Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek na temat stali i żelaza

96 173  
392   108  
W czasach wszędobylskich lekkich stopów i innych nowoczesnych materiałów stara dobra stal nie ma lekkiego życia. Co nie znaczy bynajmniej, że jej czasy bezpowrotnie minęły.

#1.

16 Psyche, jedna z planetoid odkrytych i zbadanych przez naukowców, zawiera wystarczająco żelaza, by zaspokoić ziemskie zapotrzebowanie na miliony lat wprzód. Z kolei to, co zostało na Ziemi, wystarczy według szacunków na nie więcej niż jakieś sto lat. Co ciekawe, w samym Magnitogorsku mają być gotowe do wydobycia jakieś 3 miliony ton rudy żelaza.

#2.


A propos Magnitogorska - to bardzo ciekawe i specyficzne zarazem miasto położone na Uralu, słynące z bardzo intensywnego (bo określenie "rozwiniętego" byłoby chybione) przemysłu. To tu nie więcej niż 1% dzieci rodzi się zdrowe. To stąd pochodziła ponad połowa radzieckich czołgów. A wszystko dzięki gigantycznym złożom żelaza. Magnitogorsk ma jeszcze jedną cechę szczególną - to jedno z dwóch miast, w których... z jednego kontynentu na drugi da się przejechać tramwajem. Ot, ruski rozmach.

#3.


W Stanach Zjednoczonych każdego dnia, każdego jednego cholernego dnia, przetwarza się wystarczająco sali, by wybudować 25 wież Eiffla. I 71 Statui Wolności do kompletu.

#4.


Komuś zamarzyła się podróż do wnętrza Ziemi. Pojawił się pomysł, żeby zdetonować ładunek termojądrowy, po czym powstałą "dziurę" zalać milionem ton stopionego żelaza. Ciężar żelaza byłby w stanie dostarczyć - skrótowo ujmując - przytroczoną do niego sondę do jądra Ziemi w jakiś tydzień. No i patrzcie, z jakiegoś powodu jednak eksperymentu zaniechano... Ciekawe dlaczego.

#5.


Dlaczego epoka żelaza zastąpiła epokę brązu? Wbrew temu, co twierdzą niektórzy, wcale nie ze względu na wytrzymałość żelaza. Wręcz przeciwnie - w roli oręża to brąz, twardszy i wytrzymalszy, spisywał się lepiej. O przewadze żelaza zdecydowała jednak znacznie większa dostępność, a także większa łatwość obróbki. Dodatkowo żelazo jest nieco lżejsze.

#6.


Podczas eksperymentów jądrowych w latach 50. w Los Alamos udało się wystrzelić w powietrze ważący dwie tony stalowy właz. Rozpędził się do oszałamiających 41 mil na sekundę i... tyle cholerę widziano. Serio, poszukiwania zaginionego włazu trwają do dzisiaj, a Steven Spielberg ma ponoć nakręcić na ten temat kolejną część Indiany Jonesa.

#7.Broń wykonana z żelaza wykorzystywana była jeszcze zanim nauczono się je sensownie przetapiać. Wcześniej wykorzystywano żelazo, które wylądowało na Ziemi jako meteoryty. To właśnie meteoryty stanowiły jedyne źródło stali przed nastaniem ery żelaza.

Źródła: 1, 2, 3
14

Oglądany: 96173x | Komentarzy: 108 | Okejek: 392 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

05.04

04.04

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało