Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

12 najbardziej niezwykłych rzeczy używanych jako środki płatnicze

61 533  
250   52  
Czym płacimy? Pieniędzmi. W formie banknotów, monet lub za pomocą czeku czy karty płatniczej. I tak jest teoretycznie na całym świecie. Jednak nawet dziś w wielu miejscach możesz zapłacić rybami, kapslami z butelek po piwie lub… moczem.

#1. Sól

Błędnie uważa się, że żołnierze rzymscy walczyli w czasie istnienia Imperium Rzymskiego za sól. Jednak tylko część ich żołdu była wypłacana w postaci soli. Sól była bardzo drogocenna i przydatna. Można nią było doprawić jedzenie, zakonserwować mięso i użyć do odkażania ran. W tamtych czasach sól była tak cenna, że niektórzy woleli zapłatę solą niż złotem.

#2. Kokaina


Kolumbia słynie na całym świecie z produkcji kokainy. W niektórych miejscach w tym kraju kokaina stała się środkiem płatniczym. W jaki sposób? Rząd kolumbijski wprowadził ścisłą kontrolę na granicach i wewnątrz kraju, starając się zapobiegać handlowaniu narkotykami. W niektórych społecznościach nie ma pieniędzy, a za to jest mnóstwo kokainy. Więc po prostu używają tego co mają do kupienia żywności i ubrań.

#3. RybyDo niedawna w więzieniach można było wszystko kupić za papierosy. Ostatnie akcje społeczne i zakaz palenia w niektórych więzieniach sprawił, że trzeba było poszukać nowej waluty. Więźniowie obecnie załatwią co i/lub kogo trzeba za ryby w puszkach, zwłaszcza za makrele. Jeden z producentów tych ryb w puszkach mówi, że połowę swojej produkcji sprzedaje więzieniom.

#4. MuszleOd wieków muszle były używane jako pieniądze. W ciągu stuleci płacono nimi praktycznie na całym świecie - w Europie, Azji i Afryce. Były one cenne, ponieważ można z nich zrobić przepiękną biżuterię. Obecnie za muszle można kupić towar i zapłacić za usługi w niektórych rejonach Wysp Salomona.

#5. Skóra z bobraDzisiaj by to raczej nie przeszło, ponieważ obrońcy wszelakich zwierzątek na bank by potępili używanie skór zwierzęcych jako pieniędzy. Jednak dawno temu skóry były legalnym środkiem płatniczym. Ludzie szyli z nich ubrania chroniące ich przed chłodem. Gdy pierwsi osadnicy z Europy wylądowali w Ameryce Północnej, okazało się, że jedyną rzeczą mającą wartość zarówno dla nich, jak i dla Indian były skóry z bobra i używano ich jako zapłaty za różne rzeczy.

#6. SłodyczeW 2008 roku w stolicy Argentyny zabrakło monet o niskich nominałach. Sklepikarze, kierowcy autobusów i inni ludzie gromadzili pieniążki, a potem sprzedawali je na czarnym rynku. Kilogram metalu był wart więcej niż ich nominalna wartość. Sklepy nie miały innego wyjścia jak zacząć wydawać resztę w słodyczach, ponieważ w kasach brakowało centavos.

#7. KapsleNie tylko w Falloucie możesz zapłacić kapslami. W Kamerunie rozgorzała wojna między producentami piwa. Na niektórych kapslach wszystkich marek piwa znajdują się jakieś nagrody - można dostać darmowe piwo lub wygrać wycieczkę. Oznaczony kapsel ma pewną wartość i można nim spokojnie zapłacić za drobne zakupy czy usługi.

#8. HerbataLiście herbaty sprasowane w formie cegły były legalnym środkiem płatniczym w Mongolii, Chinach, Rosji i Tybecie od IX wieku aż do I wojny światowej. Cena takiej cegiełki zależała od wielkości, rodzaju liści i tego, jak bardzo jej brakowało na danym terenie. Były łatwe do przechowania i transportowania.

#9. Wielkie kamieniePomimo tego, że oficjalną walutą w Mikronezji jest dolar amerykański, poszczególne wyspy mają również swoją walutę. Na wyspie Yap płaci się wapieniami. Są one cenne tylko dlatego, że nie występują na tej wysepce, więc muszą być wykopywane w innych miejscach i przywożone na kajakach. W użyciu są kamienie różnej wielkości. Im większy, tym ma większą wartość, ponieważ przywiezienie go na wyspę kosztowało wiele trudu.

#10. Karty telefoniczne

shutterstock_309499577

W krajach afrykańskich nie ma co zawracać sobie głowy pieniędzmi. Przy różnych zawirowaniach politycznych, ciągłych wojnach czy też katastrofach naturalnych normalne jest to, że pieniądz może stracić wartość w ciągu jednego dnia. A że jednak pasuje czymś płacić, wybór padł na karty doładowujące do telefonów. W Kongo najpopularniejsze są karty Airtime, którymi możesz również przekupić urzędników państwowych.

#11. SerSer nie bardzo nam się kojarzy ze środkiem płatniczym, ale we Włoszech jest używany od stuleci. Parmezan używany jest jako zastaw. Producenci sera mogą w ten sposób uzyskać pożyczkę bankową. Pożyczki udziela się zazwyczaj na dwa lata, ser dojrzewa spokojnie w skarbcu bankowym, a jeśli pożyczka nie zostanie spłacona, bank ma cenny ser na sprzedaż.

#12. MoczMocz? Jakim cudem? Oczywiście znów wracamy do więzienia. W zakładach zamkniętych często przeprowadzane są badania moczu, mające wykryć obecność narkotyków. Czysty mocz jest bardzo cenny i jeśli dostarczysz w prezerwatywie taką idealną próbkę, możesz się nieźle ustawić i spokojnie doczekać końca wyroku.
2

Oglądany: 61533x | Komentarzy: 52 | Okejek: 250 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

16.09

15.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało