Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

12 ciekawostek o Białym Domu

103 083  
338   33  
Biały Dom to najsłynniejszy budynek w USA. To nie tylko dom prezydenta, ale również miejsce, w którym odbywają się tajne spotkania oraz różne oficjalne gale i przyjęcia. Ale czy wiedziałeś, że Biały Dom budowali czarni niewolnicy?

#1. W Białym Domu jest 130 pomieszczeń

W Białym Domu znajduje się 130 pomieszczeń, do których prowadzi 400 drzwi. Dlatego też niektórzy myślą, że znajduje się tam kilka super tajnych pokoi lub zakamuflowane przejścia. Niestety, nikt z nas się tego nie dowie, ponieważ jest to jeden z najbardziej strzeżonych budynków w Stanach Zjednoczonych. Oprócz części mieszkalnej, znajdziemy tam gabinety pracowników, kilka kuchni oraz miejsc przeznaczonych do wypoczynku.

#2. Pomieszczenie prasowe było kiedyś basenem


Franklin Delano Roosevelt nakazał zbudowanie basenu. Ten prezydent bardzo cenił sobie aktywność fizyczną, a pływanie uspokajało go. Podczas pływania ćwiczył ciało i jednocześnie oczyszczał umysł. Gdy Nixon objął urząd, stwierdził, że basen jest niepotrzebny i kazał go przerobić na pokój, w którym odbywają się konferencje prasowe. Widocznie dla niego ważniejsze było pokazanie się dziennikarzom niż trzymanie formy.

#3. Pokój bilardowy powstał na życzenie prezydenta Granta


Prezydent Grant uwielbiał grę w bilard. Kazał zbudować specjalny pokój bilardowy, który mieścił się pomiędzy Białym Domem a ogrodem zimowym. W ogrodzie zimowym żona Granta przyjmowała gości i organizowała świetne przyjęcia dla dygnitarzy i innych zaproszonych gości.

#4. Nazwę zawdzięcza Rooseveltowi


26 prezydent USA był tym, który nadzorował budowę. Padało wiele propozycji nazw dla prezydenckiego domu, takich jak Pałac Prezydencki czy też Posiadłość Prezydenta, ale Teodor Roosevelt zaczął nazywać go Białym Domem i ta nazwa się przyjęła.

#5. James Hoban wygrał konkurs na projektanta Białego Domu


Długo zastanawiano się, któremu architektowi powierzyć tak ważne zadanie jak zaprojektowanie domu prezydenckiego. Rząd wpadł na pomysł zorganizowania konkursu. Wpłynęło wile zgłoszeń, a sędziowie wybrali projekt Irlandczyka, Jamesa Hobana.

#6. Czarnoskórzy niewolnicy budowali Biały Dom


James Hoban zaprojektował piękny budynek, ale ktoś go musiał wybudować. Przy pracy zatrudniono mnóstwo ludzi, wśród których znalazło się pięciu niewolników o imionach Ben, Peter, Harry, Tom i Daniel. Panowie ci pracowali siedem dni w tygodniu bez wynagrodzenia.

#7. Niektórzy z prezydentów uważali Biały Dom za smutne, samotne miejsce


Dla części z nas możliwość zamieszkania w ogromnym, luksusowym domu, w którym nie musimy sprzątać ani gotować, wydaje się marzeniem. Ale wielu prezydentów mówiło, że czuli się tam strasznie samotnie. Prezydent Truman opisywał Biały Dom jako luksusowe więzienie lub bardziej dobitnie - Wielki Biały Pierdel. Prezydent Nixon pod koniec swojej prezydentury chodził korytarzami i rozmawiał z portretami. Najprawdopodobniej był wtedy ciągle pijany, ale to nie zmienia faktu, że był bardzo samotny.

#8. W jednym z pokoi można zorganizować kolację na 140 osób


Kiedyś na miejscu Głównej Jadalni znajdowała się biblioteka. Dziś można tam przyjąć na wystawnej kolacji aż 140 osób. Jest jeszcze druga, nieco mniejsza jadalnia, która powstała w miejscu dawnych biur. Znajdują się w niej przepiękne meble z czasów, gdy krajem rządził James Monroe.

#9. Jest sala kinowa


Gdy w 1942 roku Biały Dom przechodził remont generalny, jedną z szatni przerobiono na salę kinową. Pierwszym wyświetlonym w Białym Domu filmem były "Narodziny Narodu" z 1915 roku, rasistowski film przedstawiający Ku Klux Klan jako zbawcę państwa i narodu amerykańskiego. Obecnie urzędująca para prezydencka często korzysta z kina i organizowane są dla nich pokazy przedpremierowe.

#10. Być może potrzebny będzie wyższy płot


Secret Service miewa coraz więcej problemów z ludźmi próbującymi przeskoczyć przez płot otaczający Biały Dom. W 2014 roku przedostał się przez niego uzbrojony w nóż 42-letni mężczyzna. Został jednak zatrzymany przy drzwiach wejściowych. Po tym incydencie płot wzbogacił się o ostre szpice, ale nadal mówi się o konieczności podwyższenia ponad dwumetrowej konstrukcji.

#11. Prezydent Truman wydał 54 miliony dolarów na renowację


Pewnego dnia, gdy Harry Truman brał kąpiel, wanna zaczęła się niebezpiecznie przechylać, a podłoga dziwnie trzeszczeć. Prezydent wyskoczył z wanny, unikając podróży na niższe piętro i lądowania na 500-kilogramowym żyrandolu znajdującym się bezpośrednio pod wanną. Aby nie dopuścić do podobnych niespodzianek w przyszłości, prezydent szybciutko zatrudnił fachowców, którzy przeprowadzili remont generalny.

#12. Bieżnia


Prezydent Clinton kazał wybudować bieżnię. Spekulowano, że prezydent poczuł się urażony złośliwymi komentarzami prasy na temat jego tuszy i postanowił biegać, aby zrzucić kilka kilogramów. Jednak nie wiadomo, czy kiedykolwiek z niej skorzystał, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że preferował inne zajęcia sportowe w całkiem innej części Białego Domu.
2

Oglądany: 103083x | Komentarzy: 33 | Okejek: 338 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało