Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

To zdjęcie widzieliście setki razy, ale teraz dowiecie się jak powstało (i nie było to w Photoshopie)

185 720  
663   70  
To zdjęcie widział chyba każdy, nawet jeśli tego nie pamięta. Pojawiało się w tylu miejscach w internecie (i jeszcze zanim ten powstał) tyle razy, że trudno nim zaskoczyć. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jaka historia się za nim kryje?

Mimo wyglądającej na polską rejestrację, traktor był angielski. Fotkę zrobił Jim Meads, zawodowy fotograf, który mieszkał w pobliżu lotniska, a jego sąsiadem był Bob Soworay - pilot testowy firmy de Havilland.

13 września 1962 roku Soworay wspomniał fotografowi, że będzie tego dnia latał na Lightningu, więc Meads idąc z dziećmi na spacer zabrał aparat fotograficzny licząc, że uda mu się zrobić zdjęcie znajomego. Wszystko sobie zaplanował - chciał zrobić zdjęcie dzieci z lotniskiem w tle, w czasie gdy samolot Soworaya będzie lądował. Znalazł miejsce, z którego mógł to wszystko uchwycić w kadrze i czekał na lądowanie.Sprawy na lotnisku tak się ułożyły, że Bob Soworay jednak nie poleciał, a za sterami English Electric Lightning F.1 zastąpił go George Aird, inny fabryczny pilot testowy. Aird był doświadczonym pilotem, między innymi brał udział w badaniach przy konstruowaniu nowego pocisku powietrze-powietrze Red Top.

Aird wykonywał lądowanie w trybie awaryjnym po tym, jak ok. 25 km od lotniska dwukrotnie w kabinie włączył się alarm pożarowy. Pod sam koniec podejścia do lądowania (na ok. 10 sekund przed osiągnięciem pasa, na wysokości ok. 30 m) Aird stracił panowanie nad samolotem, który najpierw wykonał świecę w górę, a następnie nagle zaczął pionowo spadać ku ziemi. Pilot w ostatniej chwili zdołał się katapultować. Dochodzenie powypadkowe wykazało, że przyczyną było zerwanie przewodów kontroli sterów poziomych spowodowane pożarem wewnątrz samolotu.

Na pierwszym planie zdjęcia znalazł się traktor Fordson Major z pługiem wyprodukowanym przez Aveling Barford, za którego kierownicą siedział 15-letni Mick Sutterby, który w okresie letnim pracował na lotnisku. Nie pozował on do zdjęcia, ale rozmawiał z Jimem Meadem mówiąc mu, że to jest teren lotniska i mężczyzna nie powinien tam przebywać.Fotograf spostrzegł za plecami chłopaka nagle wznoszący się samolot, po chwili pilot się katapultował, a samolot zaczął gwałtownie spadać. Mead ledwo zdążył sięgnąć po aparat i zrobić to słynne zdjęcie.Na powyższym zdjęciu widać dziurę wybitą w szklarni przez opadającego pilota (druga szklarnia od lewej). Zniszczenia dwóch szklarni na ich drugim końcu są skutkiem uderzenia odrzuconej przy katapultowaniu osłony kabiny pilota


Tymczasem pilot spadał, a jego spadochron ledwo zdążył się rozwinąć przed osiągnięciem ziemi. Aird wylądował w szklarni, przebijając się przez dach, łamiąc przy lądowaniu obie nogi i tracąc przytomność. Zanim ktokolwiek do niego dotarł, ocknął się pod wpływem wody ze spryskiwaczy nawadniających pomidory.

Według niektórych źródeł Meads otrzymał od "Daily Mirror" 1000 funtów (odpowiednik 18 607 funtów wg wartości z 2012 r.) za możliwość publikacji zdjęcia. Inne gazety zarzuciły mu fałszerstwo i nie były zainteresowane fotografią, dopóki ministerstwo obrony nie próbowało zablokować jego publikacji twierdząc, że zawiera tajne materiały.


Źródła: 1, 2.
5

Oglądany: 185720x | Komentarzy: 70 | Okejek: 663 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

05.08

04.08

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało