Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Sporty usunięte z programu igrzysk olimpijskich

172 128  
501   50  
Dawne konkurencje olimpijskie, których już nie zobaczysz na Igrzyskach. Zobacz mało znaną historię letnich i zimowych igrzysk olimpijskich.

Formuła igrzysk olimpijskich ciągle się zmienia. Jedne dyscypliny sportowe są dodawane, inne wycofywane. W przeszłości było wiele dziwnych i nietypowych dyscyplin, które pojawiały się na igrzyskach letnich oraz zimowych, ale z różnych przyczyn były później wycofywane. Zobaczcie 17 najdziwniejszych dyscyplin sportowych, których już nie pokazują na igrzyskach.

Drużynowe sporty usunięte z igrzysk olimpijskich

Przeciąganie liny

przeciąganie liny wycofane z igrzysk olimpijskich

Jedna z najstarszych dyscyplin sportu. Przeciąganie liny rozgrywano na igrzyskach olimpijskich w latach 1900-1920 pięciokrotnie. Jako sport drużynowy przeciąganie liny było początkowo traktowane jako konkurencja lekkoatletyczna, a od 1912 roku wyodrębniono ją do osobnej dyscypliny sportu.

Jazda konna: Polo

polo jazda konna igrzyska olimpijskie

Konna gra zespołowa wywodząca się z Indii. Polega na odbijaniu piłki na trawiastym boisku za pomocą długich kijów, z grzbietu konia. Polo pojawiło się na igrzyskach czterokrotnie, pierwszy raz w 1908, ostatni w 1936 roku.

Jeu de paume

Jeu de paume igrzyska olimpijskie gra

Stara gra sportowa pochodząca z Francji. Paume polega na przerzucaniu piłki przez siatkę przy pomocy rakietki. Ten sport pojawił się na igrzyskach tylko jeden raz, w 1908 roku w Londynie.

Pływanie synchroniczne solo

pływanie synchronicznie solo

O ile pływanie z przeszkodami jest całkiem logiczną konkurencją, o tyle pływanie synchroniczne solo wydaje się abstrakcyjnie, bo gdzie tutaj znaleźć synchronizację? Jednak pływanie synchroniczne solo jest oficjalną konkurencją rozgrywaną na zawodach pływania synchronicznego. Jako konkurencja olimpijska pojawiło się raz, w 1992 roku w Barcelonie.

Baskijska pelota

Baskijska pelota igrzyska olimpijskie dawne

Kolejna gra rakietowa wycofana z igrzyska olimpijskich. Ta gra podobna do tenisa polega na odbijaniu piłki od ściany przy pomocy rakiet z wikliny. Pelota była oficjalną dyscypliną igrzysk w 1900 roku w Paryżu oraz w latach 1924, 1968 oraz 1992 roku jako dyscyplina pokazowa.

Roque

Roque dawne igrzyska olimpijskie wycofane

Roque jest współcześnie prawie zapomnianą amerykańską odmianą krykieta. Ta dyscyplina była pokazana raz na igrzyskach letnich w St. Louis w 1904 roku. Roque polega na grze na ubitym polu, w którym umieszcza się małe bramki. Gracze grają piłką uderzaną młotkami (krótszymi od tych z krokieta) z główkami wykonanymi z kamienia.

Baseball

baseball igrzyska olimpijskie pekin

Sport narodowy z USA. Pierwszy raz pojawił się na igrzyskach jako dyscyplina pokazowa w 1904 roku W St. Louis. Później nikt się nim nie interesował aż do 1992 roku, kiedy Amerykanie przekonali Komisję Igrzysk, aby dołączyć baseball do stałego programu igrzysk. I tak baseball pojawiał się na igrzyskach aż do igrzysk w Pekinie w 2008 roku. Od tego czasu baseball wycofano z programu igrzysk z powodu małego zainteresowania tym sportem i dużych kosztów budowy boisk, co zresztą dobrze widać na zdjęciu z Pekinu.

Krokiet

krokiet dawne igrzyska olimpijskie 1900 rok

Krokiet jest grą wycofaną z programu igrzysk i prawie zapomnianą. Polega na przetaczaniu piłki przy pomocy drewnianego młotka z jednego końca trawiastego boiska na drugi. Krokiet pojawił się na igrzyskach raz, w 1900 roku, i został od razu wycofany.

Lacrosse

Lacrosse igrzyska olimpijskie gra wycofana

Sport narodowy Kanady – gra zespołowa będąca pierwowzorem hokeja na lodzie. Lacrosse jest grą pochodzącą od rdzennych Indian amerykańskich. Rozgrywany jest na trawiastym boisku, polega na umieszczeniu piłki w bramce przeciwnej drużyny za pomocą trójkątnej rakiety. Lacrosse jest obecnie wycofany z igrzysk, na których pojawił się w latach 1904, 1908 oraz 1928 i 1932 jako dyscyplina pokazowa.

Zimowe konkurencje sportowe wycofane z igrzysk olimpijskich

Patrol wojskowy

patrol wojskowy igrzyska olimpijskie 1936

Zimowa dyscyplina sportu, łączyła biegi narciarskie ze strzelectwem. Patrol wojskowy jest pierwowzorem biathlonu. Konkurencja odbywała się pomiędzy reprezentacjami krajowymi (głównie państwa skandynawskie oraz Włochy, Francja, Polska i Niemcy) oraz reprezentacjami jednostek wojskowych. Podczas patrolu wojskowego zawodnicy w drużynach 4-osobowych strzelali na 15 i 25 metrów oraz wykonywali bieg narciarski, wszystko z plecakiem o wadze 24 kg. Patrol wojskowy pojawił się na igrzyskach w roku 1928, 1936 oraz 1948.

Skijöring

Skijöring igrzyska olimpijskie wycofana konkurecnja

Kolejna dawna dyscyplina olimpijska wycofana ze współczesnych igrzysk. Skijöring, nazwa dyscypliny pochodzi z języka norweskiego, połączenia słów ski – narty oraz kjöre – powozić. Ta zimowa dyscyplina polega na wyścigu narciarzy ciągniętych przez zwierzęta: psy lub konie albo współcześnie skuter śnieżny. Skijöring pojawił się tylko raz jako dyscyplina pokazowa na zimowych igrzyskach w St. Moritz w 1928 roku. Co ciekawe, ten sport jest nadal popularny w Kanadzie oraz Norwegii.

Bandy

Bandy igrzyska olimpijskie wycofana konkurencja

Bandy jest sportem zespołowym podobnym do hokeja, wywodzi się ze średniowiecznej niderlandzkiej zimowej gry. W sumie wszystko tutaj wygląda jak w hokeju. Zawodnicy uderzają w piłkę za pomocą zakrzywionych kijów jeżdżąc po lodowisku na łyżwach. Bandy było konkurencją zimowych igrzysk olimpijskich w Oslo w 1952 roku. Co ciekawe, co dwa lata odbywają się Mistrzostwa Świata w bandy, oczywiście dominują w nich kraje skandynawskie i Rosja oraz Kanada.

Narciarstwo szybkie

narciarstwo szybkie wycofane z igrzysk zimowych

Jeden z najszybszych sportów bez użycia napędu motorowego. Narciarstwo szybkie pojawiło się w roku 1992 na zimowych igrzyskach olimpijskich w Albertville. Powodem wycofania tej konkurencji z programu igrzysk była śmierć jednego z zawodników. 27-letni Szwajcar Nicolas Bochatay zginął podczas treningu. Po tym wypadku komisja igrzysk stwierdziła, że konkurencja ta jest zbyt niebezpieczna dla zawodników.
6

Oglądany: 172128x | Komentarzy: 50 | Okejek: 501 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.09

21.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało