…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Igrzyska olimpijskie po raz pierwszy

17 049
1   5
Nudnawą nieco i zaściankową atmosferę olimpiady w Atenach w 1896 roku nakręcały dyscypliny sportowe. A były takie jak np. podnoszenie ciężarów jednorącz, strzelanie z rewolwera oraz rewolwera służbowego (tylko dla firm?), a wyścigi pływackie na 100 m stylem dowolnym miały specjalną wersję - 100 metrów tylko dla marynarzy...

Wejdź do peletonu...Angielscy turyści

Nie jest znana dokładna liczba zawodników turnieju tenisowego, ponieważ w ostatnim momencie kilku angielskich turystów wpisało swoje nazwiska na listę uczestników. Jednym z nich był John Boland, który zastąpił chorego zawodnika na tyle dobrze, że wygrał grę pojedynczą oraz podwójną.

Pomógł i wygrał

Na trasie kolarskiego wyścigu na 100 km Francuz Leon Flameng, będący w tym momencie w czołówce, zobaczył swego rywala, Greka Georgiosa Kolettisa, który zatrzymał się, aby naprawić swój rower. Flameng pomógł na następnym okrążeniu Kolettisowi, a następnie obaj mężczyźni razem wyruszyli w drogę. Flameng zdecydowanie wygrał zawody.

Wrodzone zdolności

Amerykański student Robert Garret przed przyjazdem do Aten nigdy nie widział dysku. To jednak nie przeszkodziło mu wygrać zawodów w tej konkurencji. Garret triumfował również w pchnięciu kulą.

Pierwszy podwójny

Australijczyk Edwin Flack jako pierwszy w historii zdobył dwukrotnie złoty medal w lekkoatletyce, zwyciężając w biegu na 800 m (2 min 11 s) oraz w biegu na 1500 m (4 min 33 s). Wszechstronny Edwin Flack brał udział także w rozgrywkach tenisowych i w maratonie.

Wszechstronny talent

Duńczyk Viggo Jensen demonstrował swe wszechstronne uzdolnienia, wygrywając dwie konkurencje podnoszenia ciężarów (rwanie jedną ręką i rwanie oburącz) i zwyciężając w strzelaniu z karabinku z odległości 300 m.

Przepaść

Zawody w skoku o tyczce wygrał Amerykanin William Hoyt wynikiem 3,30 m, pokonując o 10 cm swego rodaka Alberta Tylera i zawodnika greckiego Evangelosa Damaskosa. Hoyt pokonał Damaskosa o całe 70 cm.

Pływanie morskie

Wyścigi pływackie odbywały się w zatoce w Pireusie, nie zaś na basenie. Podobnie postąpiono podczas zawodów w Paryżu, 4 lata później, ale zamiast morza organizatorzy wykorzystali Sekwanę.