Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 spośród najdziwniejszych instrumentów muzycznych świata

82 727  
244   72  
Mówią, że zdolny muzyk i na grzebieniu serenadę zagra. Cóż, w przypadku instrumentów poniżej potrzebne będą nie tylko duże umiejętności, ale też spora doza kreatywności.

#1. Singing ringing tree

Wygląda jak drzewo i stanowi nie lada atrakcję. Jedna z czterech rzeźb składających się na instalację artystyczną "The Panopticons" w East Lancashire w Anglii to w rzeczywistości całkiem spory instrument muzyczny. Składa się z metalowych rur różnej długości, ułożonych w różnych kierunkach. Z każdym podmuchem wiatru "śpiewające drzewo" wydaje inne dźwięki.

#2. Glassharmonika


Choć wygląda jak starodawna maszyna do szycia, brzmi nieco lepiej. Glassharmonika, czyli harmonika szklana, to w rzeczywistości kilkadziesiąt szklanych kloszy o różnych rozmiarach umieszczonych na jednej osi. Ową oś za pomocą specjalnego pedału wprawia się w ruch. Klosze obracają się wtedy, a dotknięcie ich palcem wywołuje dźwięk - o różnej wysokości, zależnie od rozmiaru klosza czy siły dotyku.

#3. Hornucopian dronepipe


To osobliwe elektro-akustyczne dudy, wydrukowane na drukarce 3D, których twórcą jest MONAD Studio, współpracujące z kilkoma muzycznymi ekscentrykami. W efekcie współpracy powstały nie tylko te specyficzne dudy, ale też dwustrunowe skrzypce piezoelektryczne czy jednostrunowy bas podróżny.

#4. Hydraulofon


Artyści wykorzystują fakt, że absolutnie wszystko jest w stanie wydać z siebie dźwięk (niektóre rzeczy trzeba tylko w tym celu na przykład zrzucić ze schodów). Ten instrument powinien więc spodobać się szczególnie hydraulikom - palcami blokuje się odpowiednie otwory, zmieniając kierunek przepływu wody pod ciśnieniem, która to - płynąc przez specjalnie ukształtowaną rurę - wydaje dźwięki.

#5. Lodowa orkiestra


Terje Insungset - perkusista i kompozytor z Norwegii - doszedł któregoś dnia do wniosku, że klasyczne instrumenty wykorzystujące drewno czy metal są zbyt mainstreamowe i postanowił wszystkie możliwe elementy zastąpić... lodem. Tak powstała lodowa trąbka, lodowy ksylofon czy lodowa wiolonczela. Wycinany przy pomocy piły łańcuchowej lód pochodzi z zamarzniętych jezior - im świeższy, tym lepszy. Stary lód brzmi ponoć paskudnie. Ale i z nowym chyba trudno o ciepłe brzmienie...

#6. Zeusofon


Co robił Zeus w przerwach pomiędzy ciskaniem piorunów w niegodnych i przymilaniem się do co młodszych bogiń? Twórcy tego instrumentu zgodnie stwierdzili, że z pewnością oddawał się muzyce i na jego cześć nazwali instrument wydobywający dźwięki przy pomocy cewek Tesli. Trzeba przyznać, że "zeusofon" wygląda wprost zjawiskowo!

#7. Grające nabrzeże


Ci, którzy mieli przyjemność wybrać się na wakacje do Chorwacji, zapewne odwiedzili Zadar - malowniczą nadmorską miejscowość z jedną szczególną atrakcją turystyczną. "Grające nabrzeże" to w rzeczywistości szereg rur umieszczonych pod promenadą, które to rury pod wpływem uderzających fal wydobywają dźwięki, zachowując się jak zupełnie normalne organy.

Źródła: 1, 2, 3
13

Oglądany: 82727x | Komentarzy: 72 | Okejek: 244 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.01

18.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało