Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Dlaczego cały świat zazdrości japońskiemu systemowi edukacji

210 584  
940   103  
Japończycy są znani z inteligencji, świetnego zdrowia, uprzejmości i niesamowitego systemu edukacji. Czym różni się on od naszego?

#1. Najpierw trzeba się nauczyć manier

Do 10 roku życia japońscy uczniowie nie piszą żadnych egzaminów. Mają tylko krótkie testy z niewielkich części materiału. Pierwsze trzy lata szkoły to praca nad charakterem i manierami. Dzieci uczą się szanować wszystkich ludzi, bycia miłym dla zwierząt i przyrody. Uczą się jak być szczodrym, współczującym i pomocnym. Wzmacnia się w nich poczucie samokontroli i sprawiedliwości.

#2. Rok szkolny zaczyna się 1 kwietnia


Większość szkół na świecie rozpoczyna rok szkolny we wrześniu czy październiku, jednak w Japonii jest to 1 kwietnia - początek roku szkolnego i biznesowego. Jest to bardzo widowiskowe, ponieważ wtedy zakwitają drzewa wiśni. Rok akademicki dzieli się na trymestry: od 1 kwietnia do 30 lipca, od 1 września do 26 grudnia i od 7 stycznia do 25 marca. Mają dwutygodniowe ferie na wiosnę i w zimie.

#3. W większości szkół nie ma sprzątaczek i woźnych


W japońskich szkołach to uczniowie muszą sprzątać sale, stołówki i toalety. Uczniowie podzieleni są na małe grupy i jest rozpisany grafik na cały rok, żeby każdy miał szansę wykonać każde zadanie. Te zasady sprawiają, że uczniowie uczą się pracy w grupie, pomagają sobie wzajemnie i nabierają szacunku do ciężkiej pracy jaką jest mycie i szorowanie podłóg. Jeśli wiedzą, że będą sprzątać toalety, na pewno nie wpadnie im do głowy sikanie po deskach i podłogach.

#4. Żywienie jest darmowe


W Japonii wielką wagę przykłada się do zdrowego żywienia, wszyscy uczniowie jedzą posiłki, które są zbilansowane i odpowiednie do wieku i potrzeb organizmu. Menu jest opracowane przez profesjonalnych kucharzy i dietetyków. Uczniowie jedzą razem z nauczycielem, co służy pogłębieniu więzi z kolegami i dorosłymi.

#5. Warsztaty pozalekcyjne


Uczniowie, którzy chcą się dostać do dobrych szkół, zapisują się na dodatkowe zajęcia w szkołach przygotowawczych lub biorą udział w prywatnych kursach. Zajęcia prowadzone są wieczorami i biorąc pod uwagę to, że uczniowie spędzają w szkole 8 godzin dziennie, to nie ma się co dziwić, że te dodatkowe zajęcia kończą się późno w nocy. Japońscy uczniowie uczą się również w weekendy i wakacje, co skutkuje tym, że prawie nikt nie zostaje w klasie na drugi rok.

#6. Uczą się poezji i kaligrafii


Uczniowie nie uczą się tylko takich przedmiotów jak ich rówieśnicy na całym świecie. Wielkim zainteresowaniem cieszą się lekcje pisania haiku czy też malowania liter pędzelkiem. Te zajęcia uczą dzieci poszanowania dla kultury i tradycji ich kraju.

#7. Prawie wszyscy muszą nosić mundurki


W prawie wszystkich szkołach uczniowie obowiązkowo noszą mundurki - wojskowy styl dla chłopców, marynarski dla dziewczynek. Ma to podkreślić równość wszystkich dzieci i wprowadzić je w odpowiedni nastrój do pracy. Oprócz tego pomaga to w budowaniu poczucia wspólnoty z uczniami danej szkoły.

#8. Frekwencja w szkołach to 99,99%


Każdy z nas kiedyś poszedł na wagary. Jednak w Japonii uczniowie nie uciekają z lekcji ani się nie spóźniają. 91% uczniów mówi, że zawsze pilnie słucha na lekcjach tego, co mówi nauczyciel. Ile państw może się pochwalić takimi statystykami?

#9. Jeden najważniejszy egzamin


Na koniec szkoły średniej japońscy uczniowie piszą najważniejszy w życiu egzamin, który decyduje o ich przyszłości. Uczeń wybiera jeden college, do którego chce się dostać. Uczelnie mają swój pułap punktowy i jeśli kandydat nie zdobędzie wymaganej ilości punktów na tym egzaminie, po prostu nie dostanie się na studia. Rywalizacja jest zacięta, przygotowania do egzaminu nazywane są „egzaminacyjnym piekłem”, a jedynie 76% absolwentów szkół średnich dostaje się na uczelnię.

#10. A na studiach już z górki


Po egzaminacyjnym piekle studenci robią sobie wakacje, a potem zaczynają naukę. Studia uważane są tam za prawdziwy wypoczynek przed pójściem do pracy. Studenci zgodnie przyznają, że to najlepsze lata ich życia.
12

Oglądany: 210584x | Komentarzy: 103 | Okejek: 940 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało