Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Miejsca, które trzeba zobaczyć przed śmiercią - Shiprock

53 957  
245   13  
W północno-zachodniej części stanu Nowy Meksyk znajduje się samotny szczyt, wznoszący się majestatycznie prawie 500 metrów ponad otaczającą go pustynią. Wiąże się z nim ciekawa legenda, opowiadająca o przybyciu w te tereny Indian Nawaho.

Shiprock mierzy 2188 m. n.p.m. i ma ok. 482 m wysokości względnej. Nazwę można przetłumaczyć jako Skalisty Statek, czy też Statkowa Skała, choć bardziej wygląda na stojącą pośrodku niczego katedrę. Jest twardzielcem, czyli odosobnionym wzgórzem, zbudowanym ze skał twardszych (odporniejszych na erozję) niż skały go otaczające (w Polsce przykładem twardzielca jest chociażby Śnieżka). Shiprock powstał ok. 27 mln lat temu i stanowił zastygnięte wnętrze wulkanu, który z czasem ulegał erozji. W chwili formowania znajdował się ok. 700-1000 metrów pod powierzchnią ziemi.


Z miejscem tym wiąże się legenda Indian Nawaho, którzy nazywają je „Tsé Bitʼaʼí”, czyli „Skrzydlata Skała”. Według tej legendy przodkowie Nawahów przekroczyli wąskie morze daleko na północnym-zachodzie (Cieśnina Beringa?), uciekając przed innym plemieniem. Szamani postanowili wezwać na pomoc Wielkiego Ducha i wówczas, za sprawą modlitw, ziemia pod nogami całego plemienia uniosła się i zamieniła w ptaka, który poniósł je na swym grzbiecie daleko na południe. Kiedy dotarł na miejsce, wylądował na ziemi i zamienił się w skałę.


Przybysze zamieszkali na jej szczycie, schodząc na dół jedynie po wodę i jedzenie. Niestety pewnego dnia w górę uderzył piorun, niszcząc drogę wiodącą na sam szczyt i tym samym skazując pozostałe tam kobiety i dzieci na śmierć z głodu.


Dla Indian jest to więc miejsce zakazane i nikt nie ma prawa tam wchodzić, aby nie niepokoić duchów. Z uwagi na to od 1970 r. wchodzenie na szczyt jest prawnie zabronione, choć wcześniej był on pożądanym celem wspinaczy.

Do skały można dojechać samochodem, ale należy przygotować się na mały off-road.


A żeby zobaczyć te mityczne skrzydła, najlepiej na to miejsce popatrzeć z... lotu ptaka, a jakże.


Shiprock na mapach Google:Źródła: 1 | 2 | 3 | 4
2

Oglądany: 53957x | Komentarzy: 13 | Okejek: 245 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

15.11

14.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało