Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Kto i co kryje się za "nagłym" sukcesem Pokémon GO

172 535  
596   215  
Pokémon GO jest dostępny na rynku zaledwie od tygodnia, a ilością pobrań już prześcignął takich gigantów jak Tinder czy Twitter. Jak to się stało, że nieznany John Hanke "nagle" stworzył aplikację, na punkcie której ludzie oszaleli i która zapewniła wzrost cen akcji Nintendo o ok. 105% w czasie kilku dni?

Wszyscy wizjonerzy, ludzie którzy zmienili świat i odnieśli wielkie sukcesy, dniami i nocami długo pracowali nad projektami, które pchnęły ludzkość do przodu. Mark Zuckerberg, Steve Jobs, Bill Gates czy Albert Einstein. Nie inaczej było z Johnem Hanke, dla którego stworzenie gry Pockemon GO jest zwieńczeniem 20 lat wytężonego wysiłku.

Jego rozwój można podzielić na kilka etapów:

#1. Gra numer 1

Meridian 59: w 1996 roku Hanke był jeszcze studentem, wtedy wypuścił grę MMO (massively multiplayer online) Meridian 59. Gra tak bardzo się spodobała, że dystrybutor gier, firma 3DO, odkupiła ją od młodego Hanke. I to był początek.

#2. Narodziny Google Earth

Dla wielu może to być zaskoczeniem, ale to właśnie John Hanke stoi za powstaniem w 2001 roku firmy Keyhole, która specjalizowała się w oprogramowaniu geoprzestrzennym i wizualizacjach. Generalnie łączyli oni możliwości GPS, wizualizacji 3D ze zdjęć lotniczych i satelitarnych. Trzy lata później firmę kupił Google i zrodził się Google Earth. W tym momencie Hanke zdał sobie sprawę, że chce się skupić na tworzeniu gier z wykorzystaniem możliwości jakie daje GPS.

#3. Niantic

W latach 2004-2010 Hanke kierował zespołem odpowiedzialnym za Google Earth. To on stworzył Google Maps i Google Streetview, a w tym samym czasie zebrał podwaliny pod zespół tworzący Pokémon GO. W 2010 uruchomił start-up Niantic firmowany przez Google, którego zadaniem było stworzenie gry opartej na aplikacji Google Maps. W 2012 roku premierę miała gra dla wielu graczy oparta na geo-pozycjonowaniu - Ingress, która okazała się hitem.

#4. Żart Google

Po skompletowaniu zespołu dla swojego wielkiego przeboju John uruchomił małą gierkę, która miała być żartem Google na Prima Aprilis w 2014 roku. Utworzyła ona podwaliny pod Pokémon GO, z którą dziś szaleje cały świat. Żart zadziałał i stał się viralowym hitem. To był kolejny krok, który umożliwił odniesienie sukcesu.#5. Lokacje

Punkty kluczowe w Pokémon GO nie są przypadkowe. John poprosił graczy Ingressu, aby podawali w grze ciekawe punkty w swoich miastach, które były warte odwiedzenia. W ten sposób zespół otrzymał 15 mln propozycji lokacji, z których wybrał 5 mln. Dziś znajdują się w nich Poké Stopy i Poké Gymy.

#6. Finansowanie

Na realizację swego projektu Hanke między grudniem 2015, a lutym 2016 otrzymał wsparcie finansowe od Nintendo, Google i firmy Pokémon, a była to niebagatelna sumka 25 mln dolarów.

#7. Stworzenie zespołu

Hanke dokładnie wiedział kogo potrzebował w swoim zespole, żeby odnieść sukces, znał ich od lat.

#8. Premiera

Grę pokazano światu 6 lipca 2016 roku i było to przełomowy moment w historii gier. Praktycznie z godziny na godzinę Pokémon GO stał się viralowym przebojem bijącym wszelkie możliwe rekordy. Gra działająca w rozszerzonej rzeczywistości z wykorzystaniem GPS i Google Maps jest ukoronowaniem wysiłków Johna Hanke'a.

To co inni widzą jako sukces odniesiony z dnia na dzień, było tak naprawdę żmudną pracą przez dwie dekady, ale jest to najlepszy dowód na to, że jeśli ktoś ma dość cierpliwości by podążać za marzeniami jest w stanie je zrealizować.
9

Oglądany: 172535x | Komentarzy: 215 | Okejek: 596 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.11

20.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało