Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

"Kolonizacja" - francuska gra planszowa z 1941 roku

29 893  
113   11  
Trwała II wojna światowa i podczas gdy w Niemczech dzieci grały w planszówki wojenne, w kolaboracyjnej Francji wydano roku grę "Kolonizacja", która miała na celu podnieść młodych Francuzów na duchu przez nauczenie tego i owego o ich "imperium".

Kliknij i zobacz więcej!
Wydana wkrótce po wybuchu II wojny światowej gra miała na celu uświadomienie najmłodszym Francuzom, jak ważne są kolonie wspierające francuską ekonomię. Karty do gry przedstawiały miejsca, florę, faunę oraz bogactwa naturalne występujące na poszczególnych terytoriach podległych, od Afryki Północnej przez południowo-wschodnią Azję aż do Oceanii. W grze podkreślone były możliwości jakie leżą przed młodym biznesmenem, który nie waha się odkrywać i kolonizować nowych krain.

Kliknij i zobacz więcej!

Tak jak zostało to opisane pośrodku planszy, głównym celem gry było podziwianie wielkości przedsięwzięcia francuskich kolonizatorów. Kolonizacja terenu symbolicznie miała miejsce poprzez wbicie francuskiej flagi na obcej ziemi, następnie poprzez założenie szpitala, szkoły i w końcu wybudowanie portu. Końcową wygraną zapewniało przywiezienie do Francji bogactw naturalnych wydobytych ze zdobytej krainy.

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!

Dwie z możliwych przeszkód: lenistwo i epidemia.

Kliknij i zobacz więcej!

Kolorowe karty obrazujące bogate zasoby z całego świata, które można wykorzystać. Na zdjęciu powyżej dobra z Azji i Afryki: ryż, bawełna, guma, węgiel, drewno, olej, a nawet dzikie zwierzęta.

Kliknij i zobacz więcej!

Zwycięzcą zostawał gracz, który wyeksploatował najwięcej kolonii i przywiózł największą ilość dóbr do Francji.
2

Oglądany: 29893x | Komentarzy: 11 | Okejek: 113 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.04

24.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało