Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawych faktów z pełnej uciech i rozrywek historii... papieży

92 694  
423   93  
Zastanawiał się ktoś kiedyś jak to jest być papieżem? Ja też nie. I błąd - bo okazuje się, że nawet w Watykanie bywa dość... zabawnie.

#1. Benedykt XII

Papież z przypadku - Benedykt XII, który został papieżem w 1334 roku, z całą pewnością nie został doceniony za swoje wybitne zasługi. Co więcej, sam swoim wyborem był zaskoczony nie mniej niż inni kardynałowie. Niektórzy z nich mieli w zwyczaju za pierwszym podejściem (w pierwszej turze, ha?) głosować na losowo wybranego kandydata z listy, tylko po to, by przekonać się, jak głosują inni (i na przykład dać się odpowiednio drogo przekupić za poparcie w kolejnych głosowaniach). Jednak w 1334 los spłatał purpurowym figla - niechcący wszyscy oddali głos na tego samego człowieka i impreza pod tytułem konklawe skończyła się właściwie zanim zdążyła się zacząć.
#2. Innocenty X

Na początku XVII wieku niemieccy braciszkowie Paulini oddawali się produkcji piwa - i to dobrego, chwalonego. W okresie postu spożywali wyłącznie piwo własnej roboty, jednak fakt, że było ono tak dobre, wprawiał skromnych mnichów w konsternację. No bo jak to tak - gdzie post, a gdzie wyśmienity złocisty trunek. Wymyślili więc, że zapytają samego prezesa - wzięli beczki na plecy i udali się do Watykanu, by papież sam ocenił, czy picie piwa jest dopuszczalne podczas postu czy też nie. W czasie trwającej kilka tygodni podróży piwo wytrzęsło się, zgrzało - generalnie spsiało tak, że było nie do wypicia. Postawiony przed takim napojem papież uznał, że picie tegoż to najwyższa oznaka umartwiania ciała i do postu pasuje w stu procentach. A Paulini? Cóż... z pewnością mieli dobre intencje.

#3. Klemens VII

Grupa katolickich przyjemniaczków wybrała się do papieża Klemensa VII urzędującego w latach 1523-1534 z ciekawą inicjatywą. Otóż chcieli oni, by papież zakazał picia kawy, która z całą stanowczością musiała być napojem szatana. Klemens popróbował kawy, popatrzył na niedoszłych lobbystów (upewniając się przy okazji, czy aby przypadkiem nie urwali się z jakiegoś krzyża albo i choinki), po czym orzekł, że "kawa jest tak pyszna, że grzechem byłoby pozwolić, aby mogli ją pić tylko niewierni". Być może właśnie wtedy ukuto powiedzenie o "świętszych od papieża".#4. Franciszek

Aktualnie urzędujący papież Franciszek ma mieszaną prasę - dla jednych klękanie przed islamistami i otwarcie na związki jednopłciowe to dowód jego wspaniałomyślności, dla innych najjaskrawszy przykład, że nawet papież potrafi zbłądzić. A Franciszek błądził za młodu, i to niemało. Pomijając niewyjaśnione wątki domniemanej współpracy z juntą, jeszcze jako Jorge Bergoglio pracował w laboratorium, zmywał podłogi, a nawet... stał na bramce w jednej z dyskotek w Argentynie. I cóż by tu zrobić z tak pięknie rozpoczętym pontyfikatem...?#5. Benedykt IX

Wydaje się, że żyjący w XI wieku Benedykt IX - w cywilu Teofilatto di Tusculo - nie był wzorem papieża. Mimo to... był papieżem trzy razy. Za pierwszym razem pokazano mu drzwi ze względu na nieskrywaną rozwiązłość. Swojego następcę Benedykt IX ekskomunikował i wygnał z Rzymu, po czym sam zasiadł na tronie - po raz drugi. Zagrzał miejsca jedynie przez dwa miesiące, kiedy odsprzedał etat własnemu ojcu chrzestnemu. Po jego śmierci... tak, Benedykt IX znów wrócił do Stolicy Apostolskiej, wygrywając wybory dzięki nieumiarkowaniu w przekupstwie i łapownictwie. Gra o tron, poziom: Watykan.


#6. Grzegorz X

Ile trwa konklawe? Wszystko zależy od tego, jak szybko kardynałowie dokonają między sobą odpowiednich rozrachunków i jednomyślnie wskażą nowego papieża. Nie zawsze idzie łatwo - w latach 1268-1271 papieża nie było, ponieważ purpurowi panowie nie byli w stanie dojść do porozumienia. Viterbo, gdzie odbywało się konklawe, było zablokowane przez bite 3 lata, co tak zdenerwowało mieszkańców, że ci odmówili w końcu przysyłania kardynałom czegokolwiek oprócz chleba i wody. I to nie pomogło, więc na rozpęd zdemontowali z goszczącego duchownych pałacu dach. Żydowskim targiem papieżem został Grzegorz X.

#7. Jan XXIII

Czasem trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Pewnego razu dziennikarze zapytali papieża Jana XXIII o to, ile osób pracuje w Watykanie. Niewiele się zastanawiając, papież rzucił "mniej więcej połowa". Dobry etat nie jest zły...
Źródła: 1, 2, 3
3

Oglądany: 92694x | Komentarzy: 93 | Okejek: 423 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

01.06

31.05

30.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało