Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 najgorszych i najbardziej szalonych papieży w historii

186 725  
478   106  
Papież ma być przywódcą Kościoła i powinien cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Jednak nie wszyscy tacy byli. Wśród 266 papieży znalazło się kilku, którzy byli bohaterami skandali seksualnych, finansowych i innych.

#1. Stefan VI wykopał zwłoki poprzednika i postawił je przed sądem

Groteskowe, ale prawdziwe. Stefan VI nakazał wykopanie zwłok swojego poprzednika, papieża Formozusa, kazał je przywdziać w papieskie szaty i zwołał Synod trupi. Stefan VI zadawał zwłokom pytania, a one nie odpowiadały, więc synod uznał Formozusa za winnego krzywoprzysięstwa. Zwłoki zostały pozbawione trzech palców, którymi poprzedni papież błogosławił wiernych, a następnie wrzucone do rzeki. Nie wszystkim ten cyrk się spodobał, kilka miesięcy później Stefan został wrzucony do więzienia, gdzie został uduszony.

#2. Jan XII zamienił Pałac Laterański w dom publiczny


Jan XII był najmłodszym papieżem, został wybrany na to stanowisko mając zaledwie 18 lat. Nie interesowały go zbytnio sprawy kościelne, wolał zabawiać się z prostytutkami, uprawiać hazard, przegrywając majątek Kościoła, a kiedyś z nudów wykastrował kardynała.
Cesarz Otton napisał do niego: „Wszyscy oskarżają waszą świątobliwość o zabójstwo, krzywoprzysięstwo, cudzołożenie z własnymi siostrami oraz wzywanie, jak poganin, Jowisza, Wenus i innych demonów”.
Papież został pobity przez zazdrosnego męża pewnej kobiety i trzy dni po tym zajściu zmarł.

#3. Benedykt IX, opisywany jako „demon z piekła rodem”


Benedykt IX był aż trzykrotnie papieżem. Podczas pierwszego pontyfikatu prowadził bardzo rozwiązłe i burzliwe życie, co bardzo nie spodobało się wiernym. Po próbie zamordowania przez przeciwników politycznych uciekł do Rzymu, gdzie „kradł, mordował i dopuszczał się strasznych czynów”. W 1045 roku powrócił na tron papieski. Po dwóch miesiącach sprzedał urząd swojemu następcy i znów zajął się ciekawszymi sprawami, niż zajmowanie się Kościołem. Po raz trzeci powrócił jako papież w 1047 roku po nagłej śmierci Klemensa. Po ośmiu miesiącach został wypędzony przez Henryka III i nigdy więcej nie powrócił.

#4. Bonifacy VIII popierał pedofilię


Bonifacy VII nie był zbytnio lubiany. Uważany był za człowieka okrutnego, zachłannego i władczego. Po tym, jak został wybrany na papieża w 1294 roku, kazał postawić swoje posągi w całym Rzymie i ogłosił, że sypianie z młodymi chłopcami jest czymś normalnym. Bonifacy pojawia się w ósmym kręgu piekła w „Boskiej komedii” Dantego. Po jego śmierci powstało popularne powiedzenie: „Przyszedł jak lis, rządził jak lew, zdechł jako pies”.

#5. Sykstus IV miał dziecko ze swoją siostrą


Sykstus IV, wybrany na papieża w 1471 roku, miał szóstkę nieślubnych dzieci, z czego jedno z własną siostrą. Nie przeszkodziło mu to w opodatkowaniu prostytutek oraz zmuszeniu księży do płacenia podatku od kochanek. Na wielką skalę stosował nepotyzm - aż sześciu jego siostrzeńców mianował na kardynałów. Inni członkowie jego rodziny otrzymali lukratywne posadki. Niestety, zamiast pracować, prowadzili wystawny i rozwiązły tryb życia. Po śmierci Sykstusa wszystkich jego nepotów wygnano.

#6. Innocenty VIII miał wiele nieślubnych dzieci


Następca Sykstusa IV, Innocenty VIII, był pierwszym papieżem, który uznał swoje nieślubne dzieci. Przyznał się do ojcostwa ośmiu dzieci, jednak wiadomo, że miał ich znacznie więcej. Lubił przepych i wygody, a jego rozrzutność doprowadziła do spustoszenia skarbca papieskiego. Bardzo niepokoiły go czary i czarownice i wydał bullę Summis desiderantes affectibus, która pozwalała inkwizytorom na odpowiednie zajmowanie się osobami podejrzanymi o czary i konszachty z diabłem.

#7. Aleksander VI kupił sobie papiestwo i prowadził hulaszczy tryb życia


Zanim przyjął imię Aleksander VI, Rodrigo Borgia był członkiem rodziny oskarżanej o wiele przestępstw, patologii i zabójstw. Pochodzący z takiej mafijnej rodziny Rodrigo postanowił kupić sobie urząd. Przekupił kardynałów i został papieżem w 1492 roku. Aleksander uwielbiał organizować i brać udział w orgiach, miał wiele kochanek i przynajmniej 9 dzieci z nieprawego łoża. Mówi się również, że miał syna ze swoją córką Lukrecją.

#8. Leon X handlował odpustami


Po objęciu urzędu papieża w 1513 roku, Leon X stał się mecenasem sztuki i zajął się renowacją kaplicy Sykstyńskiej. Zatrudniał Michała Anioła, Rafaela i innych słynnych artystów, którym płacił pokaźne sumy. Niestety, skarbiec szybko opustoszał, więc papież wpadł na pomysł sprzedawania odpustów i urzędów kościelnych. Jeśli ktoś miał kasę, mógł sobie kupić odkupienie wszystkich grzechów albo urząd biskupa. Mimo tego po jego śmierci skarbiec papieski świecił pustkami.

#9. Paweł IV - zaciekły antysemita


Paweł IV uważał protestantów za heretyków i nie zezwalał na jakiekolwiek negocjacje z nimi. Jeszcze bardziej nienawidził Żydów - stworzył w Rzymie getta, a wszyscy Żydzi musieli nosić żółte czapki. W jednej z bulli potępił judaizm i kazał zniszczyć kilka synagog. Starał się wyplenić rozpustę, księża musieli żyć w celibacie, osoby świeckie nie mogły chodzić do burdeli, a kobiety musiały nosić suknie zapięte pod szyje. Ludzie tak go nienawidzili, że po śmierci Pawła próbowali przeszkodzić w pochówku i roztrzaskali jego pomniki.

#10. Juliusz II złapał syfilis


Historyk Eamon Duffy opisuje Juliusza II jako najbardziej brutalnego papieża tamtych czasów - „choleryk, nadaktywny, gwałtowny i apodyktyczny”. Juliusz odziany w białe szaty i zbroję ruszał na pola bitwy razem z żołnierzami, aby poszerzyć terytorium Kościoła. Ale z tych wypraw przywiózł nie tylko chwałę i uznanie ale również syfilis, którym zaraził się od prostytutek.
12

Oglądany: 186725x | Komentarzy: 106 | Okejek: 478 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.02

25.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało