Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawostek o trzęsieniach ziemi

59 640  
285   44  
Niewielkie trzęsienia ziemi zdarzają się praktycznie non stop. Na szczęście ich siła jest tak niewielka, że w najgorszym przypadku mogą trochę pobujać żyrandolem. Co jakiś czas dochodzi jednak do znacznie większych trzęsień.

#1.

Jedne z największych trzęsień w historii Stanów Zjednoczonych miały miejsce w północno-wschodnim Arkansas, w pobliżu New Madrid. Trzęsienia z grudnia 1811 oraz stycznia i lutego 1812 roku miały magnitudę sięgającą od 7,5 do 8, a to wystarczyło, by zawrócić bieg Missisipi, rozdzwonić dzwony kościelne w odległym o 2000 kilometrów Bostonie i połamać chodniki w leżącym 1400 kilometrów od New Madrid Waszyngtonie.

#2.

Najsilniejsze udokumentowane trzęsienie ziemi w historii miało magnitudę 9,5 i w maju 1960 roku zniszczyło południowe Chile. Według sejsmologów mało prawdopodobne jest, by mogło kiedykolwiek wydarzyć się trzęsienie o magnitudzie większej niż 10. Ale jeśli wziąć pod uwagę fakt, że każdy kolejny stopień na skali oznacza 10-krotnie większą siłę (i 31-krotnie większą energię trzęsienia), to nieszczególne to pocieszenie.

#3.

Dla jednych trzęsienie ziemi oznacza, że czas staje w miejscu. Dla reszty świata wręcz przeciwnie - czas przyspiesza. I to dosłownie. 8,9-stopniowe trzęsienie z Japonii było tak silne, że na trwałe przyspieszyło obrót Ziemi, skracając dobę o 1,8 mikrosekundy. Podobnie trzęsienie ziemi pod Oceanem Indyjskim w 2004 roku sprawiło, że ziemska doba straciła kolejne 2,68 mikrosekundy.

#4.

Trzęsienia powodują ogromne zniszczenia, pochłaniają tysiące istnień, skracają doby, a nawet... przesuwają miasta. 8,8-stopniowe trzęsienie, które nawiedziło Chile pod koniec lutego 2010 roku było tak silne, że dosłownie przesunęło miasto Concepcion o 3 metry na zachód!

#5.

Podczas trzęsienia ziemi w 1906 roku na dachu jednego z płonących, walących się hoteli w San Francisco zauważono trzech mężczyzn. Nie było sposobu, by ich uratować. Groziło im albo spadnięcie z dużej wysokości, albo spłonięcie żywcem. Jeden z dowódców armii podjął wówczas decyzję, by trzech nieszczęśników zastrzelić, oszczędzając im cierpień.

#6.

Wydawałoby się, że historia trzęsień powinna dać nam wszystkim porządną nauczkę, zwłaszcza w rejonach szczególnie narażonych na występowanie tych zjawisk. Nic bardziej mylnego. W 2001 roku pracownicy Microsoftu - ludzie podobno nawet niegłupi - zignorowali wyjące alarmy i migające światła, pracowali dalej i dopiero komunikat wysłany na ekrany ich komputerów zdołał odspawać ich od obrotowych krzeseł i zainicjował ewakuację. Informatycy to jednak specyficzni ludzie...

#7.

Najsilniejsze trzęsienie w historii Polski miało miejsce 5 czerwca 1443 roku. Trzęsienie o magnitudzie 6,0 miało epicentrum w pobliżu Strzelina. Spowodowało zniszczenia we Wrocławiu, Krakowie i Brzegu. W wyniku tamtego trzęsienia śmierć poniosło 30 osób. Następne straty w ludziach - spowodowane trzęsieniem ziemi - ponieśliśmy dopiero prawie 600 lat później, 18 kwietnia 2015 roku. 2 górników w kopalni Wujek zostało uwięzionych pod powierzchnią i nie udało się ich wydostać.


Źródła: 1, 2, 3
1

Oglądany: 59640x | Komentarzy: 44 | Okejek: 285 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.05

28.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało