Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawostek o grzybach, wszak sezon za pasem

73 543  
287   38  
Kto, ach kto odmówiłby sobie na śniadanie jajecznicy z samodzielnie zebranymi świeżymi grzybkami? Oto 7 ciekawostek na temat grzybów.

#1.

Zanim na Ziemi masowo pojawiły się drzewa, powierzchnia naszej planety wyglądała zupełnie inaczej. Naznaczona była gigantycznymi grzybami, osiągającymi nawet 7-8 metrów wysokości i około metra średnicy. Odkrycia tego wciąż nie chcą zaakceptować niektórzy naukowcy. Owszem, znaleziono pozostałości ogromnych organizmów - między innymi w Arabii Saudyjskiej - ale dla wielu wciąż nie do pojęcia wydaje się fakt, że to właśnie grzyby.

#2.


Największy grzyb na świecie ma 8,9 km kwadratowego powierzchni. Tak - to nie pomyłka, a... opieńka ciemna, którą znaleziono w Górach Błękitnych na terenie stanu Oregon. Naukowcy pobrali próbki z różnych miejsc grzyba i stwierdzili, że to jeden osobnik, liczący sobie już ponad 8 tysięcy lat. To największy pod względem zajmowanej powierzchni żyjący organizm na Ziemi. Niestety nie pozostaje obojętny dla otoczenia, doprowadzając do wymierania ogromnej liczby drzew.

#3.


Gili Trawangan to niewielka wyspa w pobliżu Bali, zamieszkiwana głównie przez muzułmanów - a to oznacza, że o alkohol tam ciężko. Już jednak "magiczne grzybki" prorokowi nie przeszkadzają, w związku z czym mieszkańcy Gili Trawangan regularnie szprycują się halucynogennymi grzybkami, dodając je chociażby do mlecznych koktajli czy spożywając w formie chipsów.

#4.


Jedzenie grzybów - niekoniecznie tych halucynogennych! - jest korzystne dla zdrowia, wynika z badań chińskich naukowców. Przeprowadzili oni eksperyment, w ramach którego chińskie kobiety spożywały w dużych ilościach grzyby i popijały je zieloną herbatą. W rezultacie ryzyko zachorowania na nowotwór piersi w badanej grupie spadło niemal o 90%!

#5.


Grzyby mają tendencję do układania się w koliste kolonie dążące do idealnego okręgu. Przez wieki na świecie upatrywano się w tym zjawisku sił nadprzyrodzonych - stąd nazwy takie jak "czarcie koło". W rzeczywistości mechanizm powstawania kolonii jest inny - osobnik inicjujący kolonię silnie wyjaławia podłoże. W miarę rozwoju plecha trafiająca na wyjałowioną glebę obumiera, a pozostaje tylko "czoło" rozrastające się na zewnątrz.

#6.


W światowej kuchni wiele jest składników, których ceny przyprawiają o zawrót głowy. Za równowartość kilograma specjalnej polędwicy można by zupełnie przyzwoicie wykarmić przeciętną rodzinę - przez miesiąc. Jednak absolutnym rekordzistą pod względem ceny są białe trufle. Najwięcej w historii - w kategorii kuchennych składników - zapłacono za 1,5-kilogramową truflę. 330 tysięcy dolarów.

#7.


Terence McKenna, etnobotanik z zawodu, fantasta z zamiłowania, opracował teorię "Stoned Ape" w ciekawy sposób wyjaśniającą ewolucję człowieka. Otóż pod koniec epoki lodowcowej mieszkający dotychczas w dżungli przodkowie człowieka mieli przenieść się na otwarte, trawiaste przestrzenie, gdzie znaleźli liczne grzyby z dużą zawartością psylocybiny - substancji wzmagającej popęd seksualny, wywołującej halucynacje czy synestezję (zacieranie się granic pomiędzy postrzeganiem poszczególnymi zmysłami).

Nasi naćpani przodkowie mieli właśnie pod wpływem grzybków wypracować mowę, a kiedy kolejne zmiany klimatyczne znacząco ograniczyły dostępność substancji odurzającej, ludzkość wróciła do "ery przed-grzybowej", charakteryzującej się między innymi brutalną strukturą społeczną w miejscu słodkiej koegzystencji na grzybowym haju. Teoria teorią, ale ta o gościu, który w 7 dni ulepił wszechświat też nie brzmi zbyt przekonująco - a mimo to ludzie wierzą.

Źródła:
1, 2, 3, 4
19

Oglądany: 73543x | Komentarzy: 38 | Okejek: 287 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało