Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 potwornickich ciekawostek na temat papierosów

190 504  
344   183  
Dziś kilka niepokojących faktów na temat papierosów, tytoniu i Hitlera.

#1. Od palenia opadają cycki


Naukowcy dowiedli, że substancje przyjmowane w dymie papierosowym powodują rozpad elastyny, białka odpowiedzialnego za elastyczność tkanek. Piersi znacząco opadają też po kolejnych ciążach, ale największym i odwiecznych przeciwnikiem jędrnych piersi jest... grawitacja. Stąd już niedaleko do ogólnych wniosków, że niepalące dziewczyny o niewielkich piersiach nie będą na starość przycinać sobie brodawek paskiem od spódnicy.

#2. Palacze szybciej siwieją

Według badań, palacze są dwukrotnie bardziej narażeni na pierwsze oznaki siwienia przed trzydziestką. Badanie przeprowadzono na Jordańczykach, ale naukowcy sądzą, że wyniki będą powtarzalne dla większości populacji.

#3. Serce palacza

Zagrożenie zawałem serca dla palaczy jest o 200%-400% większe niż dla osób niepalących. Wiele z substancji znajdujących się w tytoniu i mieszance stosowanej w papierosach bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia tego zagrożenia. Palenie podnosi też tętno i ciśnienie, co wpływa na uszkodzenia układu krwionośnego.

#4. Fajki i cygara

Wiele osób twierdzi, że palenie cygar czy fajek jest zdrowsze, ponieważ z reguły nie wciągamy tego dymu do płuc, a palimy raz, dwa razy dziennie. Jednak nie jest tak różowo. Jeśli chodzi o samą nikotynę, to w papierosie znajduje się jej około 8 miligramów, natomiast w dużym cygarze może znajdować się jej od 100 do 200 miligramów! Nawet jeśli nie wciągniemy tego bezpośrednio do płuc, to i tak wystawiamy się na działanie ogromnej ilości nikotyny i innych substancji. Palacze fajek i cygar, którzy nie zaciągają się dymem są mniej narażeni na raka płuc, ale w porównaniu do osób niepalących i tak mają dziesięciokrotnie większą szansę na zachorowanie na raka warg, jamy ustnej czy krtani. Jeśli o fajki wodne chodzi, to w trakcie jednej sesji z fajką wodną wciągamy nawet 200 razy więcej dymu niż w przypadku papierosa, a sam filtr wodny nie zatrzymuje większości szkodliwych substancji.

#5. Kultura palenia tytoniu

Wypełniony wodorem sterowiec miał wydzielone pomieszczenie dla palaczy, którzy pewnie nie mogliby obejść się bez dymka w trakcie długiej podróży przez Atlantyk. Koniec końców, sterowiec spłonął, jednak nie w wyniku zaprószenia ognia przez palaczy.

#6. Na coś się umiera

Jak to się liczy? Nie da się sprawdzić wpływu jednego papierosa na długość życia, jednak można wyliczyć globalne średnie wartości i przeliczyć je znów w dół. I tak: palacze umierają średnio o 6,5 roku wcześniej; zaczynając przygodę z tytoniem w wieku 17 lat, zdążymy do śmierci wypalić około 311 tysięcy papierosów; 6,5 roku to 3,5 miliona minut; ten wynik dzielony przez ogólną ilość papierosów daje nam właśnie ostateczne 11 minut ceny, jaką ponosimy za każdego wypalonego papierosa. To tylko sucha statystyka, jednak możesz teraz stanąć przed dylematem: papierosek dla krotochwili czy szansa na dodatkowe 11 minut rozmowy z bliskimi na łożu śmierci?

#7. Substancje chemiczne

To wynik ledwie przekraczający jeden procent, ale to nie znaczy, że pozostałe 4930 substancji jest neutralnych. Większości z nich nie udało się jak dotąd przebadać.

#8. Rzucanie palenia

Badania prowadzono w USA w 2011 roku. Siedmiu na dziesięciu ankietowanych palaczy deklarowało, że chce rzucić palenie. Czterech na dziesięciu palaczy przyznało, że nieskutecznie rzucało palenie w roku poprzedzającym badanie.

#9. Papierosy globalnie

Najwięcej papierosów konsumuje się w Chinach, na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, dalej Japonia, Rosja i Indonezja.

#10. Hitlerowcy

Hitler sam był palaczem, jednak udało mu się uciec od nałogu, który uważał za marnotrawstwo pieniędzy. Do rzucenia palenia zachęcał także swoich bliskich współpracowników. Osoby, które rzuciły - nagradzał. Jednak nie tylko osobiste przekonania Hitlera były przyczynkiem do rozpoczęcia akcji antynikotynowych. Bardzo ważnym motywem była polityka rozrodcza III Rzeszy. Uważano, że palące kobiety szybciej tracą na atrakcyjności i w społeczeństwie nie są postrzegane jako dobre żony i matki, dlatego też dobrze było wyłożyć każde pieniądze na akcje przyczyniające się do zwiększenia atrakcyjności Niemek, co miało prowadzić do zwiększenia ilości małych aryjskich bobasów w III Rzeszy.

Zobacz co działo się w poprzednim odcinku potwornickich ciekawostek.

Źródła: 1, 2, 3,
, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Oglądany: 190504x | Komentarzy: 183 | Okejek: 344 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało