Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

5 mitów o Indiach

211 331  
475   119  
Chyba każdy z nas słyszał, że Indie to kraj kontrastów, ale mimo to w naszej świadomości utrwaliło się kilka nieco krzywdzących dla tego kraju stereotypów. Przyjrzyjmy się im bliżej.

#1. Wszędzie jest bardzo brudno

Z punktu widzenia Europejczyków Hindusi nie są najbardziej higieniczną narodowością, ale w Indiach funkcjonują własne standardy czystości, których mieszkańcy się trzymają. Tak, na ulicach zalegają śmiecie i nikt się tym specjalnie nie przejmuje, ale teren przed drzwiami wejściowymi do domu jest zawsze zamieciony, a w południowych stanach na ulicy, tuż przy wejściu, maluje się piękną mandalę. Ogólnie mówiąc na południu jest więcej porządku niż w północnych rejonach kraju. Wszystko zależy także od tego, czy jesteśmy na wsi, czy w mieście. W hinduskim domu może być bałagan, ale pokój, w którym stoi ołtarzyk jest zawsze wysprzątany. Niezwykle czysto jest w świątyniach – są one myte kilka razy dziennie, a figury bogów toną w kwiatach. Czysto jest również w sklepach, gdzie podłogi mogą być wyłożone białym obrusem. Te same dzieciaki, które wieczorem biegają umorusane po dworze, następnego ranka idą do szkoły w idealnie białych koszulach. Hindusi są również miłośnikami kąpieli i nikogo nie dziwi tutaj widok człowieka myjącego się w rzece lub jeziorze.

#2. To biedny kraj


Najbiedniejsi mieszkańcy mogą znajdować się na granicy przeżycia, a w tym samym czasie w domach najbogatszych Hindusów stoją złote sedesy. Powszechnie wiadomo, że hinduskie kobiety posiadają 10 procent światowych zapasów złota – zwyczaj obdarowywania żon błyskotkami to nie tradycja, a wręcz obowiązek mężczyzny. Nowe sari (tradycyjna część damskiej garderoby) i biżuteria kupowane są nie tylko przez bogatych, ale i klasę średnią. Nawet u rodziny żyjącej na ulicy można zauważyć bogato ubraną kobietę. Należy jedynie pamiętać, że wartość jej ubrania jest naprawdę groszowa. Wchodząc do sklepu z odzieżą poczujemy się jak na planecie dostatku i przepychu – są tutaj ekskluzywne ubrania dobrej jakości, zachwycające sari uszyte złotymi nićmi, ogromne działy z drogocennymi kamieniami i biżuterią… Biedy tutaj w ogóle nie czuć.

#3. W Indiach panuje analfabetyzm i niski poziom edukacji


Poziom edukacji w tym kraju może się radykalnie zmieniać w zależności od stanu. Na przykład w południowym stanie Kerala poziom analfabetyzmu wynosi zero procent. Dwuletnie dzieci gaworzą po angielsku (Hindusi są uzdolnieni językowo – średnio statystyczny Hindus włada co najmniej 3-4 językami: językiem swojego stanu, hindi, angielskim i sanskrytem). Jednak są w Indiach miejsca, gdzie dzieci traktowane są jako siła robocza, a ich szkołą jest sąsiednie pole. Państwo dokłada wszelkich starań, by wyplenić tę tendencję i nawet istnieją specjalni urzędnicy, którzy odwiedzają takie rodziny i przekonują rodziców, by oddali swoje dziecko do szkoły. W dużych miastach edukacja jest powszechna, a szkoły bezpłatne. Absolwenci uniwersytetów i szkół średnich świetnie odnajdują się w krajach zachodnich. Hinduska młodzież po zakończeniu szkoły łatwo może dostać się na prestiżowe uczelnie w Europie, USA i Kanadzie.

#4. Hindusi nie szanują kobiet


Znów wszystko zależy od stanu, miejscowości i poziomu edukacji. Standardy emancypacji kobiet w dużych miastach praktycznie nie różnią się od tych w krajach zachodnich. W małych wioskach środkowych Indii, gdzie całe życie opiera się na gospodarstwie, kobieta jest często tylko niewolnikiem na polu, ogrodzie lub w domu. Można przytoczyć straszne przykłady jak matki dokonują aborcji, jeśli dowiedzą się, że ich jeszcze nienarodzone dziecko jest dziewczynką (którą potem trzeba wydać za mąż i obdarować sporym posagiem). Notuje się również przypadki przemocy domowej wobec kobiet. Tradycyjna hinduska kultura charakteryzuje się troskliwością o kobietę – zaczynając od dnia jej urodzin, gdy opiekuje się nią ojciec, potem w wieku dorosłym, gdy troszczy się o nią mąż, i w końcu na starość, gdy przechodzi pod opiekę synów. Wiele hinduskich kobiet zajmuje się wyłącznie domem i rodziną, ale nie dlatego, że mężowie nie wypuszczają ich za próg, ale dlatego, że to mężczyźni biorą na siebie cały trud zapewnienia rodzinie bytu. Wszystko po to, by ich kobieta była szczęśliwa.

#5. W Indiach jest bardzo gorąco


Znów mamy do czynienia z kontrastami. W stolicy temperatura sięga nawet 45 stopni Celsjusza, ale zimy są podobne do tych w Europie – zero stopni w nocy. Brak ocieplenia, a w przypadku biedniejszych domów nawet gorącej wody sprawia, że ciężko jest się ogrzać. Na północy w górach normą są silne wiatry i opady śniegu. Na wschodnim wybrzeżu Zatoki Bengalskiej w porze deszczowej temperatura może spaść do 15 stopni. Jednak w kurortach takich jak Goa albo Kerala temperatura nigdy nie spada poniżej 25 stopni. Warto zauważyć, że upał tutaj znosi się o wiele łatwiej niż latem w stolicy. Obok jest ocean, od którego zawsze lekko zawiewa i bogata roślinność dająca cień.
128

Oglądany: 211331x | Komentarzy: 119 | Okejek: 475 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało