Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

13 zaskakujących faktów o Wielkiej Brytanii

298 652  
877   141  
Wielka Brytania to druga ojczyzna Polaków, a Londyn to 17 województwo, ale czy wiecie co może królowa, jakie dziwne prawa wciąż obowiązują i w jakim wieku można legalnie pić alkohol? Oto lista mniej i bardziej szokujących ciekawostek.

#1. Co może królowa

Rodzina królewska jest obecnie właściwie tylko ozdobą. Kiedyś królowa decydowała o wszystkim, teraz jej rola ogranicza się do przyjmowania gości, brania udziału w różnych imprezach, uśmiechania się i przyciągania turystów. Nie oznacza to, że zupełnie nic nie ma do powiedzenia. Elżbieta II ma prawo mianować i odwoływać ministrów, przyznać i odebrać paszport oraz wypowiedzieć wojnę.

#2. Królowa nie ma paszportu

via shutterstock.com
Królowa udziela zgody na wydanie paszportu swoim obywatelom, ale sama go nie posiada. Gdy podróżuje do obcych krajów, jedzie jako dyplomata i przechodzi przez wszystkie kontrole jak przez powietrze. Może jechać w każde miejsce na Ziemi i nikt nie śmie poprosić jej o dokument identyfikacyjny ani zważyć jej walizki. Ta to ma życie!

#3. Elżbieta II ma niezły majątekMoże i nie ma prawdziwej władzy, ale legalnie posiada 1/6 terytorium świata. Oprócz Wielkiej Brytanii jej własnością jest ponad 30 terytoriów, wliczając w to Australię, Jamajkę i Kanadę. W każdym z państw będących częścią Wspólnoty Narodów, monarcha brytyjski jest uznawany za głowę państwa, mimo że faktyczne rządy spoczywają w rękach prezydentów.

#4. Picie nieletnichNasze skojarzenia z typowym Brytyjczykiem to zazwyczaj pijaniutki turysta w Krakowie lub jeszcze bardziej pijany kibic piłkarski. Kufelek piwa jest już oficjalnie częścią diety Anglików. Zgodnie z prawem osoba, która nie ukończyła 18 lat nie może kupić alkoholu w barze i sklepie, ale osoba powyżej piątego roku życia może legalnie pić alkohol w domu, pod warunkiem, że jest pilnowana przez rodzica.

#5. KoninaKoninę można zjeść prawie wszędzie, jednak w Wielkiej Brytanii jest to nielegalne. Pamiętacie skandal z 2013 roku, kiedy okazało się, że w mięsie wołowym była domieszka koniny? Dla Brytyjczyków był to szczególny cios. Od tamtej pory każdy koń, kucyk, muł oraz… zebra musi mieć swój paszport. Ma to zapobiec zabijaniu tych zwierząt w celu konsumpcji.

#6. Dopiero niedawno zniesiono niewolnictwoNiewolnictwo? Przecież to Stany Zjednoczone! Jednak i Wielka Brytania ma na swoim koncie wiele niechlubnych przypadków legalnego niewolnictwa. Mimo że zakaz handlu niewolnikami na terenie Imperium Brytyjskiego uchwalono w 1833 roku, to w Wielkiej Brytanii kwitł na dobre handel ludźmi. Wykorzystywano ich w seks biznesie lub jako darmową siłę roboczą. Dopiero w 2010 roku wprowadzono prawo zabraniające sprzedaży ludzi do pracy w prostytucji, a od 2013 pracuje się nad ustawą o współczesnym niewolnictwie.

#7. Obozy koncentracyjneNiemcy nie byli twórcami pomysłu na obozy koncentracyjne, które budowali podczas drugiej wojny światowej. Brytyjczycy jako pierwsi wpadli na ten pomysł podczas wojny z Burami w 1902 roku. Lord Kitchener zamykał w specjalnych obozach rodziny bojowników burskich. Rodziny dostarczały żywność i zajmowały się rannymi żołnierzami, okrutny pomysł Brytyjczyków utrudnił Burom życie.

#8. Dzieci trzech rodzicówWielka Brytania jest pierwszym na świecie państwem, które w 2015 roku zalegalizowało sztuczne zapłodnienie przy wykorzystaniu DNA trzech osób - dwóch kobiet i jednego mężczyzny. Metoda polega na wykorzystaniu niewielkiego fragmentu DNA trzeciej osoby i pozwoli na urodzenie zdrowego dziecka osobom z chorobami genetycznymi. Wielu ludzi było oburzonych tym, że rząd brytyjski bawi się w Boga, ale dla rodziców obarczonych chorobami genetycznymi jest to szansa na zdrowe dziecko.

#9. Kate Middleton wspomaga gospodarkęKate Middleton, sympatyczna, śliczna i świetnie ubrana dziewczyna, stała się wzorem dla Brytyjek. Cokolwiek założy przyszła królowa natychmiast znajduje się w sklepach. Przeciętna mieszkanka Anglii wydaje średnio 250 funtów na to, aby upodobnić się do Kate. Nie tylko producenci odzieży zarabiają na żonie księcia Wiliama. Fryzjerzy i pracownicy salonów piękności mogą z zamkniętymi oczami czesać i malować klientki tak, aby wyglądały jak uwielbiana Kate.

#10. HistoriaHistoria Anglii jest tak stara, że większość krajów przy staruszce Brytanii to dzieciaki. Stare zamki, zabytki, domy, które mają średnio 200 lat, Stonehenge i mury obronne świadczą o tym, że Anglia ma za sobą kawał historii. Najstarszy znaleziony przez archeologów dom znajduje się w Yorkshire i ma ponad 10500 lat. Naukowcy sądzą, że służył za schronienie dla ludzi podczas ostatniej epoki lodowcowej.

#11. Sympatie dla nazistówEdward VIII, wujek obecnej królowej, był zachwycony, gdy naziści doszli do władzy. Na tym zdjęciu widzimy go w otoczeniu kilku niemieckich nazistów. Przyjaźnił się z niemieckim ambasadorem, a przy okazji szpiegiem - Leopoldem von Hoeschem. Wypłynął również na światło dziennie film nakręcony w 1933 roku, na którym można zobaczyć młodziutką Elżbietę i jej siostrę wykonujące nazistowskie pozdrowienie.

#12. Jedna na trzy kobiety dokonała aborcjiOd 1967 roku aborcja jest legalna w Anglii, Szkocji i Walii. Nikt nie uważa, że jest to niemoralne czy też może być nielegalne. Liczba aborcji ciągle rośnie. W 1995 roku wykonano 154 300 aborcji, a w 2013 trochę ponad 200 000. Uważa się, że liczba aborcji może nadal rosnąć, ponieważ kobiety skupiają się bardziej na robieniu kariery niż na zakładaniu rodziny.

#13. Można legalnie zabić Szkota


Jest to prawo, które obowiązywało w przeszłości, a obecnie jest tak zwanym prawem martwym, ale nikomu się nie chce go zmienić. Obecnie Anglicy przyznają, że Szkoci to też ludzie i nie żywią morderczych zamiarów wobec nich, ale prawo miasta York pozwala teoretycznie na zabicie Szkota, który wchodzi w mury miasta uzbrojony w łuk i strzały.
10

Oglądany: 298652x | Komentarzy: 141 | Okejek: 877 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało