Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 najgrubszych krajów na świecie

149 261  
283   50  
Póki co Polska nie załapała się do pierwszej dziesiątki, ale niestety chyba coraz szybciej pniemy się w rankingu krajów, których obywatele mają nadwagę. Prawie 1,6 miliarda ludzi na świecie ma nadwagę lub jest chorobliwie otyłych. Co najdziwniejsze, Stany Zjednoczone nie są na pierwszym miejscu w tym zestawieniu.

#1. Malta

Na Malcie jest 21,1 % ludzi otyłych i ze znaczną nadwagą. Jest to najgrubszy kraj spośród członków Unii Europejskiej. Maltańczycy również przodują w rankingach jeśli chodzi o palenie papierosów i picie alkoholu (11 litrów czystego alkoholu rocznie na głowę). Nadmierne picie alkoholu jest przyczyną otyłości oraz zwiększa ryzyko zachorowania na raka i choroby sercowe.

#2. Meksyk


W Meksyku standardy żywieniowe drastycznie zmieniły się w ciągu kilku lat. Na początku lat 80. wprowadzono do sklepów żywność przetworzoną i pojawiły się tanie fast foody. Meksykanie uwielbiają słodkie, tłuste, słone kaloryczne przekąski. Ministerstwo zdrowia widząc, że już prawie 33% obywateli jest otyłych, wprowadza różne programy promujące zdrową nieprzetworzoną żywność i zmianę diety.

#3. Belize


Belize nie tylko dzieli granicę z Meksykiem, dzieli również problemy z nadwagą. 34,9% obywateli Belize jest otyłych. Ministerstwo Zdrowia alarmuje i prosi ludzi, aby ograniczyli spożywanie wysokokalorycznych, słodkich oraz tłustych potraw. Zaleca spożywanie surowych warzyw, pieczywa pełnoziarnistego i ostrzega przed nadmiernym soleniem jedzenia.

#4. Kuwejt


Prawie połowa kobiet w Kuwejcie ma nadwagę. 42,8% społeczeństwa jest chorobliwie otyła. Ludzie w Kuwejcie są zamożni, więc stać ich na to, aby jeść dużo i dobrze. A że uwielbiają czerwone mięso i potrawy smażone w głębokim tłuszczu oraz nigdy nie odmawiają sobie słodyczy na deser, to nie ma się co dziwić, że mają znaczną nadwagę.

#5. Zjednoczone Emiraty Arabskie


ZEA to bogaty kraj, którego obywatele prowadzą luksusowe życie i nie żałują sobie niczego. Jednak skutkiem ubocznym tego rozpasania jest to, że 47,5% obywateli ZEA ma wskaźnik BMI pomiędzy 25 a 30. 13% jest chorobliwie otyłych. I tutaj powodem tego są wszechobecne restauracje fast food i zamiłowanie mieszkańców do tłustego jedzenia.

#6. Libia


Kobiety w krajach arabskich są zazwyczaj otyłe. Wynika to z tego, że większość czasu spędzają w domu i z nudów podjadają bez przerwy. W 2013 prawie 53,2 mieszkańców tego kraju było uważanych za ekstremalnie otyłych. Wprowadzono programy uświadamiające o zagrożeniach zdrowia towarzyszących otyłości i teraz jedynie 30,2% Libijczyków jest otyłych.

#7. Bahrajn


Wśród dorosłych mieszkańców Bahrajnu 66% jest otyłych, 42,4% dziewczynek w wieku 12-17 lat i 29,9% chłopców w tym samym wieku. Obywatele tego państwa uwielbiają spokojny, siedzący tryb życia i są zafascynowani fast foodem. Z tego powodu 15% ludzi choruje tam na cukrzycę. Badania pokazują, że przeciętny mieszkaniec zjada dziennie 2889 kalorii.

#8. Wenezuela


Prawie 67,5% Wenezuelczyków, którzy skończyli 20 lat jest otyłych. O dziwo, tu przyczyną otyłości jest bieda. Mieszkańcy nie mają dostępu do zdrowego jedzenia, gdy tylko mogą to starają się najeść na zapas. Ich podstawowe jedzenie to potrawy mączne oraz potrawy smażone na tłuszczu.

#9. Stany Zjednoczone


Dane z września 2015 roku pokazują, że 35% mieszkańców Missisipi, Zachodniej Wirginii i Arkansas jest chorobliwie otyłych. W pozostałych stanach wyniki wahają się między 20% a 30%. Ogólnie mówiąc, jeden na trzech Amerykanów ma nadwagę lub jest chorobliwie otyły. Rocznie z powodu otyłości umiera prawie 120 000 ludzi. Leczenie otyłych kosztuje średnio półtora tysiąca dolarów.

#10. Republika Nauru


Światowa Organizacja Zdrowia donosi, że prawie 94,5% obywateli Nauru jest otyłych, z czego aż 71,7% chorobliwie. Prawie 99% procent terenu państwa nie nadaje się do uprawiania roli, co oznacza, że praktycznie cała żywność jest sprowadzana zza granicy. Obywatele Nauru jedzą przetworzoną żywność, zawierającą mnóstwo cukru, soli, tłuszczy i konserwantów. Nie ma się więc co dziwić, że mieszkańcy Nauru są najgrubsi na świecie.
6

Oglądany: 149261x | Komentarzy: 50 | Okejek: 283 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.10

24.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało