Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Rzeczy, które powinien potrafić każdy facet V

280 234  
567   134  
Jesteś prawdziwym facetem, a nie jego nędzną podróbką w rurkach? Jeśli tak, to poniżej twój elementarz. To MUSISZ umieć!

#1. Jak udrożnić odpływ zlewu/umywalki (bez dostępu do sody kaustycznej)

1. Zdemontuj i oczyść sitko lub korek.
2. Zalej zapchany odpływ umywalki/zlewu czajnikiem pełnym wrzącej wody.
3. Wsyp do odpływu szklankę sody oczyszczonej.
4. Dolej dwie szklanki octu spirytusowego. Zakryj otwór mokrą ścierką.
5. Odczekaj około 20 minut, aby mieszanina zrobiła swoje.
6. Spłucz odpływ umywalki/zlewu czajnikiem pełnym wrzącej wody. Użyj przepychaczki, jeżeli woda nie spływa swobodnie.

#2. Jak usunąć pijawkę

1. Nie panikuj. Pijawki nie przenoszą chorób, a także nie są trujące. W zasadzie bardziej bolesne może być usuwanie pijawki w sposób nieumiejętny, niż zostawienie jej w spokoju i pozwolenie na napojenie się krwią.
2. Jeżeli znalazłeś jedną pijawkę – poszukaj kolejnych. Substancje ślinowe pijawki mają działanie znieczulające, więc ich ugryzienia są bezbolesne. Gdzie jedna, tam najprawdopodobniej jest ich więcej.
3. Jeżeli jesteś twardy, możesz pozwolić pijawce dokończyć posiłek. Kiedy zaspokoi swoje potrzeby, odczepi się samoczynnie, co może trwać około 20 minut. Nie martw się utratą krwi; ciało pijawki jest zbyt małe, aby pomieścić objętość krwi, której ubytek mógłby ci zagrozić.
4. Jeżeli nie masz cierpliwości, użyj przedmiotu z gładką krawędzią, np. kartę kredytową lub swój paznokieć. Dociśnij kartę do ciała i przesuń w kierunku otworu gębowego pijawki do momentu, w którym odczepi się od skóry.
5. Odrzuć pijawkę jak najszybciej. W momencie, kiedy się ją odczepi będzie usiłowała ponownie przyssać się do twojej skóry.
6. W razie potrzeby nałóż opatrunek. Substancje ślinowe pijawki zawierają także antykoagulanty (substancje przeciwzakrzepowe), co może spowolnić gojenie się rany. Dokładnie umyj, zdezynfekuj i zaklej plastrem lub obwiąż bandażem miejsce ugryzienia. Bądź także przygotowany na kilkukrotną zmianę opatrunku. Jeżeli rana krwawi przez dłuższy okres czasu, udaj się na wizytę do lekarza.

#3. Jak pomalować pokój


1. Zdejmij ze ścian obrazy, wynieś meble oraz inne przedmioty, które jesteś w stanie usunąć z pomieszczenia, które będziesz malował. Ciężkie meble przesuń na środek pokoju i przykryj je folią/gazetami etc.
2. Zabezpiecz taśmą malarską drzwi, okna, listwy przy podłodze (taśmę należy przykleić bardzo dokładnie i mocno docisnąć przy krawędziach malowanych, aby uniemożliwić farbie dostanie się pod nią). Podłogę zakryj folią malarską/szmatami/gazetami. Obudowy włączników światła czy gniazdek łatwiej będzie zdemontować, niż próbować obklejać je taśmą.
3. Do malowania ścian użyj wałka. Malowanie rozpocznij od góry, tak aby ewentualne zacieki mogły być na bieżąco usuwane.
4. Użyj pędzla, aby pokryć farbą wszystkie zakamarki, których nie byłeś w stanie zamalować wałkiem.
5. Nałóż drugą warstwę farby (jeżeli jest taka potrzeba) i zaraz po tym usuń taśmę malarską. Pozostawienie taśmy na dłuższy okres czasu może spowodować problemy z jej oderwaniem lub nawet może doprowadzić do odchodzenia farby razem z taśmą.
6. Umyj narzędzia pod bieżącą, letnią wodą, po czym pozostaw je do wyschnięcia. Jeżeli musisz przerwać pracę, zawiń wałek lub pędzel w foliowy woreczek lub celofan. Uniemożliwi to zaschnięcie farby na narzędziu przez pewien okres czasu.
Złote rady od autora: jeżeli malować będziemy także sufit – należy zacząć malowanie właśnie od niego. Sufit maluj najpierw prostopadle, a następnie równolegle względem głównego okna (bardziej nasłonecznionego). Oprócz dokładnego pokrycia farbą sufitu (jeżeli jest taka potrzeba, to należy czynność powtórzyć dwa lub więcej razy), pomalować należy także miejsce styku ścian z sufitem oraz ścian (kilka centymetrów poniżej sufitu). Po wyschnięciu farby bardzo dokładnie naklejamy taśmę pod samym sufitem. Pozostawiony pas może ukryć jego nierówności lub w przypadku wysokich pomieszczeń stosuje się go również do optycznego obniżenia pomieszczenia. Ścianę brudną należy zmyć wodą z mydłem malarskim lub odrobiną płynu do mycia naczyń. Warto oczyścić powierzchnie często dotykane. Umyte ściany muszą zupełnie wyschnąć przed malowaniem. Nakładając farbę staraj się, aby kolejne fragmenty pociągnięte wałkiem nachodziły na poprzednie.

#4. Jak radzić sobie z poparzeniem przez meduzę1. Opłucz podrażnione miejsce wodą morską, aby usunąć słabo zakotwiczone tzw. czubki parzące (wyglądają jak kawałki różowej lub fioletowej nitki). Nie używaj do tego celu wody słodkiej, gdyż może ona spowodować uaktywnienie nematocyst (komórek parzydełkowych). [Nie należy także wykonywać gwałtownych ruchów, gdyż przyspiesza to rozprzestrzenianie się jadu] Wycieranie skóry ręcznikiem lub posypywanie jej piaskiem może dodatkowo ją podrażnić.
2. Ostrożnie zdrap pozostałe w skórze czubki parzące przy pomocy karty kredytowej lub dowodu osobistego.
3. Przemyj miejsce poparzenia octem lub roztworem proszku do pieczenia i wody morskiej [do tego celu można użyć także soku z cytryny, lub posmarować je przekrojonym pomidorem]. Dzięki temu pozostałe na skórze nematocysty zostaną zdezaktywowane, co osłabi dolegliwości.
4. Przemyj podrażnione miejsce pod bieżącą, ciepłą wodą (nie cieplejszą niż 45°C) lub przyłóż na nie kompresy chłodzące. Wybierz metodę, która wydaje się przynosić ci największą ulgę.
5. Pieczenie złagodzą leki antyhistaminowe, a obrzęk - krem z hydrokortyzonem. Można także zastosować leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe.
6. Odpoczywaj i obserwuj skórę w miejscu poparzenia. Niezwłocznie udaj się do lekarza, jeżeli stwierdzisz, że rumień zaczyna się rozwijać lub kiedy zaczniesz mieć problemy z oddychaniem.

#5. Jak usunąć żądło pszczoły


1. Usuń żądło zdrapując je ze skóry przy użyciu np. karty kredytowej lub paznokcia [nie wyciskaj go!]. Do żądła przyłączony jest zbiornik z jadem – jeśli nie zostanie usunięte, do rany przedostawać będzie się więcej jadu. (Podczas użądlenia do rany wydostaje się z niego od jednej piątej do jednej trzeciej zebranego tam jadu. Gdy jednak chwyci się za żądło palcami, wyciska się do rany niemal całą zawartość zbiornika.) Szerszenie i osy nie tracą żądła w momencie użądlenia.
2. Umyj miejsce użądlenia mydłem i zimną wodą.
3. Aby zredukować obrzęk, przyłóż lód lub kompresy chłodzące. [Można także do miejsca użądlenia przyłożyć korzeń pietruszki lub przeciętą cebulę, a także wypić calcium.]
4. Zażyj leki przeciwhistaminowe, aby zmniejszyć odczuwanie swędzenia i zredukować występowanie opuchlizny. Możesz także posmarować miejsce użądlenia maścią z hydrokortyzonem. Jeżeli obrzęk oraz ból nie ustępują lub jeżeli masz problemy z oddychaniem, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

W poprzednim odcinku
76

Oglądany: 280234x | Komentarzy: 134 | Okejek: 567 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało