Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Perspektywa, czyli jak duże jest "duże"

171 009  
705   58  
Kiedy czytamy o rekordach wielkości, dostajemy zwykle suche wymiary, które trudno odnieść do rzeczywistych rozmiarów. Przyłożenie takiego obiektu do czegoś, co trochę lepiej znamy, ułatwi ogarnięcie ich ogromu.

#1. Pulmonoscorpius Kirktonensis (pol. oddychający skorpion)

W czasach prehistorycznych wszystkie organizmy na Ziemi były generalnie większe niż teraz. Taki skorpion dorastał do 60 cm i osiągał rozmiary kota.

#2. Największy tankowiec świata


Największym tankowcem kiedykolwiek zbudowanym był Seawise Giant. Mierzył 458,85 m długości, a jego zanurzenie wynosiło 24,611 m. Jeśli umieścilibyśmy go na środku jeziora w nowojorskim Central Parku, to od dziobu i od rufy do brzegu byłoby jedynie po 100 m.

#3. RMS Titanic


W 1912 roku wycieczkowiec był jednym z największych statków świata i miał długość 268,99 m. Natomiast amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan ma 333 m długości, więc gdyby postawić na nim Titanica, zostałoby ponad 60 m wolnego pokładu.

#4. Planetoida Dionysus


Ocenia się, że ma średnicę ok. 1,5 km, a nadające się do wydobycia materiały w niej zawarte warte są 2 600 000 000 000 dolarów. Porównując ją do mostu Golden Gate, można zrozumieć jej prawdziwe rozmiary.

#5. Imperialna Gwiazda Śmierci


Co prawda Gwiazda Śmierci nie istnieje (bo przecież dawno, dawno temu Luke Skywalker ją wysadził), ale gdyby ją umieścić w pobliżu Ziemi, to przykryłaby 1/4 stanu Floryda. Szacuje się, że mogła mieć (miała) ok. 160 km średnicy.

#6. Bombowiec Northrop B-2 Spirit


Jest to jeden z największych i najdroższych samolotów, jaki kiedykolwiek latał. Oglądając go w telewizji łatwo zapomnieć, jaki jest ogromny. Jego rozpiętość skrzydeł to 52,12 m, czyli jest o 3,5 m szerszy od boiska do footballu amerykańskiego i tylko 16 m węższy od boiska do piłki nożnej.

#7. Burdż Chalifa


Budynek mierzy sobie od ziemi do najwyższego elementu równe 829 m. Daje mu to tytuły najwyższej lądowej konstrukcji budowlanej kiedykolwiek wybudowanej, najwyższej budowli wolnostojącej i najwyższego wieżowca na świecie. Gdybyśmy przenieśli budynek do Nowego Jorku, przyćmiłby 1 World Trade Center przewyższając go o ponad 300 m, a Empire State Building przewyższyłby aż o blisko 400 m.

#8. Kopalnia w Mirnym


Ta dziura jest chyba znana wszystkim Bojownikom - jedna z najgłębszych kopalni na świecie. Licząca 525 metrów głębokości i 1,20 km średnicy dziura jest trzecią największą dziurą na świecie (po kopalniach w Utah i Udacznaja). Gdyby umieścić w niej drugi najwyższy budynek w USA, Willis Tower (kiedyś Sears Tower), czubek masztu wystawałby jedynie o 2 metry.

#9. Radioteleskop w Guizhou


Chińczycy wybudowali największy radioteleskop świata, który ma 500 m średnicy i został ukończony w lipcu 2016 r. Gdyby go przenieść do Las Vegas, przykryłby połowę hotelu The Mirage, cały LINQ, cały Harrahs i większość Venetian.

#10. Silnik rakietowy M-1


Został zaprojektowany w latach 50. w NASA w ramach programu badania przestrzeni kosmicznej i w tamtych czasach był największym silnikiem rakietowym napędzanym płynnym paliwem kiedykolwiek zaprojektowanym. Miał mieć 4,3 m średnicy i długość 7,7 m. Byłby wielkości małego domku i w jego dyszy bez problemu zmieściłby się nieduży samochód.
22

Oglądany: 171009x | Komentarzy: 58 | Okejek: 705 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało