Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Czy kawa zmniejsza piersi?

69 715  
151   49  
Co ma wspólnego kawa i piersi? Jedno i drugie wszyscy uwielbiamy! No dobra... niektórzy wolą herbatę. Ale cycki lubią wszyscy, dlatego naukowcy z drugiej strony Bałtyku postanowili zbadać, czy aby przypadkiem ta drogocenna część kobiecego ciała nie ulega zmniejszeniu pod wpływem pozornie niegroźnej kawy. Choć pytanie wydaje się absurdalne, odpowiedź wcale taka nie jest.

Raz powiększa, raz pomniejszaTo prawda, w niektórych przypadkach picie kawy zmniejsza piersi – i to o kilkanaście procent.
W Szwecji przeprowadzono badania na 270 kobietach w wieku około 30 lat, które regularnie piją kilka filiżanek kawy dziennie. Wszystkie uczestniczki badania pochodziły z rodzin z wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwory piersi, większość badanych była obarczona genem CYP1A2*1F, który jest ściśle powiązany z rakiem piersi.
Gen CYP1A2*1F odpowiada między innymi za kontrolowanie metabolizmu estrogenów i substancji chemicznych występujących w kawie. Przeprowadzano badanie dotyczące związku tego genu, rozmiaru piersi i ilości wypijanej kawy. Wyniki okazały się zaskakujące! U kobiet z obecnym genem CYP1A2*1F pijących kawę w ilości przynajmniej 3 filiżanek dziennie zaobserwowano zmniejszenie rozmiaru piersi nawet o kilkanaście procent. Najbardziej spektakularny efekt widoczny był u kobiet z większym biustem.
To, co jest jeszcze ciekawsze to fakt, że u kobiet nieobarczonych tym genem, spożywających takie same ilości kawy, zaobserwowano wręcz odwrotny skutek – ich piersi urosły. Tak więc picie kawy zmniejsza piersi tylko i wyłącznie u kobiet będących w grupie ryzyka zachorowalności na raka piersi. Kobiety nieobarczone tym genem nie mają się czym martwić – ich piersi przy codziennym spożywaniu kawy mogą nieznacznie urosnąć.

Badań ciąg dalszy...

Po odkryciu związku między wielkością piersi, genem CYP1A2*1F i piciem kawy szwedzcy naukowcy poszli krok dalej i postanowili zbadać związek kawy z nowotworami piersi. Okazuje się, że nie dość, że kawa nie szkodzi i nie pogłębia nowotworów, to jeszcze im zapobiega. Wykazano, że kwasy fenolowe zawarte w kawie hamują rozwój nowotworów i codzienne spożycie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka skóry, nerek, okrężnicy, macicy i piersi.


Szwedzcy naukowcy przebadali w swoim badaniu kilkaset kobiet chorych na raka piersi, by sprawdzić jaki wpływ ma kawa na ryzyko nawrotu choroby.
Wyniki znów okazały się zaskakujące – kobiety spożywające kawę miały o połowę zmniejszone ryzyko nawrotu choroby. Dlaczego? To jeszcze nie jest do końca jasne. Naukowcy podejrzewają, że substancje chemiczne występujące w kawie wchodzą w reakcję z lekiem hormonalnym stosowanym po operacjach u pacjentek chorych na raka piersi. Lek ten ma za zadanie blokować receptory estrogenowe, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowotworu ponownie. Kawa prawdopodobnie aktywuje lek i czyni go skuteczniejszym. Przebadano również związek spożywania kawy z występowaniem raka piersi u kobiet po menopauzie, u których występował rak ER-negatywny (czyli niewrażliwy na receptor estrogenowy). W tym wypadku pomagały duże ilości kawy – przynajmniej 4 filiżanki kawy dziennie obniżały ryzyko zachorowalności na raka.


Naukowcy mają dobre wieści nie tylko dla pań. Z racji, że kafestol i i kafeol hamują wpływ kancerogenów, działają również na inne narządy. Diterpeny w połączeniu z kofeiną chronią przed nowotworami skóry, co wykazały badania japońskich naukowców na myszach. Dowiedziono także, że działanie antyoksydacyjne w połączeniu z oddziaływaniem na hormony płciowe zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty. Z kolei błonnik i diterpeny poprawiają kondycję jelita grubego, zapobiegając nowotworom jelit.

Bojowniczki lubiące od czasu do czasu wychylić filiżankę z czarnym napojem oraz ich zatroskani partnerzy mogą więc spać spokojnie.
20

Oglądany: 69715x | Komentarzy: 49 | Okejek: 151 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało