Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Nieznany projekt samolotu bezzałogowego, który doprowadził do śmierci lotnika

42 677  
243   69  
Po utracie nad ZSRR samolotu rozpoznawczego U-2 i uwięzieniu przez Rosjan jego pilota Gary'ego Powersa 1 maja 1960 r., w CIA uznano, że jest potrzeba stworzenia skuteczniejszego środka rozpoznania - samolotu szybszego i bardziej odpornego na kontrdziałania przeciwnika. Tak powstał Projekt Tagboard, dzięki któremu powstał samolot bezzałogowy D-21.

D-21 miał mieć zadania podobne do U-2 Dragon Lady i SR-71 Blackbird - miał przelatywać nad celem i go fotografować, z tym że ten pojazd osiągał prędkość Mach 3, a w środku nie siedział pilot. Prace nad projektem rozpoczęły się w 1962 roku, pierwszy lot odbył się w 1964, a do służby dron wszedł 1969 r. W sumie wybudowano 38 egzemplarzy - bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że samolot w służbie był jedynie dwa lata i wykonał 4 misje bojowe, z drugiej strony wytłumaczeniem może być to, że po wykonaniu zadania samolot nie wracał do bazy, tylko ulegał samozniszczeniu.


Pojazd miał niewielkie rozmiary, wewnątrz mieścił się jedynie silnik strumieniowy, pojedynczy aparat fotograficzny i jednostka sterująca. Samolot był uwalniany w locie z nosiciela, którym była specjalna wersja SR-71, wykonywał lot po zaprogramowanej trasie, w ustalonym miejscu włączając kamerę, wracał na wyznaczoną pozycję, uwalniał kapsułę z kasetą filmową i po oddaleniu się na bezpieczną odległość ulegał samozniszczeniu. Samolot nosiciel miał oznaczenie M-21 (Mother - matka), a samolot rozpoznawczy D-21 (Daughter - córka).



W latach 1969-1971 D-21 wykonał cztery misje bojowe w ramach operacji "Senior Bowl", której zadaniem było uzyskanie fotografii chińskiego poligonu nuklearnego "Lop Nor". Chińczycy nigdy nie wykryli przelotów samolotu, ale to niewiele zmieniło w całości operacji.


W czasie pierwszego lotu nad Chinami zawiódł układ sterowania i po wykonaniu przelotu nad celem dron kontynuował lot na wprost, aż do rozbicia się o ziemię, już gdzieś na terytorium ZSRR. Po tej porażce 20 lutego 1970 r. wykonano kolejny lot testowy, który umożliwił usunięcie błędów i po nim odbyła się kolejna misja bojowa.



16 grudnia 1970 r. samolot pomyślnie sfotografował cel, zawrócił i osiągnął punkt zrzutu zasobnika. Tutaj niestety częściowej awarii uległ spadochron zasobnika, co spowodowało utratę w morzu wszystkich zrobionych zdjęć.


W czasie jednego z kolejnych testów doszło do tragicznego wypadku. Dotychczas D-21 był oddzielany od M-21 w czasie delikatnej pętli odwróconej, w jej szczytowym momencie, co ułatwiało separację. W tym teście oddzielenia dokonano w czasie lotu prostego i niestety wtedy doszło do awarii silnika drona. D-21 opadł na M-21 uszkadzając jego ogon, co doprowadziło do zniszczenia obu samolotów. Dwuosobowa załoga nosiciela katapultowała się, pilot Bill Park bezpiecznie wylądował, odpowiedzialny za ładunek oficer Ray Torick utonął po wodowaniu.


Po tym incydencie dokonano dużej zmiany w projekcie i rolę nosiciela przejął bombowiec B-52, a na brzuchu drona, gdzie dotychczas znajdowały się przyłącza do M-21, zainstalowano odrzucany silnik rakietowy, który miał pomóc w początkowej fazie lotu. Nowa wersja otrzymała oznaczenie D-21B.


D-21B z silnikiem pomocniczym

4 marca 1971 roku podczas trzeciej misji bojowej D-21B również doleciał do celu, zawrócił, dotarł do punktu zrzutu i uwolnił zasobnik. Tym razem niestety zawiodła załoga, której zadaniem było odzyskanie w powietrzu opadającego na spadochronie zasobnika i kolejna kaseta uległa zniszczeniu w morskich falach.



Czwarta i ostatnia misja odbyła się 20 marca 1971 r., ale tym razem w czasie powrotu dron spadł na ziemię w chińskiej prowincji Junnan. Nieszczęśliwie dla Amerykanów wrak D-21B został odnaleziony przez Chińczyków i po wielu latach spędzonych w magazynie chińskiego Muzeum Lotnictwa w 2010 r. trafił tam na wystawę.



23 lipca 1971 r. program Tagboard został oficjalnie zamknięty z powodu serii niepowodzeń i słabych perspektyw.








Zasada podejmowania w powietrzu kapsuły opadającej na spadochronie



1

Oglądany: 42677x | Komentarzy: 69 | Okejek: 243 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało