Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 potwornickich ciekawostek o śmierci

160 563  
411   84  
Ile osób odejdzie dziś z tego świata? Gdzie można zostać skazanym na ukrzyżowanie? Kiedy odbyły się pierwsze pogrzeby? Wszystko to i wiele więcej w tym odcinku potwornickich ciekawostek.

#1. Szczyt śmierci

Pomimo skomercjalizowania wspinaczek na Mount Everest, wyprawa ta jest wciąż bardzo niebezpieczna, a dla wielu śmiałków skończyła się niestety śmiercią. W tej chwili na zboczach Mount Everestu zalega około 200 ciał, z których część służy za punkty orientacyjne dla kolejnych wypraw. Rozpoznanie ułatwiają charakterystyczne ubiory wspinaczy, dlatego punkty określa się jako np. "zielone buty".

Już samo wejście na szczyt jest nie lada wyzwaniem. Usunięcie ciał jest w wielu przypadkach po prostu niemożliwe bądź zbyt niebezpieczne. Niektórzy wspinacze wspominają o tym, że przed wyprawą dostali w Katmandu "formularz usunięcia zwłok", w którym określają, czy w razie śmierci: a) ciało powinno pozostać na górze, b) ciało powinno zostać przeniesione w niższe partie i skremowane c) należy odzyskać ciało i następnie podjąć próbę transportu w rodzinne strony.

Myślę, że ja wybrałbym odpowiedź d), jednak nigdzie nie idę.

#2. Suma śmierci


W 2011 roku przyszedł na świat siedmiomiliardowy mieszkaniec naszego globu i w tej samej chwili na świat wyszła plotka, mówiąca o tym, że od początku homo sapiens zmarło w sumie siedem miliardów osób, co oznacza, że liczba żywych przekroczyła liczbę kiedykolwiek zmarłych. Nie jest to w żadnej mierze prawdą. Waszyngtońskie Population Reference Bureau w 2012 roku zdementowało tę plotkę, wskazując, że licząc od umownej daty powstania Homo Sapiens (50 000 p.n.e.) urodziło się tak naprawdę ponad sto miliardów osób. Tak ogromne niedoszacowanie bierze się przede wszystkim stąd, że nie bierze się pod uwagę ogromnego współczynnika urodzeń w czasach zamierzchłych, który szedł w parze z ogromną śmiertelnością. Dziś dla odmiany rodzi się średnio o wiele mniej dzieci, za to spodziewana długość naszego życia ogromnie się wydłużyła, zmniejszając znacząco śmiertelność. Jest nas bardzo dużo, więcej niż kiedykolwiek, ale nie jest nas aż tak dużo, by robić z tego taką sensację.

#3. Wszystkiego najlepszego


Statystyka w tym przypadku jest nieubłagana. Weź wdech... trzy osoby zmarły. Teraz wydech... kolejne trzy. Pomyśl, że kiedy oglądasz dwugodzinny film, to w tym czasie na świecie umiera 13 tysięcy osób, a kiedy oglądasz go na Polsacie, to odchodzi ich 26 tysięcy. Twoje osiem godzin na etacie to śmierć dla przeszło 50 tysięcy ludzi. Jak żyć?

#4. Obrządek pogrzebowy


Istnieją stanowiska archeologiczne, w których odnaleziono pochowane ciała datowane węglem na niemal 300 000 lat. Są to przeważnie jaskinie skrywające w sobie kości neandertalczyków, złożonych obok siebie w takich samych pozach. Badania naukowców wykazały, że w jaskiniach były obecne pyłki, co miało dowodzić tego, że na ciałach w trakcie pogrzebu złożono kwiaty. Część naukowców twierdzi jednak, że pyłki mogły zostać najzwyczajniej zawleczone do jaskiń przez zwierzęta. Mimo wszystko, ilość pochowanych osób i pozy w jakich się znajdowali wyklucza przypadkową śmierć, ciała zmarłych zostały tam celowo złożone przez ich współplemieńców.

#5. Jesteś ciągle nowy


Apoptoza - to zaprogramowany w naszych ciałach system usuwania i wymiany zużytych komórek. Można powiedzieć, że komórki popełniają po pewnym czasie planowane samobójstwo i dla dobra całego organizmu odchodzą od swojej funkcji, by zrobić miejsce dla nowych i świeżych komórek. To zupełnie inaczej niż w naszej polityce.

#6. Nie tylko w Biblii


Władze Sudanu korzystają z interpretacji Prawa Szariatu, która zezwala na krzyżowanie przestępców. Według danych Amnesty International w 2012 roku 88 przestępców zostało straconych w Sudanie przez ukrzyżowanie bądź powieszenie. Poza Sudanem wciąż zdarzają się przypadki takich działań. Najbliższa nam jest sprawa ukraińskiego pułku Azowa, którego członkowie w 2015 roku ukrzyżowali, a następnie spalili żywcem separatystę z Federacyjnej Republiki Noworosji.

#7. Kości nam ubywa


Zaraz po narodzinach nasz szkielet nie jest jeszcze skostniały, a w trakcie dorastania niektóre jego elementy zrastają się ze sobą i kostnieją już jako jedna część. Nie liczymy tutaj kości heterotypowych (kości powstałe na skutek kostnienia ścięgien), takich jak rzepka, czy rzadko spotykanej u ludzi kości prącia (tak, u niektórych mężczyzn dochodzi do kostnienia tkanki łącznej penisa, przeważnie w wyniku urazu).

#8. Zakaz umierania


Brytyjczycy mają wiele absurdalnych przepisów, jednak ten został wytypowany jako najgłupszy z nich. Jaki to w ogóle ma sens? Badacz brytyjskiego prawa Nigel Cawthorne zauważa, że inne przepisy zapewniają każdej zmarłej w tym miejscu osobie państwowy pogrzeb z honorami. Przepis wprowadzono więc dla "wygody", by nie dochodziło do śmiertelnych nadużyć.

#9. Omyłki - rzecz ludzka


Doszli do tego oczywiście Amerykańscy Naukowcy, określając, że 4,1% wyroków skazujących jest orzekanych błędnie. Od 1973 w Stanach Zjednoczonych oczyszczono z zarzutów 144 osoby skazane na karę śmierci. Rehabilitacja prawna i przywrócenie dobrego imienia skazanego nastąpiły w tych przypadkach po wykonaniu wyroku. To ledwie 1,6% spośród wszystkich wykonanych na terenie Stanów Zjednoczonych kar śmierci, ale mówimy tu tylko o przypadkach, w których udało się niewinności skazanego dowieść. Zostaje jeszcze 2,5% osób, których niewinności prawdopodobnie nigdy nie uda się udowodnić. To dość niepokojące.

#10. Gruźlica groźniejsza niż AIDS


Wartości porównano za 2014 rok. Gruźlica zabiła 1,5 miliona osób, a HIV/AIDS "ledwie" 1,2 miliona. W Polsce z powodu braku finansowania w ostatnich latach zaniedbano programy profilaktyki przeciwgruźliczej, co według specjalistów może w przyszłości doprowadzić do wybuchu epidemii. Już w ostatnich latach zaobserwowano, że choroba o wiele chętniej rozprzestrzenia się w miastach, a jeszcze dekadę temu większość zachorowań notowano na wioskach. Co roku w naszym kraju z powodu tej choroby umiera ponad 500 osób.

 
Zobacz co działo się w poprzednim odcinku potwornickich ciekawostek.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
4

Oglądany: 160563x | Komentarzy: 84 | Okejek: 411 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało