Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Dokąd Disney zabiera dzieci w swoich bajkach?

70 050  
181   34  
Bajki Disneya to nie głupie opowiastki, które mają za zadanie uciszyć Twoje dziecko na godzinę. To również nie czcza rozrywka. Wiele z tych bajek przenosi nas do odległych państw oraz odnosi się do wielkich dzieł literackich.

Disney zabiera dzieci na różne kontynenty, poznaje je z ich fauną i florą oraz ukazuje realia świata na przestrzeni wielu wieków. Nie wierzysz? Sprawdź!

#1. Edukacyjna wycieczka do Indii

Któż z nas nie zna losów małego chłopca o imieniu Mowgli wychowanego przez wilki? Dzieciak w czerwonej przepasce biodrowej, którego najlepszymi przyjaciółmi są dzikie zwierzęta z indyjskiej dżungli. Księga dżungli” to dzieło angielskiego pisarza, który urodził się w Indiach, Rudyarda Kiplinga. Zbiór opowiadań nie jest fantazją autora. Jest owocem jego obserwacji oraz badań jakie prowadził mieszkając w Indiach. Ekranizacja, którą nakręcił Disney w 1967 roku jest więc formą edukacji. Za pośrednictwem bajki przenosimy się do świata dzikich stworzeń w indyjskiej dżungli.

#2. Podróż do Nowego Świata

14 maja 1607 roku na terenie dzisiejszej Wirginii założona została pierwsza angielska osada - Jamestown. Wówczas na angielskim tronie siedział Jan I Stuart, a wodzem Indian Paspegów żyjących na terenach, do których przybyli kolonizatorzy z Anglii był Powatan, którego córką była słynna księżniczka Pocahontas. Disney przestawia tę historię w filmie animowanym z 1995 roku. Fikcja? Nic bardziej mylnego! Ta historia wydarzyła się naprawdę. Jakby tego było mało, w 1998 roku ukazała się druga część filmu. Wielu mówiło, że jest naciągana, że powstała jedynie dla zysków etc. Sprawa ma się jednak tak, że Pocahontas naprawdę popłynęła do Anglii, rozmawiała z królem i wyszła za Johna Rolfe. Te bajki Disneya (obie części „Pocahontas”) to potężna dawka historii, która podana jest w bardzo przyjemny sposób.

#3. Wyprawa do Chin

Jak kobieta decyduje się na bycie facetem i uczestnictwo w wojnie, to nie ma przebacz! Konkretnie chodzi o Hua Mulan, bohaterkę chińskiej legendy, która nie chcąc dopuścić do tego, aby jej chory ojciec służył w armii, przebrała się w męski strój i postanowiła go w tym wyręczyć. Historię lokalizuje się mniej więcej na czas walk z Xiongnu, choć w bajce Disneya mowa jest o Hunach. Tym razem Walt Disney Pictures zabiera dzieciaki do Chin. Widzimy Wielki Mur Chiński, a bohaterzy przesiadują na tle kwitnących wiśni.

#4. Ameryka Południowa! AKCJA!

Albo raczej „Boom, Skarbie!” jak to mawiać lubił Kuzko, bohater bajki Disneya „Nowe szaty króla” z 2000 roku. Ta rysunkowa komedia nie odwołuje się raczej do literatury. Nie jest też podparta faktami historycznymi, ale za to rozgrywa się w Ameryce Południowej. Prawdopodobnie w Peru – sądząc po imieniu głównej postaci. To opowieść o pełnym egoizmu władcy, którego sytuacja życiowa zmusza do zmiany swojego nastawienia. Mowa tutaj o przyjaźni, współpracy i innych wartościach, które mogą okazać się pożytecznymi dla dzieciaków. Spora dawka humoru natomiast zatrzyma przy telewizorze nawet dorosłych. A wszystko to z budowlami Inków i peruwiańską dżunglą w tle.

#5. Średniowieczny Paryż

Ekranizacja powieści Victora Hugo nakręcona przez Disneya jest o wiele mniej brutalna od oryginału. Niemniej to właśnie poprzez tę bajkę zapragnęłam odwiedzić Paryż i na własne oczy zobaczyć Katedrę Notre Dame. Dzwonnik z Notre Dame” z 1996 roku to podróż do średniowiecznego Paryża. Za pośrednictwem bajki bierzemy udział w wyborach papieża błaznów i trafiamy na Dziedziniec Cudów, gdzie ukrywają się gnębieni przez prawo Cyganie. W oryginale jest to kryjówka złodziei, włóczęgów i żebraków. W bajce Esmeralda zakochuje się z wzajemnością w Febusie, w książce sprawa ma się romantycznie jedynie ze strony dziewczyny. Frollo z kolei pełni rolę czarnego charakteru zarówno w powieści, jak i kreskówce. „Katedra Marii Panny w Paryżu” to z pewnością nie najlepsza lektura dla dziecka, ale bajka na jej podstawie stanowi doskonały punkt rozważań nad Paryżem tego okresu. Bajki Disneya, jak to bajki – brutalność i zło muszą obciąć do ram, które nie będą przerażały dziecka.

#6. Bezludna wyspa w Afryce

Kolejnym kontynentem, na który pojechać możemy wraz z wytwórnią Walta Disneya jest Afryka. Mowa tutaj o bajce z 1999 roku pod tytułem „Tarzan”. Statek rozbija się u wybrzeży afrykańskiej wyspy podczas sztormu. Przeżywa jedynie jedna para wraz ze swoim niedawno narodzonym synkiem. Podejmują próbę życia w buszu, ale kiepsko wychodzą w starciu z dziką przyrodą. Oboje giną. Z życiem uchodzi jedynie ich pierworodny, którego wychowują małpy. Ta bajka Disneya oparta jest na serii opowieści Edgara Rice’a Burroughsa. Tarzan to postać fikcyjna. Jest synem zamożnych Brytyjczyków, których wysadzili na bezludnej wyspie buntownicy. Bohater ma oczywiście wiele przygód, z których część ukazała się w bajce.

#7. Wizyta w tundrze

Ta bajka Disneya pozwala nam poznać faunę i florę w tundrze. W zależności od tego o jakiej części mówimy, dominuje tam inna roślinność. Brzoza karłowata, wierzba polarna i krzaki borówki. Wrzosy, mchy i porosty. Tereny skute lodem i te bagniste. Taki krajobraz możemy oglądać w filmie „Mój brat niedźwiedź” z 2004 roku. Opowiedziana jest w nim historia młodego chłopca, który zostaje przemieniony w niedźwiadka. Od tej chwili na świat zmuszony jest spojrzeć z perspektywy czterech łap i cielska pokrytego futrem. Gwarantuję łzy wzruszenia. Bajka podobno oparta jest na motywach indiańskiej legendy.

#8. Nowy Orlean, jazz i czarna magia

Leżący nad rzeką Missisipi Nowy Orlean słynie ze swojego niepowtarzalnego klimatu. To właśnie to miasto uznane jest bezdyskusyjnie za miejsce, w którym narodził się jazz. Francuscy osadnicy przybyli tam wraz z niewolnikami. Ci drudzy winni są czarnej magii oraz obrzędów voodoo, z których również słynie największe miasto w stanie Luizjana. Mówią, że duchy nawiedzają tam każdy dom. Można tam wziąć udział w wielu rytuałach i na wiele innych sposobów poczuć się częścią lokalnego folkloru. Można również… obejrzeć „Księżniczkę i żabę” Disneya z 2009 roku. Akcja rzecz jasna rozgrywa się w Nowym Orleanie. Bohaterką tej adaptacji powieści Elizabeth Dawson Baker jest ciemnoskóra Tiana, która postanawia pomóc przemienionemu w żabę księciu. Musi pocałować go, aby czar się cofnął. Plany jednak biorą w łeb i Tiana po buziaku sama staje się żabą. Oboje wyruszają w poszukiwaniu kapłanki voodoo, która jako jedyna jest w mocy odwrócić czary.

#9. Na Pegazie do Grecji!

Podróż w głąb greckiej mitologii jest jedną z moich ulubionych, w które mogę wybrać się wraz z Waltem Disneyem. Choć tytuł bajki z 1997 roku sugeruje podróż do Rzymu, będziemy włóczyć się po starożytnych Tebach. Herkules jest herosem w mitologii rzymskiej, Herakles natomiast, o którym mowa w kreskówce, był synem greckiego boga Zeusa i śmiertelniczki Alkmeny. W bajce rolę jego matki pełni Hera. Nie wszystkie bajki Disneya wierne są faktom, ale mimo to mogą one stanowić fajną bazę do nauki historii. Nauka na bazie tego co w bajce nie jest faktem, a co nim jest może być bardzo ciekawa. Tak jest w przypadku „Herkulesa”.

#10. Afrykańska sawanna

Jako że w twórczości Disneya jestem zakochana po uszy, nie mogłabym pominąć tej pozycji. Król Lew” gdy byłam dzieckiem był odtwarzany w moim domu na okrągło. Pewnie nie byłam jedynym przypadkiem zafascynowanym losami Simby. Bajka z pewnością jest pouczająca i pełna dobrego humoru. Opowiada o przyjaźni i miłości. O konsekwencjach, jakie niesie ze sobą zdrada. Tym razem jednak nie w tym rzecz. Akcja tej bajki rozgrywa się na afrykańskiej sawannie. Dzięki niej poznajemy zwierzęta, które ją zamieszkują oraz porastającą ją roślinność. Dzięki tej bajce pobieramy również bardzo podstawową lekcję języka suahili. Na przykład „simba” znaczy po prostu „lew”, „rafiki” to „przyjaciel”, a „pumbaa” oznacza tyle co „bezmyślny”.

Bajki Disneya to wysokiej klasy rozrywka. Uczą, bawią i nie dają się zapomnieć. Rozniecają wyobraźnię, skłaniają do nauki, rozwijają zainteresowania. Walt był jednym z czynników, które sprawiły, że pokochałam bezgranicznie podróże. Wiele miejsc zapragnęłam odwiedzić właśnie poprzez filmy animowane z jego wytwórni. A jak było z Tobą? Co oglądałeś Ty, a co oglądają dziś Twoje dzieci?
44

Oglądany: 70050x | Komentarzy: 34 | Okejek: 181 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

14.10

13.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało