Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek z fascynującego świata magii i iluzji

90 421  
235   16  
Gdyby ktokolwiek miał pewność, że magia nie istnieje, pokazy iluzjonistów nie przyciągałyby tylu widzów...

#1.

"Bullet catch" - tak nazywa się jeden z najbardziej niebezpiecznych tricków, as w rękawie najlepszych iluzjonistów, skłonnych przy okazji do podejmowania dużego ryzyka. Numer polega na tym, by główny bohater złapał - na przykład zębami - wystrzelony w niego pocisk, wcześniej oznaczony przez kogoś z widowni. W rzeczywistości zadanie jest skomplikowane, ale wcale nie niebezpieczne - chyba że coś pójdzie nie tak. I właśnie owo coś zabrało już życie piętnastu pechowych magików i zraniło setki innych.

#2.


Tak jakoś wyszło, że odkąd tylko człowiek stanął na ziemi, postawił sobie za cel oderwanie się od niej. Skrzydła, szybowce, samoloty, helikoptery... aż wreszcie wyśniona przez wielu lewitacja. Za twórcę popularnej iluzji z lewitacją w roli głównej uważa się żyjącego w XX wieku Eda Balducciego. Tymczasem sceniczna lewitacja ma znacznie dłuższą historię - zmyślne tricki wykorzystywali w swoich przedstawieniach już starożytni Grecy na 400 lat przed Chrystusem. A skoro już o nim mowa - pamiętacie chodzenie po wodzie?

#3.


Według starego i bardzo brodatego dowcipu św. Piotr chciał nauczyć się chodzenia po wodzie. Zachęcony przez Chrystusa, wystawił nogi za burtę łódki i oczywiście w mgnieniu oka znalazł się pod powierzchnią, na co Jezus z wrodzonym sobie miłosierdziem "po palikach, idioto, po palikach!". Cóż, jest to autentyczne wyjaśnienie iluzji chodzenia po wodzie, przy czym dzisiaj zamiast pali wykorzystuje się raczej płyty z przezroczystego, niewidocznego dla widzów pleksiglasu. Na tym właśnie numerze widowiskowo wtopił Dynamo - policjanci zabezpieczający występ wyrżnęli pontonem w wyłożoną w rzece ścieżkę, po której stąpał iluzjonista.


(od 2:25)

#4.


Jeżeli ktoś sądzi, że iluzja to tylko głupawe sztuczki dla ciemnego ludu, to znaczy że... sam dał się ogłupić. Najlepiej dowiódł tego Jasper Maskelyne, iluzjonista na usługach brytyjskiej armii podczas II wojny światowej. Projektował między innymi specjalne ubiory maskujące dla pilotów zestrzelonych samolotów, ale zasłynął iluzjami na gigantyczną skalę. To właśnie iluzje Maskelyne'a sprawiły, że Niemcy przez wiele tygodni bombardowali oddalony o 1,5 kilometra kawałek pustyni zamiast portu w Aleksandrii. Swoim numerem ze zniknięciem Kanału Sueskiego Jasper Maskelyne zyskał przydomek magika, który oszukał Hitlera.

#5.


Najlepszą iluzją w wykonaniu największego chińskiego magika wszech czasów, Chung Ling Soo, było przekonanie świata, że... jest Chińczykiem. W rzeczywistości Chung Ling Soo był Amerykaninem i nazywał się William E. Robinson, o czym świat nie dowiedziałby się zapewne nigdy, gdyby nie pewien kosztowny błąd - podczas wykonywania tricku "Bullet catch" w 1918 roku w Wood Green Empire Theatre w Londynie coś poszło źle i magik został ranny. Zmarł następnego dnia w szpitalu, gdzie cała mistyfikacja została odkryta.

#6.


"The Magic Circle" naprawdę istnieje - to zamknięta organizacja założona w 1905 roku w Londynie, której celem jest promowanie magii i iluzji. Są dwa sposoby, by się do niej dostać. Jeden - prawdopodobnie łatwiejszy - to napisać rozprawę na temat magii. Drugi - oszukać jurorów podczas specjalnego pokazu. Jednym z założycieli The Magic Cirle był John Nevil Maskelyne, dziadek Jaspera. Aż do 1991 roku organizacja zrzeszała wyłącznie mężczyzn.

#7.


Matthew Buchinger, XVIII-wieczny magik, urodził się bez rąk i nóg. Miał niecałe 74 centymetry wzrostu. I żadna z tych rzeczy nie przeszkodziła mu w zostaniu magikiem, mistrzem kaligrafii, malarzem, a nawet muzykiem grającym na flecie czy trąbce. Co więcej - i to już chyba dowód na to, że magia faktycznie istnieje - zdołał spłodzić jedenaścioro dzieci!


Źródła: 1, 2, 3

Oglądany: 90421x | Komentarzy: 16 | Okejek: 235 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało