Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Telefony nowe, choć używane. Praktyka na Allegro i nie tylko

80 464  
218   46  
Zacznijmy od tego, że jestem byłym pracownikiem firmy, która zajmowała się sprzedażą telefonów "nowych", a tak naprawdę używanych i "odnowionych".

W dodatku sprowadzanych z Chin, gdzie często na koncie sprzedawcy jako "lokalizacja" podane są miejscowości w Polsce lub jest napisane: Cały Świat, Polska, Wielka Brytania, Chiny, Hong Kong itp. Co za tym idzie, na telefon poczekamy nie 1-3 dni, tylko 3-4 tygodnie lub więcej.

Boli mnie, że część ludzi jest oszukiwana i nieświadomie kupuje używane czy odnowione telefony, dlatego chciałbym przedstawić kilka faktów.

Przede wszystkim: co oznacza telefon "odnowiony"? Orange tłumaczy (bo mieli lub mają nadal w ofercie takie telefony) to tak: "Telefon odnowiony to aparat używany, który został  poddany procesowi profesjonalnego odnowienia, tj. doprowadzenia do stanu "jak nowy". Cały proces obsługiwany jest przez doświadczoną firmę, która posiada certyfikaty producentów. Telefony odnowione w Orange przechodzą dwie bardzo dokładne ekspertyzy techniczne. Pierwsza do określenia stanu aparatu poddawanego odnowieniu. Druga to kontrola jakościowa i funkcjonalna aparatu już odnowionego".

Wiele firm, w tym i moja, na początku swojej działalności dodawała tekst z Orange (usuwając tylko słowo "Orange") do każdej swojej aukcji, dodatkowo oznaczała telefony, że faktycznie są "odnowione", a nie "nowe". Niestety tylko do czasu... Konkurencja wpadła na pomysł, że nie ma sensu pisać o tym, że telefon jest "odnowiony", jeśli faktycznie wygląda jak "nowy", bo ma wymienioną obudowę. I jak ktoś się na tym faktycznie nie zna (lub tego nie sprawdzi), to tego nie zauważy na pierwszy rzut oka. Oczywiście żeby utrzymać się na rynku firma, w której pracowałem w związku ze znacznym spadkiem sprzedaży podążyła śladami konkurencji.

Myślę, że nie muszę mówić o tym, że do takich telefonów trzeba mieć pewien dystans. Oczywiście często trafi się telefon, który będzie działał parę lat, ale często też zdarza się, że telefon nie podziała nawet i miesiąc - wtedy trzeba go reklamować i to jest dodatkowy problem, o którym napiszę poniżej.

Na co zwracać uwagę, żeby nie dać się oszukać:

1. Zawsze patrzcie na "lokalizację". Jeśli jest to zagraniczna miejscowość, to miejcie na uwadze, że wysyłka potrwa minimum 3-4 tygodnie (w praktyce czasami może to i potrwać i do 3 miesięcy) i na 90% jest to wysyłka z Chin. Dodatkowo wystrzegajmy się terminów dostaw z "dniami roboczymi", ktoś napisze, że dostawa do 40 dni roboczych, a to tak naprawdę 2 miesiące! (wielu klientów tego nie rozumiało). To oczywiście powinno być napisane w aukcji lub w "informacjach od sprzedającego", ale często jest napisane małym drukiem, przez co ciężko jest to zauważyć.

2. Jeśli w aukcji jest podana miejscowość w Polsce, a nie ma możliwości wysyłki kurierem lub paczki "za pobraniem", to bądźcie pewni, że ta paczka nie będzie szła z Polski.

3. W przypadku wystąpienia cła ( 23% od wartości przedmiotu dodatkowe opłaty z Urzędu Celnego), to kupujący jest importerem, a sprzedający na allegro to pośrednik, a więc na was spoczywa obowiązek opłaty celnej, a w przypadku telefonu nieoryginalnego (podróbka) można mieć dodatkowe problemy.

4. Nie wierzcie w to, że kupicie nowy telefon np. Nokia. Telefony nie są już produkowane i nigdy już nie będą produkowane - w internecie znajdziesz tylko telefony "odnowione", to samo tyczy się telefonów takich jak: Samsung Galaxy S, Galaxy S2, Galaxy S3, Sony Ericsson (wszystkie modele) itp. Uważajcie na to - mimo że każdy sprzedawca powie, że to fabrycznie nowe!

5. Gwarancja na te telefony to zazwyczaj 12 miesięcy (bo tak dają Chińczycy), ale jak się wam faktycznie coś popsuje, to nawet z odstąpieniem od umowy będzie problem - często firmy (lub osoby prywatne - bo też się zdarza) podają adres do Chin, gdzie musisz odesłać towar, a cała naprawa wraz z odesłaniem trwa 2-3 miesiące. Często się również zdarza, że telefon po tym czasie wcale nie zostanie naprawiony i trzeba go odsyłać ponownie.

6. Wielu sprzedających pisze, że telefony są serwisowane w Polsce (Gwarancja Serwisowa) - nie zmylcie się, że jest to robione w serwisach danej marki. Telefon trzeba odesłać do sprzedającego w Polsce, który sam się podejmuje napraw. Oczywiście jak mu się nie uda, to odeśle go do Chin, przez co reklamacja się ciągnie miesiącami...

7. Sprawdzajcie komentarze - one naprawdę dużo potrafią podpowiedzieć w sprawie zakupu telefonu.

8. Uważajcie na nowe konta (zazwyczaj aukcje wyglądają podobnie) - Allegro często zawiesza konta takich użytkowników (gdy nie działają zgodnie z zasadami i ludzie się buntują - ponieważ przez parę miesięcy nie mają ani telefonu, ani pieniędzy, niestety też często nikomu się nie chce walczyć o swoje prawa). Firmy robią parę innych kont bliźniaczych, gdzie aukcje wyglądają identycznie lub są bardzo podobne.

9. Zauważyłem również, że niektóry sprowadzają tanie telefony do Polski, np. Nokia 3310 (oczywiście w opisie nowe), ale tu nie ma cudów - są to albo podróbki, albo telefony "odnowione", na co też uważajcie lub miejcie na uwadze, że telefon może nie podziałać za długo.

Oczywiście nie chcę ludzi zniechęcać do zakupów, ponieważ sam sobie kupiłem taki telefon i sprawuje się dobrze już 3 rok, ale chciałbym żebyście wiedzieli, że wasz "nowy" telefon się posypał nie w związku z tym, że miał wadę fabryczną, tylko dlatego, że był wcześniej używany i już nie daje rady.
11

Oglądany: 80464x | Komentarzy: 46 | Okejek: 218 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

07.10

06.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało