Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 dających do myślenia ciekawostek o ludzkiej pamięci i wspomnieniach

114 216  
398   23  
Ludzka pamięć to fascynujące "urządzenie". Chociażby ta męska, która wypracowała idealny system filtrowania rzeczy wartych do zapamiętania i nie - dochodząc do rzecz jasna zupełnie odmiennych wniosków niż pamięć kobieca.

#1.

Zdarza ci się obudzić w sobotni poranek i nie pamiętać nic z piątkowego wieczoru? Poalkoholowy zgon to nic przyjemnego, jednak - to dobra wiadomość - wcale nie powoduje zaników pamięci. Nie sprawia, że zapomina się wydarzenia z czasu alkoholowego upojenia. Gorsza wiadomość - mózg tych zdarzeń w ogóle nie rejestruje, de facto więc nie ma czego zapomnieć.

#2.

Hipnoza autostradowa to zjawisko, które przytrafia się większości z nas. Polega ono na pokonywaniu długich dystansów samochodem - właśnie na autostradzie - "bez udziału świadomości". Mózg kierowcy funkcjonuje w taki sposób, by jazda przebiegała bezpiecznie, odpowiednio reagując na sytuacje drogowe, jednak nie odnotowuje w pamięci jakichkolwiek szczegółów z tego etapu podróży.

#3.

Tytuł wielkiego mistrza pamięci, "Grand Master of Memory", przyznawany jest wszystkim osobom, które zdołają sprostać trzem zadaniom. Pierwsze polega na zapamiętaniu tysiąca losowych liczb w godzinę. Drugie - na zapamiętaniu kolejności kart w dziesięciu taliach, również w godzinę. Trzecie - na zapamiętaniu kolejności kart w tylko jednej talii, ale za to w dwie minuty.

#4.

To irytujące wejść do jakiegoś pomieszczenia i zupełnie nie pamiętać po co się przyszło... Irytujące, ale jednak dość powszechne - wszystko przez sposób funkcjonowania ludzkiej pamięci, która dodatkowo segreguje informacje, przyporządkowując je do określonych miejsc czy sytuacji. Kiedy więc coś postanowisz sobie w kuchni, możliwe, że zanim dotrzesz do salonu, nie będziesz już pamiętał, co to było - a to dlatego, że mózg zdąży "utworzyć nowy plik" do zapisu kolejnego zestawu informacji.

#5.


Regularne powtarzanie, utrwalanie informacji - tak kochane przez polskie szkoły - może wcale nie być najlepszą metodą zapamiętywania. Z badań naukowców z UCLA wynika, że bardziej wydajne jest... zapominanie rzeczy, które chce się zapamiętać. Dana rzecz tym silniej na przyszłość utrwala się w mózgu, im trudniej nam będzie ją sobie za pierwszymi razami przypomnieć.

#6.

Podobnie rzecz ma się z zapamiętywaniem informacji "w cichym i spokojnym miejscu". Okazuje się, że do pewnego stopnia głośniejsze i zróżnicowane otoczenie - na przykład kawiarnia - pozytywnie wpływa na efekty podejmowanych wysiłków. Im więcej różnorodnych bodźców z zewnątrz, tym więcej uwagi potrzeba do skoncentrowania się na zapamiętaniu wybranych informacji i - w konsekwencji - lepsze rezultaty.

#7.


Dla wielu ludzi już samo zapamiętanie trójelementowej listy zakupów jest wyzwaniem nie do pokonania. Tymczasem w rzeczywistości pamięć ludzka jest zasadniczo nieograniczona - ma wystarczająco wiele możliwości do zapamiętania ponad 2,5 miliona gigabajtów danych. Niestety nie dotyczy to pamięci krótkotrwałej. Naukowcy uważali dotychczas, że możemy zapamiętać od 5 do 9 bieżących informacji jednocześnie, jednak nowe eksperymenty zdają się wskazywać na limit na poziomie zaledwie 4 informacji. Kiepsko...

Źródła: 1, 2, 3, 4
5

Oglądany: 114216x | Komentarzy: 23 | Okejek: 398 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.09

26.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało