Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Poznajcie Grahama, jedynego człowieka, który przetrwa prawie każdy wypadek samochodowy

240 266  
421   85  
Graham wygląda trochę inaczej niż przeciętny mężczyzna, ale zapewniamy, to istota ludzka. No, tak jakby... Został zaprojektowany i skonstruowany tak, by przetrwać prawie każdy wypadek samochodowy. Graham to element kampanii australijskiej Komisji ds. Wypadków Drogowych...

#1. Oto Graham.

Kliknij i zobacz więcej!
Został zaprojektowany przez trzy osoby: rzeźbiarkę Patricię Piccinini, jednego z czołowych australijskich chirurgów urazowych oraz inżyniera ds. bezpieczeństwa drogowego. Rezultat nie jest Adonisem, ale właśnie to ma otworzyć oczy tym, którzy nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, uskuteczniając brawurową jazdę po drogach.

#2. Budowa ciała sprawia, że jest bardziej odporny na obrażenia powstałe w wyniku wypadków samochodowych. Jego przesłanie jest następujące - Ty tak nie wyglądasz, więc twoja odporność jest znacznie mniejsza.

Kliknij i zobacz więcej!


#3. Szyja, a właściwie to, co zostało z szyi Grahama, jest dodatkowo wzmocnione strukturą przypominającą klamry, by ochronić głowę przed skutkami nagłego poruszenia.

Kliknij i zobacz więcej!

Szyja człowieka nie ma wystarczająco dużej siły, aby utrzymać głowę w pozycji bezruchu podczas gwałtownego uderzenia pojazdu. Nagły ruch do przodu powoduje nadmierne zgięcie, a ruch do tyłu nadmierne rozciągnięcie - na szyję wywierane jest zbyt duże ciśnienie, by jej budowa wytrzymała przeciążenia. W dodatku przez szyję biegnie rdzeń kręgowy. Jego uszkodzenie bądź nawet całkowite przerwanie może spowodować śmierć lub całkowity paraliż.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Jego nogi są również dalekie od kanonów piękna, jednakże ich budowa minimalizuje ryzyko otwartych złamań kości piszczelowych i udowych.

Kliknij i zobacz więcej!

W zależności od siły, miejsca i rodzaju uderzenia, nogi pieszego cierpią jako pierwsze. Kość piszczelowa jest najmniej chronioną kością w całym ciele człowieka.

Kliknij i zobacz więcej!


#5. Dodatkowe sutki, które służą jako specyficzne poduszki powietrzne i ochraniają żebra.

Kliknij i zobacz więcej!

Pasy samochodowe są zaprojektowane, aby wykorzystać siłę twoich kości, by przetrzymać uderzenie. Dlatego też trzypunktowy pas bezpieczeństwa spoczywa na twoich żebrach, mostku i w poprzek miednicy. Wówczas siła uderzenia rozkłada się równomiernie na powierzchni całej klatki piersiowej. Niestety, gdy siła jest zbyt duża, twoje kości łamią się jak zapałki...

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Mózg Grahama jest taki sam jak twój. Jego czaszka jest o wiele większa, grubsza, mieści więcej płynu mózgowo-rdzeniowego oraz większą liczbę ścięgien. Wszystko po to, by lepiej chronić mózg podczas uderzenia.

Kliknij i zobacz więcej!

Oprócz tego, że czaszka Grahama jest dużo większa od twojej, posiada jeszcze specjalne strefy zgniotu, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie dla mózgu.

Kliknij i zobacz więcej!


#7. Graham ma płaską twarz i mnóstwo tkanki tłuszczowej, która mogłaby zaabsorbować energię uderzenia.

Kliknij i zobacz więcej!

Nasze twarze są delikatną mieszanką kości, mięśni i chrząstek. Wiele osób rannych w wypadkach samochodowych cierpi w wyniku złamania nosa, podczas którego niszczone są nie tylko kości, ale także zatoki przynosowe i inne delikatne części znajdujące się za kośćmi policzkowymi. Aby temu zapobiec, twarz Grahama ma dość płaską powierzchnię. Jego nos jest zmniejszony, a uszy są chronione przez budowę powiększonej czaszki i szyi.

#8. Kolana Grahama zginają się w każdym kierunku.

Kliknij i zobacz więcej!

Gdy pieszy zostaje potrącony przez samochód, dzieje się to z reguły wtedy, gdy schodzi on z krawężnika. W momencie uderzenia pierwsze co ulega złamaniu to kolano człowieka, które potrafi zginać się tylko w jednym kierunku. W zależności od siły uderzenia cierpią też ścięgna, które ulegają naciągnięciu, naderwaniu lub kompletnemu zerwaniu.

#9. Skóra Grahama jest grubsza niż skóra człowieka.

Kliknij i zobacz więcej!

Urazy pieszych to głównie tak zwane urazy tępe, powstałe przy kontakcie ciała z powierzchnią jezdni lub samochodem (siniaki, stłuczenia, złamania, wstrząśnienia mózgu). Jednakże jeżeli nasze ciało narażone jest na nieco dłuższy kontakt z podłożem lub na przykład z rozbitym szkłem, skóra cierpi w wyniku otarć i rozcięć. Grubsza skóra Grahama to także dobre rozwiązanie dla wszystkich rowerzystów i motocyklistów, którzy mają tylko minimalną ochronę pomiędzy ciałem a nawierzchnią.
47

Oglądany: 240266x | Komentarzy: 85 | Okejek: 421 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

23.09

22.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało