Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Józef Piłsudski - polityk politycznie niepoprawny

152 593  
605   96  
Biografia ojca polskiej niepodległości pełna jest niuansów, niekoniecznie chętnie uczonych w szkole. Przyjrzyjmy się tej niebanalnej postaci historycznej z ciekawszej strony.

Uczcie się historii, znajomość jej jest bardzo potrzebna w życiu

Dzieciństwo

Rodzina Piłsudskich, prezentując klasyczny model rodziny 2+9, dziś syto skorzystałaby z rządowej zapomogi 500 plus. Na szczęście dla przyszłych losów Polski, mimo braku opieki państwa (jakiego państwa?), Józef nie był zaniedbany pod względem edukacji. Do solidnego wykształcenia Ziuka przyczynili się prywatni nauczyciele, wśród których była również pewna, nomen omen, niemiecka bona. Nie mogła jednak nawet pomyśleć o złamaniu ducha patriotyzmu zaszczepionego w chłopcu przez rodziców.

Gimbaza

Po nauczaniu domowym nadszedł czas, by Piłsudski udał się do prawdziwej szkoły. W dzisiejszych czasach gimnazja stanowią obiekt dyskusji, bo nie wszystkim podoba się sposób, w jaki działają. Wtedy ich funkcjonowanie odbywało się bez zarzutów, zwłaszcza w sferach takich jak: antypolska propaganda, gnębienie uczniów i rusyfikacja.

Zostałem uczniem pierwszego gimnazjum wileńskiego. Dla mnie epoka gimnazjalna była swego rodzaju katorgą. Gniotła mię atmosfera gimnazjalna, oburzała niesprawiedliwość i polityka pedagogów, nużył i nudził wykład nauk. Wołowej skóry by nie starczyło na opisanie bezustannych poniżających zaczepek ze strony nauczycieli, hańbienia wszystkiego, com się przyzwyczaił szanować i kochać.

W odpowiedzi na politykę swojej szkoły, przekorny młodzieniec założył wraz z bratem kółko zajmujące się sprowadzaniem polskich książek z Warszawy. Był to jeden z pierwszych sygnałów oporu danych przez Piłsudskiego. A to dopiero początek. W międzyczasie rebelii, Marszałek zdał maturę. Sam o sobie mówił, że był zdolnym uczniem, toteż nie dziwią piątka z geografii i czwórka z historii. Jak na patriotę przystało, najgorszy stopień uzyskał z rosyjskiego. Następnie Ziuk wyjechał na studia, ale to nie nauka stanowiła dla niego priorytet.

Rebeliant

Nie zważając na konsekwencje, Piłsudski odważnie uczestniczył w studenckich organizacjach konspiracyjnych i demonstracjach. Skrupulatnie odnotowano niepodległościowe zapędy Komendanta, zamykając mu drogę na inne uniwersytety. Najpoważniejszą jak dotąd rebelię wykonał jednak nieświadomie. Pewnego razu oprowadzał pewnego mężczyznę po Wilnie. Ten okazał się później zamachowcem poszukującym trucizny, mającej zabić samego cara. Za ten czyn Piłsudski został zesłany na pięć lat na Syberię.


Pierwotna kara Ziuka została wydłużona przez bunt wszczęty w więzieniu. Tym razem buntownikiem był nie z własnego wyboru, bo istnieją wątpliwości co do bezpośredniego uczestnictwa Piłsudskiego w zrywie. Wątpliwości nie mieli natomiast rosyjscy żołnierze, którzy brutalnie pobili naszego Wodza, wybijając mu dwa zęby.

Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi – a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym

Powrót


Ku oburzeniu wszystkich patriotów-skorwinsynów, Piłsudski był socjalistą.

Kto nie był socjalistą za młodu, ten na starość będzie skurwysynem

Po powrocie do kraju, zgodnie ze swoimi politycznymi przekonaniami, wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej. Ona otworzyła mu drogę do kongresu międzynarodówki socjalistycznej, gdzie wraz z innymi przedstawicielami Polski pod zaborami planował przekonać delegatów innych państw do poparcia walki niepodległościowej Polaków. Ziuk napisał więc zdecydowany tekst, który ocenzurowali sami rodacy.
Umiłowanym stanem Polaków jest niezdecydowanie

Dzięki partii Piłsudski poznał także swoją przyszłą żonę, Marią z Koplewskich Juszkiewiczową. Mimo swojej pobożności, Marszałek ostatecznie zmienił swoje wcześniejsze wyznanie, by móc wziąć ślub z wybranką.
Gdy podejmuję ważne decyzje, modlę się wpierw do Matki Bożej Ostrobramskiej

Z drugiej jednak strony prywatne wierzenia nie muszą iść w parze z podporządkowaniem się jakiejkolwiek wątpliwie wiarygodnej organizacji czy konkretnemu zbiorowi narzuconych zasad.
Religia jest dla ludzi bez rozumu.

Miłość nie zastąpiła bynajmniej działalności konspiracyjnej Piłsudskiego. Prowadzone przez niego wydawnictwo zostało jednak zdekonspirowane, a pomysłodawca ponownie aresztowany. Ziuk natychmiast zaczął symulować chorobę psychiczną, co spowodowało przetransportowanie go do szpitala, skąd następnie uciekł.

Konflikt

Przepychanki Słowackiego z Mickiewiczem można porównać do animozji między Piłsudskim i Dmowskim. Przyczyną sporu była kobieta, a konkretnie żona Marszałka, którą zainteresowany był również Dmowski.

Piłsudski miał zamiar utworzyć legiony polskie w Japonii. W tym celu udał się do interesującego go kraju, by przekonać Japończyków do swojego planu. Na drodze stanął mu jednak odwieczny rywal, Dmowski, który odradził potencjalnym sojusznikom przystawania na propozycję Marszałka. W ten oto sposób Polacy wrócili do ojczyzny z pustymi rękami. To absolutnie nie ostudziło zapału Piłsudskiego. Na miejscu utworzył organizację bojową, zajmującą się wybijaniem funkcjonariuszy carskich. Wraz z wrogami, Ziuk pozbył się również żony. Po kryzysie małżeńskim zmarła żona Ziuka. Ten od razu poślubił nową, Aleksandrę Szczerbińską, z którą miał dwie córki.

Konflikty

Na początku 1914 roku Piłsudski przewidział wybuch I wojny światowej. Oczywiście nie mylił się i nastąpiło to już pół roku później. Reakcja Piłsudskiego była natychmiastowa – objął I Kompanię Kadrową, mającą w przyszłości tworzyć wojsko polskie. Następnie oficjalnie mianował się komendantem wojska polskiego pod warszawskim Rządem Narodowym. To niezwykle rozsierdziło Rosjan, którzy, czerwoni ze złości, nie mieli pojęcia, że Piłsudski zwyczajnie zmyślił powstanie wojska i rządu polskiego. Austriacy również mu nie sprzyjali i zażądali włączenia jego kompanii pod oddziały austriackie. Piłsudski odparł, że
Prędzej strzelę sobie w łeb.

I dalej tworzył polskie organizacje wojskowe. W wojnie dwóch mocarstw stanął przeciwko Rosji. Bardzo się jednak zdenerwował, gdy Legiony Polskie nie były poważane przez Austrię i Niemcy i podał się do dymisji. To spowodowało masowe odmowy dalszej walki przeciwko komukolwiek przez polskich żołnierzy, którzy często traktowali Piłsudskiego jak ojca, mimo jego uszczypliwości wobec nich.
Czego krzyczysz… co noga? A tamtemu głowę urwało i nie krzyczy, a ty o takie głupstwo.

Austria i Niemcy, nie mając wyjścia, wydały proklamację, ustanawiając powstanie państwa polskiego na terenach Rosji i zgadzając się na postulaty Piłsudskiego. To bynajmniej nie oznaczało, że utożsamiał się z Niemcami. Przeciwnie, polecił swoim żołnierzom nie składać przysięgi wierności Niemcom. Za to został aresztowany i osadzony w Gdańsku. Brak komendanta wpłynął na serie porażek Niemców na polu walki. Ci zdecydowali się jednak wypuścić Piłsudskiego na wolność, lecz postawili warunek, że musi podpisać, iż nie uczyni niczego przeciwko Niemcom. Jak się możemy domyślać, ten propozycję wyśmiał. Ostatecznie jednak i tak został uwolniony.

Podobnie jak Polska. W 1918 r. uwolniona spod łapsk zaborców. Na tym jednak Piłsudski nie spoczął.
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.

Polska

Pokój nie trwał długo, gdyż Wódz wyczuwał zagrożenie ze strony Rosji. Podjął decyzję o wyprawie wileńskiej, co oznaczało wojnę z bolszewikami. Konflikt zakończył się bitwą nad Niemnem, po której Armia Czerwona musiała wziąć nogi za pas i uciekać przed Armią Piłsudską. Przy okazji Marszałek zajął Wilno. Ot tak, bo lubił to miasto.

Sam Piłsudski z kolei nie był lubiany przez wszystkich. Zwłaszcza przez pewnego Ukraińca, który przeprowadził na niego zamach. Atak był, ma się rozumieć, nieudany, lecz Ziuk i tak po tym zdarzeniu postanowił sobie zrobić przerwę od wielkiej polityki. Pauza trwała do czasu, aż w Polsce zaczęło się psuć.
I staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści.

To, co Piłsudski mówił o sytuacji politycznej w kraju, wydaje się nadzwyczaj uniwersalne.
Ja tego, proszę pana, nie nazywam Konstytucją, ja to nazywam konstytutą. I wymyśliłem to słowo, bo ono najbliższe jest do prostituty. Pierdel, serdel, burdel.

Bez zbędnych ostrzeżeń, Wódz dokonał przewrotu majowego. Spotkał się wtedy z ówczesnym prezydentem na moście Poniatowskiego i zażądał oddania przywództwa. Gdy Wojciechowski odmówił, Piłsudski dał rozkaz swoim siłom militarnym do zajęcia strategicznych miejsc. Po kolejnych nieudanych rozmowach z przedstawicielami władzy, rozegrały się walki zbrojne wygrane przez siły Piłsudskiego. Rząd podał się do dymisji, a na jego miejsce pojawili się ludzie Piłsudskiego. On sam został ośrodkiem decyzyjnym władzy w Polsce.
Sejm ladacznic, sejm korupcji. Gdy jeden mówi, piętnastu panów chodzi po sali, załatwiając jakieś prywatne interesiki – czterdziestu panów głośno między sobą rozmawia, pokazując mówcy plecy – stu panów opowiada sobie anegdotki mniej lub więcej nieprzyzwoite .


Zniesmaczony Piłsudski zniósł immunitet dla posłów. Później, korzystając z nieobecności większości posłów w sejmie, przegłosował własną konstytucję, dającą większy zakres władzy prezydentowi, napisał ją sam dla siebie.

Marszałek bacznie obserwował także sytuację międzynarodową i podobnie jak przewidział I wojnę światową, tak przewidywał, że będzie też II. Wpadł na pomysł wykonania wojny prewencyjnej, czyli napaści na Niemcy mającej powstrzymać ich przed swoimi zamiarami. Kto wie, jak dziś wyglądałaby Polska, gdyby Józef Piłsudski nie umarł w 1935 r. Na jego pogrzebie Na mszy żałobnej za Piłsudskiego, w Berlinie, z wyraźną ulgą na twarzy, pojawił się pewien niemiecki kanclerz.

Myślałem już nieraz, że umierając przeklnę Polskę. Dziś wiem, że tego nie zrobię. Lecz gdy po śmierci stanę przed Bogiem, będę go prosił, aby nie przysyłał Polsce wielkich ludzi .
17

Oglądany: 152593x | Komentarzy: 96 | Okejek: 605 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.01

17.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało