Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Oto najważniejszy budynek na świecie - co się w nim znajduje?

206 877  
492   86  
Choć mało kto o tym wie, właśnie ten budynek można określić jako najważniejszy na całym świecie. Jest znacznie bardziej istotny od Białego Domu czy siedzib rządów różnych państw. To właśnie od zawartości tej budowli może kiedyś zależeć przetrwanie ludzkości.

#1. Oto Globalny Bank Nasion

1
Zadaniem jednego z najbardziej strzeżonych skarbców jest przechowywanie światowych zasobów nasion. Dzięki temu nawet w przypadku apokalipsy będziemy w stanie uprawiać znane nam rośliny. To właśnie ten budynek jest naszą polisą ubezpieczeniową na wypadek katastrofy o zasięgu globalnym.

#2.

2

Globalny Bank Nasion znajduje się na norweskiej wyspie Spitsbergen, położonej około 1300 kilometrów od Bieguna Północnego. W promieniu wielu kilometrów nie uświadczysz tu żywej duszy.

#3.

3

Budowę tego nietypowego skarbca rozpoczęto w 2006 roku, a wybór akurat tej wyspy nie był przypadkowy.

Globalny Bank Nasion wybudowano w 120-metrowym tunelu w wiecznej zmarzlinie. Skarbiec położony jest 130 metrów nad poziomem morza, co zapewnia bezpieczeństwo od zalania nawet w przypadku topnienia czap lodowych. Ruchy tektoniczne są w tym miejscu znikome, a eksperci twierdzą, że w razie zmian klimatycznych czy wojen - w tym nuklearnych - zgromadzone nasiona będą nienaruszone.

Źródłem energii jest wydobywany w okolicy węgiel, a dzięki zmarzlinie nawet w przypadku odcięcia prądu w skarbcu przez wiele tygodni panować będzie optymalna temperatura. Szacuje się, że zdecydowana większość gromadzonych zasobów może być tam bezpiecznie przechowywana przez setki, a nawet tysiące lat. Niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

#4.

4

Skarbiec składa się z małego wejścia i tuneli prowadzących w głąb góry. Bardzo duży nacisk kładzie się na ochronę, choć pomiędzy samym magazynem a wejściem przechodzimy zaledwie przez pięć drzwi.

#5.

5

Mimo tego, że jest to najważniejszy budynek na świecie, możesz bez przeszkód obejrzeć jak wygląda w środku. Na stronie internetowej udostępniono interaktywną wycieczkę w postaci serii zdjęć 360.

#7.

7

Aby zapewnić doskonałe warunki do przechowywania nasion, temperatura w budynku wynosi -18 stopni Celsjusza.

#8.

8

#9. Nawet drzwi są skute lodem!

9

Nasiona pakuje się w zgrzewane opakowania chroniące przed zmianami temperatury, a gotowe paczki umieszcza się następnie w plastikowych pojemnikach.

#10.

10

Celem całego przedsięwzięcia jest zgromadzenie kompletnego zbioru nasion. Kiedy więc nadejdzie czas na ich wykorzystanie, będzie można użyć odpowiednich odmian w zależności od panujących warunków.

Jak w przypadku biblijnego Noego, gromadzi się próbki wszystkiego co się tylko da. Są tam nawet nasiona owoców i warzyw, które obecnie uznano już za wymarłe.

#11.

11

Skarbiec działa na podobnej zasadzie jak banki. Każda ze skrzynek stanowi własność krajów, które oddały na przechowanie swoje materiały. Nikt nie otwiera pojemników - placówka ma za zadanie tylko przechowanie i katalogowanie nasion.

Uprzedzając pytania, gromadzenie nasion roślin uznanych za nielegalne jest zabronione. Oznacza to, że jeśli po katastrofie nuklearnej mielibyśmy chrapkę na konopie indyjskie czy liście koki, musielibyśmy szukać w innym miejscu.

#12.

12

Każde pomieszczenie może pomieścić 1,5 miliona różnych nasion, a w tej chwili Globalny Bank Nasion mieści 800 000 próbek nasion 5100 gatunków roślin uprawnych i ich dzikich krewnych. Jest to efekt 10 000 lat historii uprawy roślin.

#13.

13

Każdy kraj ma swoje miejsce na półkach. Również i my mamy swój kąt, więc w razie czego nie ma powodów do paniki - nigdy nie zabraknie nam cebuli.

#14. Mówiąc "każdy kraj", naprawdę mamy to na myśli

15

#15.

16

Każdy ma prawo do tego, by podjąć zdeponowane wcześniej nasiona. Placówka ta jest jedną z 1400 podobnych rozsianych po całym świecie. Jedna z nich znajduje się w rozdartej konfliktami Syrii, a tamtejszy rząd skorzystał ze zgromadzonych zasobów po tym, jak wiele upraw zniszczyły liczne bombardowania. Kiedy tylko plony znów zaczną rosnąć, zasoby roślin będą na powrót uzupełniane.

#16.

17

Choć Globalny Bank Nasion nie jest jedynym tego typu budynkiem, jest bez wątpienia najpilniej strzeżonym i największym z nich. Czyni go to najlepszym zabezpieczeniem w przypadku jakiejkolwiek katastrofy.

#17.

18

Na poniższym filmie zobaczycie relację z wycieczki do tego miejsca:

6

Oglądany: 206877x | Komentarzy: 86 | Okejek: 492 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.11

27.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało