Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 potwornickich ciekawostek na temat wody

150 292  
481   88  
Picie z jednej szklanki z Kleopatrą, szczuroskoczek rekordzista, woda z powietrza i inne ciekawostki!

#1. Zatrucie wodą

"Pij jak najwięcej wody" to złota rada wielu "speców" od zdrowego żywienia, diet i fitnessu, jednak o wiele więcej zyskasz trzymając się zalecanych ilości pitej wody, a nie maksymalnych możliwych. Nadmiar wody w organizmie doprowadzi do rozcieńczenia twoich płynów ustrojowych, takich jak krew, płyn mózgowo-rdzeniowy, sok żołądkowy czy limfa. Jeśli będzie w nich zbyt dużo wody, to nie będą efektywnie przenosić elektrolitów i doprowadzi to do dysfunkcji narządów. Codzienne przyjmowanie zbyt dużych ilości wody zaowocuje wypłukaniem z organizmu niezbędnych do życia elektrolitów, co może doprowadzić nawet do śmierci.

#2. Ona ją nie tylko wypiła

To prosty rachunek wynikający z tego, że w jednej szklance wody znajduje się więcej jej cząsteczek niż szklanek wody na całym świecie. Dalsze i już nieco bardziej skomplikowane rachunki prowadzą do wniosków, że gdyby równomiernie rozproszyć szklankę wody w hydrosferze, to każda kolejna szklanka wody zawierałaby około 1000 cząsteczek ze "szklanki-matki". Tak więc nawet mając na uwadze to, że woda nie rozprasza się równomiernie po całej Ziemi, mamy tysiąckrotną zakładkę błędu dla tych obliczeń. I jak tu nie wierzyć naukowcom?

#3. Mało coś...

Słodka woda to 2,5% całego światowego zasobu wody, jednak dwie trzecie z niej znajduje się w lodowcach i pokrywach lodowych, niemal jedna trzecia to podziemne zasoby, a jedna setna to woda słodka znajdująca się na powierzchni Ziemi. Przy czym uwaga: 20% z tej wody znajduje się w Bajkale.

#4. Nie próbujcie robić tego w domu

Gdybyśmy mieli do dyspozycji czyste H2O i wsadzili w nie kabel z prądem i ręce, to nic szczególnego by się nie stało. Gdybyśmy zrobili to samo z wodą mineralną, to już nigdy nie mielibyśmy ochoty, a zapewne i szansy, aby powtórzyć ten "eksperyment". Mimo wszystko woda jakiej przeważnie używamy prąd przewodzi bardzo dobrze. Nawet woda demineralizowana i destylowana - jest przewodnikiem, bardzo słabym, ale jednak. Dlatego "eksperymentu" nie próbujcie powtarzać na własną rękę.

#5. W wino teraz!

Dostępność czystej wody pitnej to wielki problem na obszarach pustynnych Ameryki Południowej. Inżynierowie wpadli jednak na genialny pomysł i wewnątrz billboardu umieścili filtry wychwytujące wilgoć z powietrza. Skondensowana woda przechodzi przez filtr węglowy i zbiera się w zbiorniku. Na dole jest kranik, z którego można nalać sobie do butelki czystą wodę pitną.

#6. Eko-aktywiści - nie zakładajcie spodni!

Badanie zleciła firma produkująca ten rodzaj spodni. Ponad połowa z tej ilości to woda potrzebna do wyhodowania bawełny. Jedna piąta zużywana jest podczas produkcji, a kolejna jedna piąta w trakcie użytkowania. To wszystko w firmie, która stara się być przyjazna dla środowiska. Według niektórych badań, standardowe jeansy to aż 11 000 litrów zużytej wody.

#7. Mózg roz...proszony w kosmosie

W odległej galaktyce... w okolicach czarnej dziury... naukowcy z NASA znaleźli chmurę wody o objętości miliardy razy większej niż cały zasób naszej ziemskiej wody. Tak przynajmniej było 12 miliardów lat temu, bo stan z tego właśnie okresu obecnie obserwujemy.

#8. Starożytni nie używali plastików

Często wydaje nam się, że plastikowe opakowania są zupełnie bezpieczne, jednak prawdą jest to, że z czasem plastik zaczyna się rozkładać i do żywności mogą dostawać się jego toksyczne cząsteczki.

#9. Im bardziej będziesz ją grzał, tym szybciej wystygnie.

Nazywamy to efektem Mpemby, a już sam Arystoteles głowił się nad tym "parę" lat temu. Dopiero w 2013 roku zaproponowano ostateczne rozwiązanie problemu, tłumacząc, że chodzi o wpływ wiązań wodorowych... Nie pytajcie o szczegóły - pełne opracowanie problemu w linku ze źródeł - ostrzegam jednak, że to ciężki kawałek fizyki.

#10. Kanguroszczur

Wielbłąd ma jednak tę przewagę, że jest w stanie maszerować dłużej bez dostępu do żywności. Żyrafy nie piją zbyt dużo, bo nawet jeśli stoją po kostki w wodzie, to mają naprawdę daleko do wodopoju, a jedząc soczyste liście, dostarczają organizmowi duże ilości wody. Szczuroskoczkowi wystarczy tyle wody, ile ma w pożywieniu - w ogóle nie musi pić.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 10b
5

Oglądany: 150292x | Komentarzy: 88 | Okejek: 481 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

23.11

22.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało