Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

8 powodów, by uznać Holandię za najlepszy kraj na świecie

130 454  
571   141  
Wielu z nas Holandia kojarzy się z krajem, gdzie wiele ciekawych i miłych rzeczy jest całkowicie legalnych. Powiedzmy, że to pierwszy powód. A pozostałe siedem?

#1. To jedyny kraj, gdzie nie ma bezdomnych zwierząt

Niedawno oficjalnie potwierdzono, że w Holandii nie ma już bezdomnych psów i kotów. Władzom udało się to osiągnąć nie dzięki wyłapywaniu zwierzaków i usypianiu ich, ale poprzez obdarzenie naszych braci mniejszych należnymi im prawami. Teraz każdy, kto znęca się nad swoim pupilem lub porzuca go, np. w lesie, może zostać bardzo surowo ukarany.

#2. To pierwszy kraj, gdzie zbudowano ścieżkę rowerową z panelami słonecznymi


Projekt SolaRoad powstał dzięki wspólnym staraniom rządu, uniwersytetów i prywatnych przedsiębiorców. 72-metrowy odcinek został otwarty w holenderskim mieście Krommenie w 2014 roku. Jak nazwa wskazuje, ścieżka ma nie tylko służyć jako powierzchnia użytkowa do transportu, ale również jako źródło pozyskiwania energii do zasilania oświetlenia ulic i ładowania urządzeń elektrycznych. Rok po otwarciu ogłoszono, że ścieżka wyprodukowała 9800 kWh energii.

#3. Stacje do ładowania samochodów są rozstawione co 50 metrów


Jedną z najsilniejszych stron Holandii jest mobilność. Władze tego kraju dążą do całkowitego zastąpienia paliwa energią elektryczną jako środka do napędzania samochodów. Dlatego o ile znalezienie takich stacji w Polsce graniczy z cudem, to tam nie stanowi żadnego problemu, gdyż rozstawiono je bardzo gęsto.

#4. Zakaz używania samochodów z silnikiem benzynowym i diesla


Już w 2025 roku planuje się tutaj wprowadzenie zakazu rejestracji „tradycyjnych” samochodów. Co więcej, dzięki odpowiednim ulgom podatkowym zakup pojazdu używającego alternatywnego źródła energii stał się niższy o około 15 000 euro.

#5. W Holandii jest miasto, w którym kierowcy nie mają lekko


Pod koniec lat 60. XX wieku leżącą około 8 kilometrów od Utrechtu wieś Houten wyznaczono jako miejsce, gdzie wkrótce nastąpi znaczny przyrost mieszkańców. Architekt Rob Derks wpadł na pomysł takiego układu miasta, który priorytet daje pieszym i rowerzystom. Budowa rozpoczęła się w 1978 roku i zakończyła się kilka lat później. Wystarczy rzut oka na mapę miasta, by zrozumieć na czym polega jego wyjątkowość - to pierścieniowy układ ulic wokół osiedli. Kierowca chcąc dojechać do domu musi w odpowiednim miejscu zjechać z głównej drogi i „lokalną” drogą dostać się do domu. Nie da się tymi osiedlowymi drogami dostać w inne rejony miasta - wiele z nich jest niedostępnych dla ruchu samochodowego. Warto wspomnieć też o limitach prędkości: na drodze pierścieniowej wynosi on 90 km/h, ale na tych osiedlowych już tylko 30 kmh/h, co oczywiście faworyzuje ruch rowerowy. Według statystyk nikt tutaj nie mieszka dalej niż dwa kilometry od stacji kolejowej, a do najbliższego sklepu spożywczego większość mieszkańców ma półtora kilometra.

#6. W Holandii zamyka się więzienia


Rządowy program walki z przestępczością najwyraźniej odnosi skutek, gdyż od 2009 roku w tym kraju zamknięto już 19 więzień. Powód? Brak więźniów. Według statystyk na 100 tys. mieszkańców przypada zaledwie 163 przestępców, czyli o połowę mniej niż w Brazylii.

#7. Mosty dla dzikich zwierząt


W Holandii dba się nie tylko o zwierzęta domowe, ale także o te dzikie. By umożliwić im bezpieczne przejście przez drogę z jednej strony lasu na drugą, wybudowano kilka specjalnych mostów. Według badań z 2002 roku tylko w ciągu jednego roku z dwóch mostów nad trasą A50 skorzystało pięć tysięcy jeleni i dzików. Holandia szczyci się również posiadaniem najdłuższego mostu dla zwierząt na świecie - wybudowana w 2006 roku masywna konstrukcja ma 50 metrów szerokości i aż 800 metrów długości.

Źródło: 1, 2, 3
43

Oglądany: 130454x | Komentarzy: 141 | Okejek: 571 osób