Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 potwornickich ciekawostek na temat trzęsień ziemi

76 772  
301   39  
Największe, najsilniejsze, najbardziej śmiercionośne i tragiczne, a także trzęsienia w Polsce.

#1. Prawdziwy cud


Kataklizm przyszedł nad ranem z siłą 8 stopni w skali Richtera. Zniszczeniu uległo wiele budynków w mieście Meksyk, jednak oczy wszystkich skierowane były na szpital Juárez (czyt.: Hłares) i prowadzoną tam akcję ratunkową. Z ruin wydobyto 561 ciał, spośród których blisko dwustu nie udało się nigdy zidentyfikować. Ocalałych wydobywano przez 5 dni, szóstego dnia nie udało się znaleźć nikogo żywego. Siódmego dnia wydarzył się cud - odnaleziono trójkę niemowląt, bez obrażeń i ogólnie w dobrym stanie zdrowia.

#2. Biednemu wiatr w oczy

W trakcie tego wydarzenia blisko milion osób straciło życie. Szacuje się, że siła tego trzęsienia ziemi wynosiła około 8 stopni w skali Richtera. Całość wydarzyła się w prowincji Shaanxi, która była w tym czasie bardzo gęsto zaludniona. Architektura pozostawiała natomiast sporo do życzenia - przez słabą konstrukcję domostw wiele z nich zawaliło się i pogrzebało pod sobą swoich mieszkańców. Do dziś jest to katastrofa, która pochłonęła najwięcej ofiar w całej znanej nam historii naszego gatunku. Drugie miejsce zajmuje tsunami z 2004 roku.

#3. 80% nie czuć

Nie musimy się jednak obawiać, 90% trzęsień ziemi to wydarzenia mające miejsce w Pierścieniu Ognia, wokół Pacyfiku. Zdecydowanej większości trzęsień ziemi nie jesteśmy w stanie zauważyć, bo są zbyt słabe. Często ignorujemy trzęsienia ziemi, mówiąc sobie "talerz z zupą chyba mi się sam przesunął... nieee, wydawało mi się".

#4. Sprytni!

Inkaska architektura to najczęściej poukładane na sobie kamienne bloczki. Według opisów, sposób w jaki są ułożone prowadzi do tego, że w trakcie niedużych trzęsień ziemi ściany są całkowicie stabilne, a przy większych wstrząsach kamienie ruszają się, podskakują, "tańczą", ale, koniec końców, wracają DOKŁADNIE na swoją początkową pozycję.

#5. Zniszczenia na całym Pacyfiku

2 miliony osób zostało bez dachu nad głową, 3000 było rannych, 1655 zabitych. W wyniku trzęsienia ziemi powstała fala tsunami, która doprowadziła do śmierci kolejnych 61 osób na Hawajach, 138 w Japonii i 32 na Filipinach.

#6. Starzeje się

Inna część terenu podniosła się aż o 1 metr, jednak najwyższa góra świata ucierpiała, pomniejszając swój rekordowy wzrost o cały cal.

#7. W sumie to nawet dosłownie

To dość śmiałe stwierdzenie, ale jak najbardziej prawdziwe. W wodach oceanów rozpuszczone są ogromne ilości złota, tak więc, mówiąc krótko i prosto, w morskiej wodzie złoto już jest. Jest go jednak tak niewiele, że jest zupełnie niezauważalne i pomijalne. W trakcie trzęsień ziemi dochodzi często do sytuacji, w której na określonym obszarze gwałtownie spada ciśnienie. Przy bardzo niskim ciśnieniu woda natychmiastowo odparowuje, a metale w niej zawarte odkładają się w formie ciała stałego. Naukowcy sądzą, że w podobny sposób powstała większość ze znanych nam złóż złota na świecie.

#8. Nie mylić z poksem

Namazu pilnowany jest przez boga Takemikazuchi, zwanego Kashimą. Kiedy Kashima spuści suma z oczu, ten wydostaje się z mułu okalającego japońskie wyspy i wywołuje ogromne trzęsienia ziemi.

#9. Taki uroczy sejsmograf

Dość nietypowy sejsmograf, ale trzeba przyznać, że na swoją epokę przełomowy. Urządzenie składało się z ośmiu kompletów żaba-smok i wahadła wywołującego reakcję upuszczania kuli. W 138 roku urządzenie pierwszy raz zadziałało - smok patrzący na zachód wypuścił kulę i rzeczywiście, w tym czasie doszło do trzęsienia ziemi w oddalonym o 1000 km na zachód Longxi. To pierwszy znany historii przypadek, w którym człowiek posłużyłby się przyrządem wykrywającym trzęsienia ziemi.

#10. I może się powtórzyć

Czy powinniśmy obawiać się powtórki? Jak najbardziej! Na terenach polskich do tak dużych trzęsień ziemi dochodziło co 150-200 lat, a od 1786 roku nawiedzały nas tylko pomniejsze kataklizmy. Polska leży ponadto na punkcie styku płyt tektonicznych (szew transeuropejski), który nie jest może spektakularnie aktywny, ale w każdej chwili może nas zaskoczyć.

Źródła: 1, 1b, 2, 3, 3b, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,

Oglądany: 76772x | Komentarzy: 39 | Okejek: 301 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało