noi i Ko Rok Yai, które są przedzielone od siebie cieśniną o długości 250 metrów. W okolicach pierwszej możemy podziwiać barwne rafy koralowe.Na drugiej natomiast mamy fantastyczną plażę z polem namiotowym,


gdzie mamy dostęp do krystalicznie czystej morskiej wody.


Na całym jej obszarze znajduje się park narodowy Mu Koh Lanta. Z tego powodu nie jest rozwijany tutaj przemysł ani nie zostały wybudowane drogi i osady. Wyspa pozostaje niezamieszkana. Możemy tutaj spotkać dziko żyjące warany.


A gdyby ktoś chciał zostać na dłużej, to do dyspozycji, poza polem namiotowym, mamy domki letniskowe.


Zważywszy na to, że wyspa położona jest na 7. równoleżniku, to w nocy na horyzoncie możemy podziwiać burze równikowe. Ogólnie sama wyspa jest cicha, tłok tutaj panuje tylko między 12:00 a 14:00, brak zasięgu komórkowego, toteż idzie tutaj wyciszyć się. Wyspa na tyle przypadła nam do gustu, że spędziliśmy na niej dwa dni, co potem trzeba było nadrobić.

#5. Morze Andamańskie

No dobra, wyspy wyspami, ale jak wygląda życie na morzu? Dobry kapitan dba o to, aby załoga nie nudziła się przez wprowadzenie wacht. Wacht mamy trzy i są one podzielone na kuchenną i nawigacyjną. Ma to na celu utrzymanie porządku. Każdego dnia jedna z wacht ma dyżur kuchenny i odpowiada za wyżywienie załogi. Natomiast w ciągu dnia prowadzone są wachty nawigacyjne trwające po 4 godziny, z wyjątkiem godzin 12:00 - 14:00 i 14:00 - 16:00, kiedy jest to tzw. wachta dzielona. Podczas takiego dyżuru oficer danej wachty lub osoba wyznaczona dba o cogodzinne wpisy w dzienniku jachtowym przez odnotowywanie pozycji, kursu, warunków pogodowych, stanu morza czy sposób poruszania się.


Dodatkowo bez względu na godzinę odnotowywane są takie zdarzenia jak podniesienie czy zrzucenie żagli, włączenie lub wyłączenie silnika, zmiana kursu, wszelkiego rodzaju postoje czy inne losowe zdarzenia. Dla kreatywnych można także wpisywać własne przemyślenia. Dla przykładu odnotowaliśmy nowo powstałą jednostkę Elę.

Dodatkowo każda z wacht ma przydzieloną część jednostki pod opiekę podczas manewrów podejścia lub odejścia od kei.
Dla przykładu pierwsza operuje cumami dziobowymi, druga obijaczami na burcie, trzecia cumami rufowymi.

Oficerowie poszczególnych wacht mają jeszcze dodatkowe funkcje. Pierwszy jest pomocnikiem kapitana podczas wyznaczania kursu, drugi odpowiada za zaopatrzenie, trzeci natomiast jest od spraw technicznych.

Okej, ale co stanie się, kiedy wachta nawigacyjna pokryje się z kuchenną? Ponieważ kuchta zaraz po kapitanie jest najważniejszą organizacją, to w przypadku kolizji zdarzeń wyznacza na ten czas wachtę zastępczą.

Dobra, a co w przerwach między wachtami? Ano można leżeć plackiem na siatce i grilować się na słońcu, czytać książkę, zgłębiać tajniki Mocy,


czy zajadać durianem.


Co do samego owocu smakiem nie powala, przypomina smakiem posłodzony sok z cebuli, ale za to już zapachem owszem.
Różni ludzie mają różne odczucia. Dla mnie przypominało to cebulę zawiniętą w tygodniowe przepocone skarpetki. Jak natomiast wygląda samo pływanie w różnych porach dniach, prezentuje poniższy klip

https://youtu.be/bE6_DaLF-vU

Generalnie w czasie, w którym przyszło nam żeglować miało wiać max 5 m/s. Cóż, Neptun nas rozpieszczał. W porywach wiatr mieliśmy do 25 m/s, przez co niekiedy trzeba było refować żagle.
Ponieważ katamaranem na morzu rzuca jak tratwą, to o chorobę morską było nietrudno. A ta potrafi dopaść jak sraczka - znienacka - nawet zaprawionego w bojach wilka morskiego. Osobiście jeszcze nie doświadczyłem. Ale jeżeli ktoś ma słaby żołądek, to może wesprzeć się farmakologicznie lub setką. Bądź dwiema, jak jedna nie pomoże. No ale co zrobić, kiedy już dopadnie?
Przede wszystkim nie schodzić pod pokład, bo to tylko pogorszy sprawę. W takich momentach najlepiej jest patrzeć na horyzont i czekać aż przejdzie, w przeciwnym wypadku pozostaje nakarmić delfiny i pokrzyczeć na Neptuna, że uraczył nas takim stanem. Nie jest to żaden wstyd, a jeżeli ktoś ma poczuć ujmę na honorze, to zawsze może wykonać haft kapitański.

#6. Ko Racha Yai


W sumie o tej wyspie wspominam z powodu odległości, jaką przez noc zrobiliśmy, a było to grubo ponad 80 mil. Na samej wyspie poza ośrodkami wypoczynkowymi nic więcej nie zobaczymy. Natomiast krystalicznie czysta woda i pobliskie rafy koralowe są dobrym miejscem dla amatorów nurkowania. No i można podziwiać fantastyczny wschód słońca.

#7. Phuket, Nui Bay Beach


Na południu wyspy Phuket warto zatrzymać się na chwilę z dwóch powodów: krystalicznie czystej wody i zadbanej czystej plaży...


...oraz podziwiania popisów mistrza świata we flyboardzie Suksana Thongthai.Za 4000 BHT można spróbować własnych sił pod okiem mistrza.

#8. Phuket, Patong Beach


W skrócie: Phuket to największa wyspa Tajlandii, posiada 539 km2 i leży około 900 km na południe od Bangkoku. Zachodnie wybrzeże wyspy tworzą wspaniałe piaszczyste plaże. Przez stulecia było to mało znaczące miejsce. Dopiero w latach 70., kiedy lotnisko na wyspie podniesiono do rangi międzynarodowej, miasto zaczęło pojawiać się na mapach. Rozsławiające przez przybywających tam podróżników opowieści zaczęły przyciągać specjalistów od turystyki, dzięki czemu wyspa szybko wyrosła na drugą pod względem bogactwa prowincję Tajlandii, zaraz po Bangkoku. Niestety, w 2004 roku, razem z całym wybrzeżem, wyspa bardzo mocno ucierpiała z powodu tsunami wywołanego przez trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim.

Dziś po tym zdarzeniu nie ma śladu, a miasto Patong jest głównym turystycznym kurortem na wyspie. I nie bez przyczyny. Jest to jedna z najpopularniejszych plaż wśród turystów i amatorów nocnego życia, więc jeżeli chcecie uniknąć tłoków, to tylko do południa.


O ile jeszcze w nocy nabrzeżna ulica i niektóre prostopadłe są mało zatłoczone, to im bardziej w głąb miasta, tym ciaśniej i huczniej. Zmierzając brzegiem mamy okazję zaopatrzyć się w miejscowe pamiątki......czy zjeść różnego rodzaju desery, np. moim zdaniem najlepsze tajskie lody, jakie przyszło mi spróbować.

www.youtube.com/watch?v=TDIwIxjBb2M

Dodatkowo polecam smażone naleśniki z bananami (Thai Roti), które w przeciwieństwie do tych z innych części kraju nie są smażone na sporej ilości oleju.

www.youtube.com/watch?v=Z2ZLiCejPhU

Boczne uliczki obfitują w różnego rodzaju restauracje,


w których możemy zjeść coś lokalnego...


...lub po prostu zaopatrzyć się z miejscowego fastfoodowego wózka.


Ale na tym nie koniec. Amatorzy nocnych wrażeń koniecznie muszą wybrać się na Bangla Road Street. Jest to prostopadła ulica do plaży, znajdująca się w jej środkowej części. Jeżeli w danym momencie nie masz na sobie słuchawek budowlanych, nie ma możliwości jej nie usłyszeć. I przyznam szczerze, że gdybym miał przyrównać do wcześniej odwiedzonych miejsc Tajlandii, to... jest jedyna w swoim rodzaju. Czemu? Na dobry wieczór witają nas miłe panie,z którymi za 100 BHT możemy strzelić sobie niezapomnianą focię.


Jeżeli natomiast komuś orientalne piękno nie odpowiada, nic straconego. Dalej mamy na przykład:


Idąc dalej: niczym ulica czerwonych latarni w Bangkoku, po obu stronach mamy otwarte kluby go go,


w których możemy zgłębić trochę Mocy i cieszyć oczy ponętnymi Tajkami.
Na zakończenie tego pięknego wieczoru możemy jeszcze zawitać do znajdującego się na południu biegnącej wzdłuż plaży ulicy, niedaleko Bangla Road, irlandzkiego pubu...


...i strzelić sobie Guinnessa.


Czy to oryginalny? Ciężko powiedzieć. Ostatni raz piłem 10 lat temu w Dublinie. Ale sądząc po tym, że trzeba wydać na niego 300 BHT, to całkiem prawdopodobne.

#9. Wyspa Ko He


Niestety, co dobre, szybko się kończy. Na otarcie łez ostatnią noc, przed powrotem do Heaven Phuket Marina, z której wyruszyliśmy dwa tygodnie wcześniej, spędziliśmy kotwicząc przy wyspie Ko He. Miejsce w sam raz na jednodniowy wypad. Do dyspozycji mamy fantastyczną plażę z restauracjami.


W pobliżu niej możemy zafundować sobie parasailing.


Natomiast amatorzy nurkowania doświadczą tutaj krystalicznie czystej wody i wspaniałych podwodnych widoków.


#10. Podsumowanie

Bez dwóch zdań była to dla mnie do tej pory przygoda życia. Pomimo spędzonych tam 3,5 tygodni, to poznałem zaledwie skrawek tego pięknego kraju. Nie żałuję ani jednej minuty spędzonej i złotówki tam wydanej. I jeżeli będę miał okazję wrócić, poznać nowe tereny, lub nawet w te same, zrobię to z miłą chęcią.

Na pewno też nie udało mi się przedstawić wszystkich atrakcji, a niektórych istotnych zapomniałem. A chociażby, że lata tam liczone są inaczej i obecnie jest tam 2560 rok.

Mimo wszystko wielkie podziękowania dla kapitana i fantastycznej załogi oraz dla redakcji za możliwość podzielenia się wrażeniami. Było to niesamowite dla mnie przeżycie i wysoko postawiona poprzeczka przed kolejnymi wyprawami. Okazja na przeskoczenie jej będzie już na początku lutego tego roku i podbój Morza Karaibskiego. Jako jeden z punktów: wizyta na San Escobar.

Pozostaje nam tylko zaśpiewać: "Żegnajcie nam dziś tajskie dziewczyny, żegnajcie nam dziś marzenia ze snu...".
Ahoj!


W poprzednim odcinku

Oglądany: 25834x | Komentarzy: 15 | Okejek: 122 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało