Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 potwornickich ciekawostek o psach

113 130  
566   86  
Czy pies pomoże ci znaleźć... żonę? Czy to ludzie oswoili wilki? Dlaczego twój pies patrzy ci w oczy?

#1. Na szczeniaczka!


Według eksperymentu przeprowadzonego przez pewnego Francuza, zaledwie jedna z dziesięciu zaczepionych na ulicy kobiet jest skłonna podać wam swój numer telefonu. Jeśli macie ze sobą psa, co trzecia się zgadza. Kolejne badania dowodzą, że sam wygląd osób z psami jest lepiej oceniany przez ankietowanych. Osoby ze zwierzakiem na zdjęciu oceniane są jako przyjaźniejsze i szczęśliwsze. Same plusy!

#2. Patrz mi w oczy


Oczy odgrywają bardzo ważną rolę w komunikacji, a co więcej, możemy z nich odczytać nastrój obserwowanej osoby czy nawet dojrzeć problemy zdrowotne. Patrzenie w oczy w trakcie rozmowy jest dla nas zupełnie naturalne, jednak okazuje się, że dla większości zwierząt taki sposób komunikacji w ogóle nie istnieje. Jak dotąd zauważyliśmy, że poza ludźmi tylko psy zaglądają głęboko w oczy, by odczytywać nastrój rozmówcy. A co jeszcze ciekawsze, w ten sposób patrzą tylko w ludzkie oczy! W swoim pieskim świecie nie używają już tej zdolności.

#3. Chlip-chlip


Przeważnie wydaje nam się, że naturalnym jest odchylenie języka do góry. Psy robią to jednak na odwrót. Nie zawsze zwracamy też uwagę na to, że nie piją tylko tej wody, którą nabrały w "łyżeczkę". Szybko podniesiony język wytwarza podciśnienie, które podnosi wodę, a kiedy ta jest w powietrzu, pies ją "łapie". Prawdopodobnie właśnie dlatego strzelanie do psa z pistoletu na wodę kończy się bezbłędnym złapaniem wody w pysk.

#4. Prawdziwi bojownicy!


Mają za to bardzo dobrze rozwinięte zmysły węchu i dotyku. Jak prawdziwi bojownicy! Zmysły te są im niezbędne do odnalezienia sutka. Warto też pamiętać, że jeśli szczeniak z jakiegoś względu nie ma dostępu do mleka matki, to nie wolno podawać mu mleka krowiego! W dużym skrócie mleko krowie ma za mało tłuszczu, a za dużo cukru, może to powodować problemy z układem pokarmowym i niedobór wartości odżywczych.

#5. Jak w samochodzie na słońcu


Sputnik 2 nie był satelitą, który mógłby wrócić na ziemię, dlatego Łajka dostała na Bajkonurze bilet w jedną stronę i obietnicę spokojnej śmierci. Oczywiście były też inne profity: przysłużenie się nauce, zostanie pierwszym psem w kosmosie, bycie niekwestionowaną legendą, prztyczek w nos dla wszystkich kotów i kosteczka. Chociaż pewnie wystarczyłaby sama kosteczka.

Łajka miała umrzeć przez asfiksję (uduszenie przez niedobór tlenu), niektóre źródła podawały też, że została poddana eutanazji na pokładzie Sputnika. Dopiero na przełomie tysiącleci rosyjscy naukowcy przyznali, że Łajka zginęła już czwartego dnia, a do śmierci doprowadził wadliwy system chłodzenia kapsuły.

Sama misja wzbudzała pewne kontrowersje ze względu na pewną śmierć psa, jednak jednym z pierwszych, i wspominanym do dziś, którzy podniósł problem w sferach naukowych był polski popularyzator nauki Krzysztof Boruń. Miał określić wysłanie Łajki w przestrzeń kosmiczną jako niewątpliwą stratę dla nauki.

#6. To więcej, niż myśleliśmy!


Do niedawna byliśmy przekonani, że ludzie zaczęli współpracować z psami około 15 tysięcy lat temu i że działo się to we wschodniej Azji. Badacze z Finlandii i Niemiec przełamali ten mit, dowodząc, że w Europie człowiek bratał się z psem o wiele dawniej. Według ich badań, symbioza między wilkiem a człowiekiem zaczęła pojawiać się w okresie ostatniego zlodowacenia, około 30 tysięcy lat temu. Wskazują na to badania psich szkieletów znajdowanych między innymi przy zwłokach ludzkich.

#7. Psy są nasze, europejskie


Ci sami badacze co w poprzednim punkcie porównali DNA 18 prehistorycznych wilków i 77 dzisiejszych psowatych. Wyniki były zaskakujące, okazało się, że właściwie wszystkie psy pochodzą z 4 linii genetycznych wilków, i to wilków europejskich! Poprzednio sądzono, że wśród psów i psowatych istnieje o wiele większa różnorodność.

#8. Psy na opak


Zależność ta jest dobrze udokumentowana, jednak nie do końca wiemy jakie są przyczyny krótszego życia dużych ras psów. Jednymi z najkrócej żyjących są dogi niemieckie, ze spodziewaną długością życia oscylującą w okolicach 7 lat, yorki jazgoczą średnio dwa razy dłużej. Naukowcy widzą tylko dwie możliwe przyczyny takiej sytuacji (uwaga!): mówią, że albo duże psy starzeją się szybciej, albo zaczynają dojrzewać młodziej (sic!). Tak, to było mało odkrywcze, ale żeby było śmieszniej, to nie udało im się dowieść żadnej z tych tez.

Dość dobrym kandydatem do rozwiązania zagadki jest hormon wzrostu, którego u małych ras jest po prostu mniej. Bardzo możliwe, że powoduje on nie tylko szybszy i większy przyrost tkanek i organów, ale także szybsze ich zużycie.

#9. Prawo karne


Za znęcanie się nad psem lub jego uśmiercenie grozi w Polsce kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Jeśli pies zmarł w wyniku znęcania się nad nim, maksymalna kara wzrasta do 3 lat pozbawienia wolności. Za podrabianie pieniędzy idziemy siedzieć na nie mniej niż 5 lat, a maksymalnie 25. Oczywiście, jeśli będzie to jedynie dziesięciozłotówka, to sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, jednak wartością wyjściową są widełki 5-25 lat.

#10. Kto by pomyślał!


Początkowo sądziło się, że psowate "przykleiły" się do ludzkich osad, kiedy ludzie zaczęli hodować zwierzynę w celach konsumpcyjnych. Miały być wtedy wabione zapachem krwi i obecnością kóz czy owiec. Najnowsze badania wskazują jednak, że wilki zaczęły śledzić koczownicze grupy ludzi, ponieważ żerowały na resztkach jedzenia pozostawianych przez człowieka. Z czasem oswoiły się i broniły swoich nowych kompanów, a także brały udział w polowaniach u boku homo sapiens, a przecież grupa myśliwych składająca się z ludzi i wilków miała o wiele większe szanse powodzenia przy polowaniu na dużą zwierzynę! Jak widać, to musiało się udać i udało się. Zostaliśmy przyjaciółmi do dziś.

Takie sytuacje nie są w świecie zwierząt niczym nadzwyczajnym, spójrzcie tylko na związek bąkojadów z kopytnymi.

Oglądany: 113130x | Komentarzy: 86 | Okejek: 566 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało